Lindesberg Arena AB säger upp all personal och stänger restaurangen och bowlingen under sommaren. Detta mycket stränga sparpaket blev ett ont måste för att rädda ekonomin, informerar bolagsledningen idag.
I november 2011 tog Egeryds Fastigheter över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB i ett försök att rädda verksamheten. Bolaget, vilket ägdes av Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssagymnasterna, drogs med en hyresskuld på drygt 600 000 kronor för perioden 2010-10-01 – 2011-04-30 och hade dessutom högre omkostnader på lokalvård och vaktmästeri än beräknat. Hyresskuld och extra driftkostnader översteg 1,1 miljoner kronor tillsammans.
100 000 back per månad
Egeryds gick emellertid in och övertog driftbolaget och skulderna, vilket räddade bolaget från konkurs, men samtidigt övertogs ett koncept som visat sig ohållbart i längden. Utgifterna är mycket högre än intäkterna och det har resulterat i att ekonomin blöder för varje dag som går. Bolaget går back med 100 000 kr per månad.
Personalen sägs upp
Lindesberg Arena AB tvingas därför vidta mycket stränga besparingsåtgärder för att stoppa pengaflödet. Bolaget har tvingats att säga upp all personal bortsett från arenachefen. Vaktmästeri och lokalvård kommer man att lösa genom att köpa in tjänsterna istället för att hålla med egen personal på området.
-Det här känns naturligtvis inte ett dugg bra, men vi måste göra något eftersom det inte fungerat. Att vi väntat så länge som ett halvår, är för att vi inte ville förhasta oss. Vi ville få grepp om vad som kostar och om det går att lösa, men det har alltså inte blivit bättre under månadernas gång, säger Per Egeryd, VD, Lindesberg Arena AB.
Stänger för sommaren
Samtidigt som personalen skickas hem, stänger man arenans restaurang och bowling. Detta sker i början av juni månad, omkring skolavslutningen.
Lindesberg Arena AB räknar med att verksamheten startas upp på nytt i höst.
-Det är preliminärt, men vi siktar på att köra igång igen den första september och att vi då kan presentera ett helt nytt koncept som också kan fungera ekonomiskt, avslutar Egeryd.
Fotnot: Fackliga förhandlingar inleds inom någon dag.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.