Lindesberg Arena AB säger upp all personal och stänger restaurangen och bowlingen under sommaren. Detta mycket stränga sparpaket blev ett ont måste för att rädda ekonomin, informerar bolagsledningen idag.
I november 2011 tog Egeryds Fastigheter över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB i ett försök att rädda verksamheten. Bolaget, vilket ägdes av Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssagymnasterna, drogs med en hyresskuld på drygt 600 000 kronor för perioden 2010-10-01 – 2011-04-30 och hade dessutom högre omkostnader på lokalvård och vaktmästeri än beräknat. Hyresskuld och extra driftkostnader översteg 1,1 miljoner kronor tillsammans.
100 000 back per månad
Egeryds gick emellertid in och övertog driftbolaget och skulderna, vilket räddade bolaget från konkurs, men samtidigt övertogs ett koncept som visat sig ohållbart i längden. Utgifterna är mycket högre än intäkterna och det har resulterat i att ekonomin blöder för varje dag som går. Bolaget går back med 100 000 kr per månad.
Personalen sägs upp
Lindesberg Arena AB tvingas därför vidta mycket stränga besparingsåtgärder för att stoppa pengaflödet. Bolaget har tvingats att säga upp all personal bortsett från arenachefen. Vaktmästeri och lokalvård kommer man att lösa genom att köpa in tjänsterna istället för att hålla med egen personal på området.
-Det här känns naturligtvis inte ett dugg bra, men vi måste göra något eftersom det inte fungerat. Att vi väntat så länge som ett halvår, är för att vi inte ville förhasta oss. Vi ville få grepp om vad som kostar och om det går att lösa, men det har alltså inte blivit bättre under månadernas gång, säger Per Egeryd, VD, Lindesberg Arena AB.
Stänger för sommaren
Samtidigt som personalen skickas hem, stänger man arenans restaurang och bowling. Detta sker i början av juni månad, omkring skolavslutningen.
Lindesberg Arena AB räknar med att verksamheten startas upp på nytt i höst.
-Det är preliminärt, men vi siktar på att köra igång igen den första september och att vi då kan presentera ett helt nytt koncept som också kan fungera ekonomiskt, avslutar Egeryd.
Fotnot: Fackliga förhandlingar inleds inom någon dag.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.