Lindesberg Arena AB säger upp all personal och stänger restaurangen och bowlingen under sommaren. Detta mycket stränga sparpaket blev ett ont måste för att rädda ekonomin, informerar bolagsledningen idag.
I november 2011 tog Egeryds Fastigheter över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB i ett försök att rädda verksamheten. Bolaget, vilket ägdes av Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssagymnasterna, drogs med en hyresskuld på drygt 600 000 kronor för perioden 2010-10-01 – 2011-04-30 och hade dessutom högre omkostnader på lokalvård och vaktmästeri än beräknat. Hyresskuld och extra driftkostnader översteg 1,1 miljoner kronor tillsammans.
100 000 back per månad
Egeryds gick emellertid in och övertog driftbolaget och skulderna, vilket räddade bolaget från konkurs, men samtidigt övertogs ett koncept som visat sig ohållbart i längden. Utgifterna är mycket högre än intäkterna och det har resulterat i att ekonomin blöder för varje dag som går. Bolaget går back med 100 000 kr per månad.
Personalen sägs upp
Lindesberg Arena AB tvingas därför vidta mycket stränga besparingsåtgärder för att stoppa pengaflödet. Bolaget har tvingats att säga upp all personal bortsett från arenachefen. Vaktmästeri och lokalvård kommer man att lösa genom att köpa in tjänsterna istället för att hålla med egen personal på området.
-Det här känns naturligtvis inte ett dugg bra, men vi måste göra något eftersom det inte fungerat. Att vi väntat så länge som ett halvår, är för att vi inte ville förhasta oss. Vi ville få grepp om vad som kostar och om det går att lösa, men det har alltså inte blivit bättre under månadernas gång, säger Per Egeryd, VD, Lindesberg Arena AB.
Stänger för sommaren
Samtidigt som personalen skickas hem, stänger man arenans restaurang och bowling. Detta sker i början av juni månad, omkring skolavslutningen.
Lindesberg Arena AB räknar med att verksamheten startas upp på nytt i höst.
-Det är preliminärt, men vi siktar på att köra igång igen den första september och att vi då kan presentera ett helt nytt koncept som också kan fungera ekonomiskt, avslutar Egeryd.
Fotnot: Fackliga förhandlingar inleds inom någon dag.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.