Lindesberg Arena AB säger upp all personal och stänger restaurangen och bowlingen under sommaren. Detta mycket stränga sparpaket blev ett ont måste för att rädda ekonomin, informerar bolagsledningen idag.
I november 2011 tog Egeryds Fastigheter över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB i ett försök att rädda verksamheten. Bolaget, vilket ägdes av Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssagymnasterna, drogs med en hyresskuld på drygt 600 000 kronor för perioden 2010-10-01 – 2011-04-30 och hade dessutom högre omkostnader på lokalvård och vaktmästeri än beräknat. Hyresskuld och extra driftkostnader översteg 1,1 miljoner kronor tillsammans.
100 000 back per månad
Egeryds gick emellertid in och övertog driftbolaget och skulderna, vilket räddade bolaget från konkurs, men samtidigt övertogs ett koncept som visat sig ohållbart i längden. Utgifterna är mycket högre än intäkterna och det har resulterat i att ekonomin blöder för varje dag som går. Bolaget går back med 100 000 kr per månad.
Personalen sägs upp
Lindesberg Arena AB tvingas därför vidta mycket stränga besparingsåtgärder för att stoppa pengaflödet. Bolaget har tvingats att säga upp all personal bortsett från arenachefen. Vaktmästeri och lokalvård kommer man att lösa genom att köpa in tjänsterna istället för att hålla med egen personal på området.
-Det här känns naturligtvis inte ett dugg bra, men vi måste göra något eftersom det inte fungerat. Att vi väntat så länge som ett halvår, är för att vi inte ville förhasta oss. Vi ville få grepp om vad som kostar och om det går att lösa, men det har alltså inte blivit bättre under månadernas gång, säger Per Egeryd, VD, Lindesberg Arena AB.
Stänger för sommaren
Samtidigt som personalen skickas hem, stänger man arenans restaurang och bowling. Detta sker i början av juni månad, omkring skolavslutningen.
Lindesberg Arena AB räknar med att verksamheten startas upp på nytt i höst.
-Det är preliminärt, men vi siktar på att köra igång igen den första september och att vi då kan presentera ett helt nytt koncept som också kan fungera ekonomiskt, avslutar Egeryd.
Fotnot: Fackliga förhandlingar inleds inom någon dag.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.