Lindesberg Arena AB säger upp all personal och stänger restaurangen och bowlingen under sommaren. Detta mycket stränga sparpaket blev ett ont måste för att rädda ekonomin, informerar bolagsledningen idag.
I november 2011 tog Egeryds Fastigheter över det skuldtyngda driftbolaget Lindesberg Arena AB i ett försök att rädda verksamheten. Bolaget, vilket ägdes av Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssagymnasterna, drogs med en hyresskuld på drygt 600 000 kronor för perioden 2010-10-01 – 2011-04-30 och hade dessutom högre omkostnader på lokalvård och vaktmästeri än beräknat. Hyresskuld och extra driftkostnader översteg 1,1 miljoner kronor tillsammans.
100 000 back per månad
Egeryds gick emellertid in och övertog driftbolaget och skulderna, vilket räddade bolaget från konkurs, men samtidigt övertogs ett koncept som visat sig ohållbart i längden. Utgifterna är mycket högre än intäkterna och det har resulterat i att ekonomin blöder för varje dag som går. Bolaget går back med 100 000 kr per månad.
Personalen sägs upp
Lindesberg Arena AB tvingas därför vidta mycket stränga besparingsåtgärder för att stoppa pengaflödet. Bolaget har tvingats att säga upp all personal bortsett från arenachefen. Vaktmästeri och lokalvård kommer man att lösa genom att köpa in tjänsterna istället för att hålla med egen personal på området.
-Det här känns naturligtvis inte ett dugg bra, men vi måste göra något eftersom det inte fungerat. Att vi väntat så länge som ett halvår, är för att vi inte ville förhasta oss. Vi ville få grepp om vad som kostar och om det går att lösa, men det har alltså inte blivit bättre under månadernas gång, säger Per Egeryd, VD, Lindesberg Arena AB.
Stänger för sommaren
Samtidigt som personalen skickas hem, stänger man arenans restaurang och bowling. Detta sker i början av juni månad, omkring skolavslutningen.
Lindesberg Arena AB räknar med att verksamheten startas upp på nytt i höst.
-Det är preliminärt, men vi siktar på att köra igång igen den första september och att vi då kan presentera ett helt nytt koncept som också kan fungera ekonomiskt, avslutar Egeryd.
Fotnot: Fackliga förhandlingar inleds inom någon dag.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.