Igår, tisdag, klubbade kommunstyrelsen att kommunalskatten höjs med en krona nästa år, enligt det förslag som Socialdemokraterna och Miljöpartiet har lagt fram. Samma dag uppgav representanter för Alliansen att deras skuggbudget är nära målet: att undvika skattehöjningen.
Allianspartierna är väldigt tysta om detaljerna ännu och hänvisar till datumet 6:e november. Då skall man presentera sin skuggbudget i detalj.
Dock bekräftar de redan idag att man är väldigt nära att nå målet, en nollbudget som inte anstränger hushållens ekonomi. I raka ordalag vill man inte höja skatten alls.
Enligt obekräftade uppgifter har man räknat hem cirka 3/4 av den förstärkning som krävs för att undvika skattehöjning.
Vill att folket avgör
Folkpartiet och Kristdemokraterna anser att en skattehöjning är en fråga som skall avgöras av folkets röster. Folkpartiets Göran Gustavsson säger att man inte är för en skattehöjning, men om det är vad folket vill så måste man acceptera det i sann demokratisk anda.
-Därför vore det mest rätt att ha en folkomröstning, då kan invånarna själva ta ställning och avgöra om de har råd att skjuta till mer till skattekassan, kommenterar Gustavsson.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.