Har det flyttat in några fågelfamiljer i de nya holkarna? På söndag får vi svar. Foto: Fredrik Norman
Allmänheten bjuds in till holkspaning på Kyrkberget
Över 20 olika arter häckar här och drygt 100 arter har setts i området, bland annat för att proviantera. Kyrkbergets fågelliv beskrivs som unikt i vårt område.
– Det är ett ovanligt rikt fågelliv här för vår region, men det handlar om att fågellivet har rätt förutsättningar att leva här, berättar Jesper Hansson på Naturskyddsföreningen.
Strax efter årsskiftet sattes en lång rad nybyggda fågelholkar upp på Kyrkberget. Nu har det blivit hög tid att se efter om de nyproducerade bostäderna har lockat till sig några inneboende – och allmänheten uppmuntras att följa med när detta sker.
Det är föreningen Kyrkbergets Vänner tillsammans med Studiefrämjandet, Friluftsfrämjandet och Naturskyddsföreningen som håller i arrangemanget nu på söndag 28 april. På agendan står bland annat ”holkspaning”, det vill säga en rundtur på Kyrkberget för att titta om det har blivit någon aktivitet i den långa rad av nya och gamla holkar som finns uppsatta i området.
– Vi satte upp 22 nya holkar i januari, som vi nu kommer att besöka för att se om det har flyttat in några fåglar i dem och vilka fåglar det i så fall är, berättar Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Foto: Fredrik Norman
Jesper Hansson från Naturskyddsföreningen berättar att Kyrkbergets fågelliv frodas av det faktum att här växer gammal skog.
– Vi har ju träd som är mellan 150-300 år gamla på Kyrkberget, det är sådana träd som ger fåglarna en chans att finna naturliga bohålor och föda, förklarar Jesper.
På Kyrkberget är det inte ovanligt att höra kattugglan hoa, även berguv har noterats här. Man räknar till att mellan 20-25 olika fågelarter häckar på Kyrkberget – men mångfalden är betydligt större än så.
– Över 100 olika fågelarter har setts på Kyrkberget, men det är mellan 20-25 som häckar här. Bland de mer ovanliga arterna finns bland annat den mindre hackspetten här, likaså stenknäck. Även nötkråkan brukar visa sig på Kyrkberget, men den söker sig dit endast för att proviantera. Det finns hassel i området som lockar till sig just nötkråkan, som är ute efter nötterna som växer på trädet, säger Jesper Hansson.
För mer information om söndagens fågel- och holkspaning på Kyrkberget, besök www.kyrkberget.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...