Har det flyttat in några fågelfamiljer i de nya holkarna? På söndag får vi svar. Foto: Fredrik Norman
Allmänheten bjuds in till holkspaning på Kyrkberget
Över 20 olika arter häckar här och drygt 100 arter har setts i området, bland annat för att proviantera. Kyrkbergets fågelliv beskrivs som unikt i vårt område.
– Det är ett ovanligt rikt fågelliv här för vår region, men det handlar om att fågellivet har rätt förutsättningar att leva här, berättar Jesper Hansson på Naturskyddsföreningen.
Strax efter årsskiftet sattes en lång rad nybyggda fågelholkar upp på Kyrkberget. Nu har det blivit hög tid att se efter om de nyproducerade bostäderna har lockat till sig några inneboende – och allmänheten uppmuntras att följa med när detta sker.
Det är föreningen Kyrkbergets Vänner tillsammans med Studiefrämjandet, Friluftsfrämjandet och Naturskyddsföreningen som håller i arrangemanget nu på söndag 28 april. På agendan står bland annat ”holkspaning”, det vill säga en rundtur på Kyrkberget för att titta om det har blivit någon aktivitet i den långa rad av nya och gamla holkar som finns uppsatta i området.
– Vi satte upp 22 nya holkar i januari, som vi nu kommer att besöka för att se om det har flyttat in några fåglar i dem och vilka fåglar det i så fall är, berättar Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Foto: Fredrik Norman
Jesper Hansson från Naturskyddsföreningen berättar att Kyrkbergets fågelliv frodas av det faktum att här växer gammal skog.
– Vi har ju träd som är mellan 150-300 år gamla på Kyrkberget, det är sådana träd som ger fåglarna en chans att finna naturliga bohålor och föda, förklarar Jesper.
På Kyrkberget är det inte ovanligt att höra kattugglan hoa, även berguv har noterats här. Man räknar till att mellan 20-25 olika fågelarter häckar på Kyrkberget – men mångfalden är betydligt större än så.
– Över 100 olika fågelarter har setts på Kyrkberget, men det är mellan 20-25 som häckar här. Bland de mer ovanliga arterna finns bland annat den mindre hackspetten här, likaså stenknäck. Även nötkråkan brukar visa sig på Kyrkberget, men den söker sig dit endast för att proviantera. Det finns hassel i området som lockar till sig just nötkråkan, som är ute efter nötterna som växer på trädet, säger Jesper Hansson.
För mer information om söndagens fågel- och holkspaning på Kyrkberget, besök www.kyrkberget.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...