Har det flyttat in några fågelfamiljer i de nya holkarna? På söndag får vi svar. Foto: Fredrik Norman
Allmänheten bjuds in till holkspaning på Kyrkberget
Över 20 olika arter häckar här och drygt 100 arter har setts i området, bland annat för att proviantera. Kyrkbergets fågelliv beskrivs som unikt i vårt område.
– Det är ett ovanligt rikt fågelliv här för vår region, men det handlar om att fågellivet har rätt förutsättningar att leva här, berättar Jesper Hansson på Naturskyddsföreningen.
Strax efter årsskiftet sattes en lång rad nybyggda fågelholkar upp på Kyrkberget. Nu har det blivit hög tid att se efter om de nyproducerade bostäderna har lockat till sig några inneboende – och allmänheten uppmuntras att följa med när detta sker.
Det är föreningen Kyrkbergets Vänner tillsammans med Studiefrämjandet, Friluftsfrämjandet och Naturskyddsföreningen som håller i arrangemanget nu på söndag 28 april. På agendan står bland annat ”holkspaning”, det vill säga en rundtur på Kyrkberget för att titta om det har blivit någon aktivitet i den långa rad av nya och gamla holkar som finns uppsatta i området.
– Vi satte upp 22 nya holkar i januari, som vi nu kommer att besöka för att se om det har flyttat in några fåglar i dem och vilka fåglar det i så fall är, berättar Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Foto: Fredrik Norman
Jesper Hansson från Naturskyddsföreningen berättar att Kyrkbergets fågelliv frodas av det faktum att här växer gammal skog.
– Vi har ju träd som är mellan 150-300 år gamla på Kyrkberget, det är sådana träd som ger fåglarna en chans att finna naturliga bohålor och föda, förklarar Jesper.
På Kyrkberget är det inte ovanligt att höra kattugglan hoa, även berguv har noterats här. Man räknar till att mellan 20-25 olika fågelarter häckar på Kyrkberget – men mångfalden är betydligt större än så.
– Över 100 olika fågelarter har setts på Kyrkberget, men det är mellan 20-25 som häckar här. Bland de mer ovanliga arterna finns bland annat den mindre hackspetten här, likaså stenknäck. Även nötkråkan brukar visa sig på Kyrkberget, men den söker sig dit endast för att proviantera. Det finns hassel i området som lockar till sig just nötkråkan, som är ute efter nötterna som växer på trädet, säger Jesper Hansson.
För mer information om söndagens fågel- och holkspaning på Kyrkberget, besök www.kyrkberget.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...