Har det flyttat in några fågelfamiljer i de nya holkarna? På söndag får vi svar. Foto: Fredrik Norman
Allmänheten bjuds in till holkspaning på Kyrkberget
Över 20 olika arter häckar här och drygt 100 arter har setts i området, bland annat för att proviantera. Kyrkbergets fågelliv beskrivs som unikt i vårt område.
– Det är ett ovanligt rikt fågelliv här för vår region, men det handlar om att fågellivet har rätt förutsättningar att leva här, berättar Jesper Hansson på Naturskyddsföreningen.
Strax efter årsskiftet sattes en lång rad nybyggda fågelholkar upp på Kyrkberget. Nu har det blivit hög tid att se efter om de nyproducerade bostäderna har lockat till sig några inneboende – och allmänheten uppmuntras att följa med när detta sker.
Det är föreningen Kyrkbergets Vänner tillsammans med Studiefrämjandet, Friluftsfrämjandet och Naturskyddsföreningen som håller i arrangemanget nu på söndag 28 april. På agendan står bland annat ”holkspaning”, det vill säga en rundtur på Kyrkberget för att titta om det har blivit någon aktivitet i den långa rad av nya och gamla holkar som finns uppsatta i området.
– Vi satte upp 22 nya holkar i januari, som vi nu kommer att besöka för att se om det har flyttat in några fåglar i dem och vilka fåglar det i så fall är, berättar Mona Karlsson på Friluftsfrämjandet.
Foto: Fredrik Norman
Jesper Hansson från Naturskyddsföreningen berättar att Kyrkbergets fågelliv frodas av det faktum att här växer gammal skog.
– Vi har ju träd som är mellan 150-300 år gamla på Kyrkberget, det är sådana träd som ger fåglarna en chans att finna naturliga bohålor och föda, förklarar Jesper.
På Kyrkberget är det inte ovanligt att höra kattugglan hoa, även berguv har noterats här. Man räknar till att mellan 20-25 olika fågelarter häckar på Kyrkberget – men mångfalden är betydligt större än så.
– Över 100 olika fågelarter har setts på Kyrkberget, men det är mellan 20-25 som häckar här. Bland de mer ovanliga arterna finns bland annat den mindre hackspetten här, likaså stenknäck. Även nötkråkan brukar visa sig på Kyrkberget, men den söker sig dit endast för att proviantera. Det finns hassel i området som lockar till sig just nötkråkan, som är ute efter nötterna som växer på trädet, säger Jesper Hansson.
För mer information om söndagens fågel- och holkspaning på Kyrkberget, besök www.kyrkberget.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...