Att använda den befintliga idrottshallen, vid Lindeskolan, som grund till den nya arenahallen som planeras byggas, hade blivit alldeles för dyrt, uppger arbetsgruppen. Därför har man arbetat fram ett nytt förslag som nu kommer att presenteras offentligt för allmänheten.
Förslaget är att bygga en helt ny hall nedanför aulan istället, nästan vid åns mynning till Lindesjön. Ett betydligt trevligare läge alltså. Idag finns där ett par baracker som används av Lindeskolan datautbildning och dessa kommer att få flytta på sig om hallen kommer att byggas där.
Micael Nelson, hallsamordnare, berättar att förslaget blev färdigt redan i somras men att det ännu inte presenterats ordentligt. Nu bjuder man in såväl politiker som gemene man till en ”hallträff” i Lindeskolans aula för att visa upp arbetsgruppens vision om hur idrotts- och arenahallen bör utformas.
-I första hand har vi arbetat fram ett förslag som kommer att tillgodose skolans alla behov, men vi har även sett till att hallen kan användas för så mycket mer. I förslaget finns t ex en bowlinghall med och teleskopläktare som gör det möjligt att ta in större publik för större händelser, t ex elitidrottsevenemang, handbollsmatcher med mera, förklarar Micael.
Eftersom förslaget ännu inte fått någon ordentlig presentation så har inte heller kostnaden för denna räknats ut ännu. Micael Nelson tror dock att man lär hamna någonstans mellan 80-100 miljoner kronor för bygget.
Fotnot: Hallträffen äger rum tisdag 23 oktober kl 19:00. Platsen är Lindeskolans aula.
Bild: Amelie Boson, SWECO FFNS Arkitekter AB
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.