Att använda den befintliga idrottshallen, vid Lindeskolan, som grund till den nya arenahallen som planeras byggas, hade blivit alldeles för dyrt, uppger arbetsgruppen. Därför har man arbetat fram ett nytt förslag som nu kommer att presenteras offentligt för allmänheten.
Förslaget är att bygga en helt ny hall nedanför aulan istället, nästan vid åns mynning till Lindesjön. Ett betydligt trevligare läge alltså. Idag finns där ett par baracker som används av Lindeskolan datautbildning och dessa kommer att få flytta på sig om hallen kommer att byggas där.
Micael Nelson, hallsamordnare, berättar att förslaget blev färdigt redan i somras men att det ännu inte presenterats ordentligt. Nu bjuder man in såväl politiker som gemene man till en ”hallträff” i Lindeskolans aula för att visa upp arbetsgruppens vision om hur idrotts- och arenahallen bör utformas.
-I första hand har vi arbetat fram ett förslag som kommer att tillgodose skolans alla behov, men vi har även sett till att hallen kan användas för så mycket mer. I förslaget finns t ex en bowlinghall med och teleskopläktare som gör det möjligt att ta in större publik för större händelser, t ex elitidrottsevenemang, handbollsmatcher med mera, förklarar Micael.
Eftersom förslaget ännu inte fått någon ordentlig presentation så har inte heller kostnaden för denna räknats ut ännu. Micael Nelson tror dock att man lär hamna någonstans mellan 80-100 miljoner kronor för bygget.
Fotnot: Hallträffen äger rum tisdag 23 oktober kl 19:00. Platsen är Lindeskolans aula.
Bild: Amelie Boson, SWECO FFNS Arkitekter AB
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.