Musikläraren Jesper Hugosson i rampljuset i den toppmoderna "aulan". Foto: Fredrik Norman
Allmänheten välkomnas in i den nya ”aulan”
Lindeskolans aula är ingen aula längre. Det är ett modernt konsert- och teaterhus som även snabbt kan ställas om för konferens, föreläsningar eller bli en lektionssal.
– Det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare, säger musikläraren Jesper Hugosson och ler med hela ansiktet.
Nu på fredag ställs dörrarna på vid gavel, då allmänheten välkomnas in för att titta närmare på den nya aulan.
Annons
Med en budget på 20 miljoner kronor, påbörjades för cirka ett år sedan förvandlingen som skulle ta skolans aula in i 2000-talet och därmed anpassas efter dagens behov. Strax före skolavslutningen var det mesta färdigt bortsett från en del tekniska detaljer, som nu har färdigställts.
Resultatet: aulan finns inte längre och man måste verkligen anstränga sig för att finna spår efter det som en gång var aulan.
– Ja, det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare. Och med dagens teknik kan vem som helst sköta anläggningen genom några enkla knapptryckningar på en surfplatta, säger Jesper Hugosson och demonstrerar med att starta upp projektorn och zooma in på undertecknad som dyker upp på vita duken ovan scenen.
En kortare demonstration av ljudanläggningen bekräftar aulans kapacitet.
– Man kan utan problem arrangera konserter med större artister utan att skämmas, ler Hugosson som i egenskap som lärare också ser många fördelar med den nya aulan.
Numera har artisten en egen loge att göra sig klar för showen i. Foto: Fredrik Norman
Han menar att det inte bara underlättar för produktionen, utan också smakar ännu bättre för publiken när både ljud och ljus lyfter det som händer på scenen.
– Oavsett om vi själva eller en gästande artist sätter upp en konsert eller föreställning, så blir allt väldigt mycket bättre från och med nu. Och dessutom är det lättare att förbereda sig, för nu har vi riktiga loger bakom scenen. Tidigare fick vi hänvisa artisterna ner i källaren, ner i katakomberna, där de fick göra sig klara för showen, förklarar Jesper med rynkad näsa.
Ombyggnaden har dock inneburit att antalet sittplatser reducerats med cirka 100. Nu finns det 500 platser kvar, men vinsterna är ändå mycket större än denna förlust.
– Oavsett om man sitter längst bak, i mitten eller framme vid scenen, så får man i stort sett samma upplevelse av föreställningen tack vare den moderna ljudanläggningen, förklarar Jesper samtidigt som musiken ljuder ut från scenen.
Nu på fredag kommer Lindeskolans aula hålla öppet hus. Mellan klockan 14-18 är allmänheten välkommen dit för att titta på – och uppleva – den nya aulan. Under de första timmarna kommer även spontan livemusik ljuda signerat musiklärare och elever.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...