Musikläraren Jesper Hugosson i rampljuset i den toppmoderna "aulan". Foto: Fredrik Norman
Allmänheten välkomnas in i den nya ”aulan”
Lindeskolans aula är ingen aula längre. Det är ett modernt konsert- och teaterhus som även snabbt kan ställas om för konferens, föreläsningar eller bli en lektionssal.
– Det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare, säger musikläraren Jesper Hugosson och ler med hela ansiktet.
Nu på fredag ställs dörrarna på vid gavel, då allmänheten välkomnas in för att titta närmare på den nya aulan.
Med en budget på 20 miljoner kronor, påbörjades för cirka ett år sedan förvandlingen som skulle ta skolans aula in i 2000-talet och därmed anpassas efter dagens behov. Strax före skolavslutningen var det mesta färdigt bortsett från en del tekniska detaljer, som nu har färdigställts.
Resultatet: aulan finns inte längre och man måste verkligen anstränga sig för att finna spår efter det som en gång var aulan.
– Ja, det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare. Och med dagens teknik kan vem som helst sköta anläggningen genom några enkla knapptryckningar på en surfplatta, säger Jesper Hugosson och demonstrerar med att starta upp projektorn och zooma in på undertecknad som dyker upp på vita duken ovan scenen.
En kortare demonstration av ljudanläggningen bekräftar aulans kapacitet.
– Man kan utan problem arrangera konserter med större artister utan att skämmas, ler Hugosson som i egenskap som lärare också ser många fördelar med den nya aulan.
Numera har artisten en egen loge att göra sig klar för showen i. Foto: Fredrik Norman
Han menar att det inte bara underlättar för produktionen, utan också smakar ännu bättre för publiken när både ljud och ljus lyfter det som händer på scenen.
– Oavsett om vi själva eller en gästande artist sätter upp en konsert eller föreställning, så blir allt väldigt mycket bättre från och med nu. Och dessutom är det lättare att förbereda sig, för nu har vi riktiga loger bakom scenen. Tidigare fick vi hänvisa artisterna ner i källaren, ner i katakomberna, där de fick göra sig klara för showen, förklarar Jesper med rynkad näsa.
Ombyggnaden har dock inneburit att antalet sittplatser reducerats med cirka 100. Nu finns det 500 platser kvar, men vinsterna är ändå mycket större än denna förlust.
– Oavsett om man sitter längst bak, i mitten eller framme vid scenen, så får man i stort sett samma upplevelse av föreställningen tack vare den moderna ljudanläggningen, förklarar Jesper samtidigt som musiken ljuder ut från scenen.
Nu på fredag kommer Lindeskolans aula hålla öppet hus. Mellan klockan 14-18 är allmänheten välkommen dit för att titta på – och uppleva – den nya aulan. Under de första timmarna kommer även spontan livemusik ljuda signerat musiklärare och elever.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...