Musikläraren Jesper Hugosson i rampljuset i den toppmoderna "aulan". Foto: Fredrik Norman
Allmänheten välkomnas in i den nya ”aulan”
Lindeskolans aula är ingen aula längre. Det är ett modernt konsert- och teaterhus som även snabbt kan ställas om för konferens, föreläsningar eller bli en lektionssal.
– Det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare, säger musikläraren Jesper Hugosson och ler med hela ansiktet.
Nu på fredag ställs dörrarna på vid gavel, då allmänheten välkomnas in för att titta närmare på den nya aulan.
Med en budget på 20 miljoner kronor, påbörjades för cirka ett år sedan förvandlingen som skulle ta skolans aula in i 2000-talet och därmed anpassas efter dagens behov. Strax före skolavslutningen var det mesta färdigt bortsett från en del tekniska detaljer, som nu har färdigställts.
Resultatet: aulan finns inte längre och man måste verkligen anstränga sig för att finna spår efter det som en gång var aulan.
– Ja, det är en fantastisk skillnad jämfört med hur det var tidigare. Och med dagens teknik kan vem som helst sköta anläggningen genom några enkla knapptryckningar på en surfplatta, säger Jesper Hugosson och demonstrerar med att starta upp projektorn och zooma in på undertecknad som dyker upp på vita duken ovan scenen.
En kortare demonstration av ljudanläggningen bekräftar aulans kapacitet.
– Man kan utan problem arrangera konserter med större artister utan att skämmas, ler Hugosson som i egenskap som lärare också ser många fördelar med den nya aulan.
Numera har artisten en egen loge att göra sig klar för showen i. Foto: Fredrik Norman
Han menar att det inte bara underlättar för produktionen, utan också smakar ännu bättre för publiken när både ljud och ljus lyfter det som händer på scenen.
– Oavsett om vi själva eller en gästande artist sätter upp en konsert eller föreställning, så blir allt väldigt mycket bättre från och med nu. Och dessutom är det lättare att förbereda sig, för nu har vi riktiga loger bakom scenen. Tidigare fick vi hänvisa artisterna ner i källaren, ner i katakomberna, där de fick göra sig klara för showen, förklarar Jesper med rynkad näsa.
Ombyggnaden har dock inneburit att antalet sittplatser reducerats med cirka 100. Nu finns det 500 platser kvar, men vinsterna är ändå mycket större än denna förlust.
– Oavsett om man sitter längst bak, i mitten eller framme vid scenen, så får man i stort sett samma upplevelse av föreställningen tack vare den moderna ljudanläggningen, förklarar Jesper samtidigt som musiken ljuder ut från scenen.
Nu på fredag kommer Lindeskolans aula hålla öppet hus. Mellan klockan 14-18 är allmänheten välkommen dit för att titta på – och uppleva – den nya aulan. Under de första timmarna kommer även spontan livemusik ljuda signerat musiklärare och elever.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.