Tidigare i somras konstaterades att tjuvfiske efter kräftor förekommer i större omfattning än vad man tidigare upplevt. När detta blev känt för allmänheten, fick Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening många ”privatspanare” som hjälpte till att hålla koll.
– Även om vi inte har lyckats ta någon på bar gärning, så har vi ändå nått vårt syfte, för vi har tagit ganska mycket utrusning i beslag tack vare allmänhetens hjälp, berättar Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Det var under juli månad som LindeNytt kunde rapportera, att föreningen upptäckt att någon systematiskt och organiserat tjuvfiskar efter kräftor nere i Dalkarlshytteområdet. Flera burar hade då upptäckts och omhändertagits. Magnus Carlsson berättade då att man vidtagit åtgärder i form av att utse flera tillsynsmän med förordnande av Länsstyrelsen att utföra fisketillsyn. Men man vädjade samtidigt om hjälp från allmänheten, att höra av sig om man upptäckte fiskeredskap eller någon misstänkt tjuvfiskare i gärningen.
– Det här fick stor spridning och vi har fått jättebra hjälp av allmänheten. Det är många som hört av sig till oss och berättat vad de sett eller hittat. Flera redskap har kunnat tas i beslag tack vare deras hjälp, säger Magnus Carlsson.
Vem eller vilka som hållit på med tjuvfisket är dock fortfarande okänt för föreningen. Trots det ser man att målet är nått.
– Även om vi inte har lyckats ta någon på bar gärning, så har vi ändå nått vårt syfte, för vi har tagit ganska mycket utrusning i beslag tack vare allmänhetens hjälp. Det viktigaste är ju ändå att få slut på tjuvfisket och få bort burarna från vattnet, menar Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening, som trycker extra på deras tacksamhet till allmänhetens insatser under sommaren.
Uppskattningsvis 10-15 burar har tagits i beslag, uppger föreningen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.