Om ett fåtal veckor väntas Martin Almgrens nya EP släppas med 6 nyskrivna låtar, vilket blir början på ett andra album och i höst kommer ytterligare låtar släppas som gör albumet komplett. LindeNytt har fått hälsa på i Martins egna studio i Lindesberg där sången är inspelad!
Nu återstår bara 2-3 veckor innan det är dags för Idolvinnaren Martin Almgren att äntligen få ge ut 6 helt nyskrivna låtar som är början på hans andra album. 4 av låtarna har Martin också varit med och skrivit själv.
All musik är inspelad i Stockholm, men 80% av sången har Martin faktiskt lagt hemifrån sin egen studio i Lindesberg.
– Det är fantastiskt hur bra tekniken fungerar idag, att jag kan spela in sången hemifrån och sedan skicka en fil till Stockholm, men visst en del finputs har gjorts även i Stockholm i efterhand, säger Martin och fortsätter:
– Det är lite blandade låtar på skivan, allt från några lugna och seriösa låtar till en riktig rockdänga och skön sommarmusik. Alla låtar är riktigt bra om jag får säga det själv, egentligen känns det lite dumt att släppa alla låtar på en gång, då all har potential att vara en singel, men så blir det iallafall, säger Martin och skrattar.
Under ett år har arbetet med skivan pågått, och helt färdig är den inte ännu.
-Det är lite småfix kvar, men mitt arbete är gjort! Tiden har gått väldigt fort under den här perioden och det har vart väldigt skoj! Jag är svinigt nöjd och stolt över nya skivan och bandet som jag har spelat in skivan tillsammans med har gjort ett hästjobb! Nu låter det äntligen som jag har tänkt! berättar Martin.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.