Om ett fåtal veckor väntas Martin Almgrens nya EP släppas med 6 nyskrivna låtar, vilket blir början på ett andra album och i höst kommer ytterligare låtar släppas som gör albumet komplett. LindeNytt har fått hälsa på i Martins egna studio i Lindesberg där sången är inspelad!
Nu återstår bara 2-3 veckor innan det är dags för Idolvinnaren Martin Almgren att äntligen få ge ut 6 helt nyskrivna låtar som är början på hans andra album. 4 av låtarna har Martin också varit med och skrivit själv.
All musik är inspelad i Stockholm, men 80% av sången har Martin faktiskt lagt hemifrån sin egen studio i Lindesberg.
– Det är fantastiskt hur bra tekniken fungerar idag, att jag kan spela in sången hemifrån och sedan skicka en fil till Stockholm, men visst en del finputs har gjorts även i Stockholm i efterhand, säger Martin och fortsätter:
– Det är lite blandade låtar på skivan, allt från några lugna och seriösa låtar till en riktig rockdänga och skön sommarmusik. Alla låtar är riktigt bra om jag får säga det själv, egentligen känns det lite dumt att släppa alla låtar på en gång, då all har potential att vara en singel, men så blir det iallafall, säger Martin och skrattar.
Under ett år har arbetet med skivan pågått, och helt färdig är den inte ännu.
-Det är lite småfix kvar, men mitt arbete är gjort! Tiden har gått väldigt fort under den här perioden och det har vart väldigt skoj! Jag är svinigt nöjd och stolt över nya skivan och bandet som jag har spelat in skivan tillsammans med har gjort ett hästjobb! Nu låter det äntligen som jag har tänkt! berättar Martin.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.