Om ett fåtal veckor väntas Martin Almgrens nya EP släppas med 6 nyskrivna låtar, vilket blir början på ett andra album och i höst kommer ytterligare låtar släppas som gör albumet komplett. LindeNytt har fått hälsa på i Martins egna studio i Lindesberg där sången är inspelad!
Nu återstår bara 2-3 veckor innan det är dags för Idolvinnaren Martin Almgren att äntligen få ge ut 6 helt nyskrivna låtar som är början på hans andra album. 4 av låtarna har Martin också varit med och skrivit själv.
All musik är inspelad i Stockholm, men 80% av sången har Martin faktiskt lagt hemifrån sin egen studio i Lindesberg.
– Det är fantastiskt hur bra tekniken fungerar idag, att jag kan spela in sången hemifrån och sedan skicka en fil till Stockholm, men visst en del finputs har gjorts även i Stockholm i efterhand, säger Martin och fortsätter:
– Det är lite blandade låtar på skivan, allt från några lugna och seriösa låtar till en riktig rockdänga och skön sommarmusik. Alla låtar är riktigt bra om jag får säga det själv, egentligen känns det lite dumt att släppa alla låtar på en gång, då all har potential att vara en singel, men så blir det iallafall, säger Martin och skrattar.
Under ett år har arbetet med skivan pågått, och helt färdig är den inte ännu.
-Det är lite småfix kvar, men mitt arbete är gjort! Tiden har gått väldigt fort under den här perioden och det har vart väldigt skoj! Jag är svinigt nöjd och stolt över nya skivan och bandet som jag har spelat in skivan tillsammans med har gjort ett hästjobb! Nu låter det äntligen som jag har tänkt! berättar Martin.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.