Om ett fåtal veckor väntas Martin Almgrens nya EP släppas med 6 nyskrivna låtar, vilket blir början på ett andra album och i höst kommer ytterligare låtar släppas som gör albumet komplett. LindeNytt har fått hälsa på i Martins egna studio i Lindesberg där sången är inspelad!
Nu återstår bara 2-3 veckor innan det är dags för Idolvinnaren Martin Almgren att äntligen få ge ut 6 helt nyskrivna låtar som är början på hans andra album. 4 av låtarna har Martin också varit med och skrivit själv.
All musik är inspelad i Stockholm, men 80% av sången har Martin faktiskt lagt hemifrån sin egen studio i Lindesberg.
– Det är fantastiskt hur bra tekniken fungerar idag, att jag kan spela in sången hemifrån och sedan skicka en fil till Stockholm, men visst en del finputs har gjorts även i Stockholm i efterhand, säger Martin och fortsätter:
– Det är lite blandade låtar på skivan, allt från några lugna och seriösa låtar till en riktig rockdänga och skön sommarmusik. Alla låtar är riktigt bra om jag får säga det själv, egentligen känns det lite dumt att släppa alla låtar på en gång, då all har potential att vara en singel, men så blir det iallafall, säger Martin och skrattar.
Under ett år har arbetet med skivan pågått, och helt färdig är den inte ännu.
-Det är lite småfix kvar, men mitt arbete är gjort! Tiden har gått väldigt fort under den här perioden och det har vart väldigt skoj! Jag är svinigt nöjd och stolt över nya skivan och bandet som jag har spelat in skivan tillsammans med har gjort ett hästjobb! Nu låter det äntligen som jag har tänkt! berättar Martin.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.