Om ett fåtal veckor väntas Martin Almgrens nya EP släppas med 6 nyskrivna låtar, vilket blir början på ett andra album och i höst kommer ytterligare låtar släppas som gör albumet komplett. LindeNytt har fått hälsa på i Martins egna studio i Lindesberg där sången är inspelad!
Nu återstår bara 2-3 veckor innan det är dags för Idolvinnaren Martin Almgren att äntligen få ge ut 6 helt nyskrivna låtar som är början på hans andra album. 4 av låtarna har Martin också varit med och skrivit själv.
All musik är inspelad i Stockholm, men 80% av sången har Martin faktiskt lagt hemifrån sin egen studio i Lindesberg.
– Det är fantastiskt hur bra tekniken fungerar idag, att jag kan spela in sången hemifrån och sedan skicka en fil till Stockholm, men visst en del finputs har gjorts även i Stockholm i efterhand, säger Martin och fortsätter:
– Det är lite blandade låtar på skivan, allt från några lugna och seriösa låtar till en riktig rockdänga och skön sommarmusik. Alla låtar är riktigt bra om jag får säga det själv, egentligen känns det lite dumt att släppa alla låtar på en gång, då all har potential att vara en singel, men så blir det iallafall, säger Martin och skrattar.
Under ett år har arbetet med skivan pågått, och helt färdig är den inte ännu.
-Det är lite småfix kvar, men mitt arbete är gjort! Tiden har gått väldigt fort under den här perioden och det har vart väldigt skoj! Jag är svinigt nöjd och stolt över nya skivan och bandet som jag har spelat in skivan tillsammans med har gjort ett hästjobb! Nu låter det äntligen som jag har tänkt! berättar Martin.
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Idag, onsdag, inleds 2025 års upplaga av Hillstreets tredagarsfestival Vårskrik, som dessutom firar 20-årsjubileum i år. Förutom ett fullspäckat spelschema med 13 artister, bjuds det – precis som förra året – på flera intressanta föreläsningar. I år ligger fokus särskilt på utvecklingspotential.
– Det här är något som kan vara bra att ta lärdom av för att utvecklas som musiker, förklarar Christer Pilblad på Hilstreet.
Inför en jublande publik intog Stråssa DGF Lindesberg Arena på söndagen och bjöd på en färgsprakande vårshow, där föreningens dans- och gymnastikgrupper visade upp en fartfylld föreställning fylld av imponerande prestationer från de allra yngsta deltagarna – till de mest rutinerade.
INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där presenteras minnet av de vita bussarna och båtarna. De användes under våren 1945. Under ledning av greve Folke Bernadotte och i Röda Korsets regi transporterades fångar från de tyska koncentrationslägren till Sverige.
INSÄNDARE/DEBATT: Med ett jäklar anamma kan Lindesbergs kommun skapa det storslagna i det lilla och bygga en framtid där engagemang och samverkan är kärnan. Nu handlar det om att inte bara ha en vision, utan också att agera. Det kräver mod, drivkraft och en vilja att tänka stort, även i det lilla! Att få en person som är genuint intresserad och kan ta tag i arbetet med Vision 2040 handlar om att skapa engagemang och tydliggöra syftet.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.