Om mindre än en timme kommer den välkände sångaren, artisten, trubaduren och lindesbergaren Martin Almgren att synas i TV4:s Idol. Tack vare en bestämd herre och vän sattes Martin i en bil för att färdas till Åmål där han skulle göra sin audition.
Många är vi som har hört Martin Almgrens stämma när han varit ute och spelat och sjungit vid olika sammanhang. Kanske har man slagits av tanken att den där killen, med den pipan, borde ju vara med i Idol. Och ikväll händer det! Men det är inte på eget initiativ då Martin egentligen inte alls hade några större drömmar om att medverka i TV4:s jakt på Sveriges nästa sjungande Idol. Men då bestämde sig någon för att ta Martin i kragen.
– Det var Robinson-Leif som drog dit mig, till Åmål. Han hade hört mig på en 40-årsfest, jag var gäst där men spelade lite också, och då tyckte han att jag skulle göra någonting med det, och sa typ att åk till Idol. Men det tänkte jag inte göra, säger Martin och fortsätter:
– Men så ringer han på lördagen vid fem och och säger att vi ska åka till Idol i Åmål, så det var ju bara att följa med. Roligt initiativ!
Att bara sitta hemma i soffan och se på auditions kan framkalla en viss nervositet, men att sedan verkligen stå där…
– Det var speciellt!, intygar Martin.
– Men Leif toka sig rätt bra så jag tappade mycket nervositet och det blev mest fokus på honom. Jag hade fullt sjå att hålla reda på honom, skrattar Martin.
– Det värsta var nog att det var så varmt i bussen, solen låg på hela tiden!
Om Martin själv tänker titta svarar han bestämt nej på.
– Nej! Jag ska sitta i källaren, i en bunker där jag varken ser eller hör något, jag tror inte att jag blir nöjd. Men jag kanske tittar om något år…
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.