Om mindre än en timme kommer den välkände sångaren, artisten, trubaduren och lindesbergaren Martin Almgren att synas i TV4:s Idol. Tack vare en bestämd herre och vän sattes Martin i en bil för att färdas till Åmål där han skulle göra sin audition.
Många är vi som har hört Martin Almgrens stämma när han varit ute och spelat och sjungit vid olika sammanhang. Kanske har man slagits av tanken att den där killen, med den pipan, borde ju vara med i Idol. Och ikväll händer det! Men det är inte på eget initiativ då Martin egentligen inte alls hade några större drömmar om att medverka i TV4:s jakt på Sveriges nästa sjungande Idol. Men då bestämde sig någon för att ta Martin i kragen.
– Det var Robinson-Leif som drog dit mig, till Åmål. Han hade hört mig på en 40-årsfest, jag var gäst där men spelade lite också, och då tyckte han att jag skulle göra någonting med det, och sa typ att åk till Idol. Men det tänkte jag inte göra, säger Martin och fortsätter:
– Men så ringer han på lördagen vid fem och och säger att vi ska åka till Idol i Åmål, så det var ju bara att följa med. Roligt initiativ!
Att bara sitta hemma i soffan och se på auditions kan framkalla en viss nervositet, men att sedan verkligen stå där…
– Det var speciellt!, intygar Martin.
– Men Leif toka sig rätt bra så jag tappade mycket nervositet och det blev mest fokus på honom. Jag hade fullt sjå att hålla reda på honom, skrattar Martin.
– Det värsta var nog att det var så varmt i bussen, solen låg på hela tiden!
Om Martin själv tänker titta svarar han bestämt nej på.
– Nej! Jag ska sitta i källaren, i en bunker där jag varken ser eller hör något, jag tror inte att jag blir nöjd. Men jag kanske tittar om något år…
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Regionrådet Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.