Om mindre än en timme kommer den välkände sångaren, artisten, trubaduren och lindesbergaren Martin Almgren att synas i TV4:s Idol. Tack vare en bestämd herre och vän sattes Martin i en bil för att färdas till Åmål där han skulle göra sin audition.
Många är vi som har hört Martin Almgrens stämma när han varit ute och spelat och sjungit vid olika sammanhang. Kanske har man slagits av tanken att den där killen, med den pipan, borde ju vara med i Idol. Och ikväll händer det! Men det är inte på eget initiativ då Martin egentligen inte alls hade några större drömmar om att medverka i TV4:s jakt på Sveriges nästa sjungande Idol. Men då bestämde sig någon för att ta Martin i kragen.
– Det var Robinson-Leif som drog dit mig, till Åmål. Han hade hört mig på en 40-årsfest, jag var gäst där men spelade lite också, och då tyckte han att jag skulle göra någonting med det, och sa typ att åk till Idol. Men det tänkte jag inte göra, säger Martin och fortsätter:
– Men så ringer han på lördagen vid fem och och säger att vi ska åka till Idol i Åmål, så det var ju bara att följa med. Roligt initiativ!
Att bara sitta hemma i soffan och se på auditions kan framkalla en viss nervositet, men att sedan verkligen stå där…
– Det var speciellt!, intygar Martin.
– Men Leif toka sig rätt bra så jag tappade mycket nervositet och det blev mest fokus på honom. Jag hade fullt sjå att hålla reda på honom, skrattar Martin.
– Det värsta var nog att det var så varmt i bussen, solen låg på hela tiden!
Om Martin själv tänker titta svarar han bestämt nej på.
– Nej! Jag ska sitta i källaren, i en bunker där jag varken ser eller hör något, jag tror inte att jag blir nöjd. Men jag kanske tittar om något år…
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.