Nästa år firar Galenskaparna och After Shave 30 år. Detta gör man med en jubileumsshow som skall sättas upp på en handfull orter runt om i landet – bland annat i Lindesberg. När biljetterna släpptes i Göteborg för en tid sedan, blev det rusning efter de eftertraktade plåtarna. Samma tendenser uppstod i Lindesberg när biljetterna släpptes på Luciadagen.
Tisdagen 13 december kunde LindeNytt berätta om att Galenskaparna och After Shaves gamla och nya alster skulle upp på scenen i Lindesberg Arena under vårvintern 2012. Biljettsläppet gav en tydlig signal om att showen är oerhört välkommen till stan.
-På en vecka såldes 1100 biljetter, det är ju fantastiskt bra, säger Per Fritzell.
Det finns totalt 2050 biljetter till föreställningen i Lindesberg. Hittills har man riktat marknadsföringen till Lindesbergs kommun men det kommer även gå ut annonser i Örebroregionen snart. Slutsålt är ett begrepp som torde dyka upp i sammanhanget ganska snart.
-Vi hade ju hoppats på en sådan här respons från invånarna, men visst blev i alla fall jag ändå lite överraskad när jag fick höra siffrorna efter bara en veckas försäljning, säger Fritzell.
Som tidigare berättats, kommer föreställningen att ge publiken en kavalkad av gamla härliga klassiker som gjorde succé i TV-rutan när det begav sig. Många av sketcherna är minst lika starka idag och har dessutom upptäckts av en ny och yngre publik tack vare Youtube.
Men vissa inslag är skrivna under senare år och är såldes relativt nya i det stora sammanhanget. Det kommer även inslag som mer eller mindre får kallas dagsfärskt.
-Jag kan väl avslöja att Löas ordförande i hembygdsföreningen kommer att dyka upp, ler Fritzell.
Han förtydligar att denna karaktär har haft svårt att rota sig då han tidigare representerat hembygdsföreningen i Gusselby med flera orter.
Andra klassiker som publiken har att förvänta sig, är sketcher hämtade från TV-succén ”Macken”. Bröderna Roy och Roger (Anders Eriksson och Jan Rippe) kommer naturligtvis att visa hur en skiftnyckel skall svingas.
-Självklart. Det vore galet fel om vi inte släppte fram dessa två, skrattar Fritzell.
Titta och minns: ”Man ska ha husvagn”
Mer galenskap: ”VM i friidrott”
Botanisera bland Macken-klipp: Klicka här
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.