Nästa år firar Galenskaparna och After Shave 30 år. Detta gör man med en jubileumsshow som skall sättas upp på en handfull orter runt om i landet – bland annat i Lindesberg. När biljetterna släpptes i Göteborg för en tid sedan, blev det rusning efter de eftertraktade plåtarna. Samma tendenser uppstod i Lindesberg när biljetterna släpptes på Luciadagen.
Tisdagen 13 december kunde LindeNytt berätta om att Galenskaparna och After Shaves gamla och nya alster skulle upp på scenen i Lindesberg Arena under vårvintern 2012. Biljettsläppet gav en tydlig signal om att showen är oerhört välkommen till stan.
-På en vecka såldes 1100 biljetter, det är ju fantastiskt bra, säger Per Fritzell.
Det finns totalt 2050 biljetter till föreställningen i Lindesberg. Hittills har man riktat marknadsföringen till Lindesbergs kommun men det kommer även gå ut annonser i Örebroregionen snart. Slutsålt är ett begrepp som torde dyka upp i sammanhanget ganska snart.
-Vi hade ju hoppats på en sådan här respons från invånarna, men visst blev i alla fall jag ändå lite överraskad när jag fick höra siffrorna efter bara en veckas försäljning, säger Fritzell.
Som tidigare berättats, kommer föreställningen att ge publiken en kavalkad av gamla härliga klassiker som gjorde succé i TV-rutan när det begav sig. Många av sketcherna är minst lika starka idag och har dessutom upptäckts av en ny och yngre publik tack vare Youtube.
Men vissa inslag är skrivna under senare år och är såldes relativt nya i det stora sammanhanget. Det kommer även inslag som mer eller mindre får kallas dagsfärskt.
-Jag kan väl avslöja att Löas ordförande i hembygdsföreningen kommer att dyka upp, ler Fritzell.
Han förtydligar att denna karaktär har haft svårt att rota sig då han tidigare representerat hembygdsföreningen i Gusselby med flera orter.
Andra klassiker som publiken har att förvänta sig, är sketcher hämtade från TV-succén ”Macken”. Bröderna Roy och Roger (Anders Eriksson och Jan Rippe) kommer naturligtvis att visa hur en skiftnyckel skall svingas.
-Självklart. Det vore galet fel om vi inte släppte fram dessa två, skrattar Fritzell.
Titta och minns: ”Man ska ha husvagn”
Mer galenskap: ”VM i friidrott”
Botanisera bland Macken-klipp: Klicka här
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.