Nästa år firar Galenskaparna och After Shave 30 år. Detta gör man med en jubileumsshow som skall sättas upp på en handfull orter runt om i landet – bland annat i Lindesberg. När biljetterna släpptes i Göteborg för en tid sedan, blev det rusning efter de eftertraktade plåtarna. Samma tendenser uppstod i Lindesberg när biljetterna släpptes på Luciadagen.
Tisdagen 13 december kunde LindeNytt berätta om att Galenskaparna och After Shaves gamla och nya alster skulle upp på scenen i Lindesberg Arena under vårvintern 2012. Biljettsläppet gav en tydlig signal om att showen är oerhört välkommen till stan.
-På en vecka såldes 1100 biljetter, det är ju fantastiskt bra, säger Per Fritzell.
Det finns totalt 2050 biljetter till föreställningen i Lindesberg. Hittills har man riktat marknadsföringen till Lindesbergs kommun men det kommer även gå ut annonser i Örebroregionen snart. Slutsålt är ett begrepp som torde dyka upp i sammanhanget ganska snart.
-Vi hade ju hoppats på en sådan här respons från invånarna, men visst blev i alla fall jag ändå lite överraskad när jag fick höra siffrorna efter bara en veckas försäljning, säger Fritzell.
Som tidigare berättats, kommer föreställningen att ge publiken en kavalkad av gamla härliga klassiker som gjorde succé i TV-rutan när det begav sig. Många av sketcherna är minst lika starka idag och har dessutom upptäckts av en ny och yngre publik tack vare Youtube.
Men vissa inslag är skrivna under senare år och är såldes relativt nya i det stora sammanhanget. Det kommer även inslag som mer eller mindre får kallas dagsfärskt.
-Jag kan väl avslöja att Löas ordförande i hembygdsföreningen kommer att dyka upp, ler Fritzell.
Han förtydligar att denna karaktär har haft svårt att rota sig då han tidigare representerat hembygdsföreningen i Gusselby med flera orter.
Andra klassiker som publiken har att förvänta sig, är sketcher hämtade från TV-succén ”Macken”. Bröderna Roy och Roger (Anders Eriksson och Jan Rippe) kommer naturligtvis att visa hur en skiftnyckel skall svingas.
-Självklart. Det vore galet fel om vi inte släppte fram dessa två, skrattar Fritzell.
Titta och minns: ”Man ska ha husvagn”
Mer galenskap: ”VM i friidrott”
Botanisera bland Macken-klipp: Klicka här
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.