Nästa år firar Galenskaparna och After Shave 30 år. Detta gör man med en jubileumsshow som skall sättas upp på en handfull orter runt om i landet – bland annat i Lindesberg. När biljetterna släpptes i Göteborg för en tid sedan, blev det rusning efter de eftertraktade plåtarna. Samma tendenser uppstod i Lindesberg när biljetterna släpptes på Luciadagen.
Tisdagen 13 december kunde LindeNytt berätta om att Galenskaparna och After Shaves gamla och nya alster skulle upp på scenen i Lindesberg Arena under vårvintern 2012. Biljettsläppet gav en tydlig signal om att showen är oerhört välkommen till stan.
-På en vecka såldes 1100 biljetter, det är ju fantastiskt bra, säger Per Fritzell.
Det finns totalt 2050 biljetter till föreställningen i Lindesberg. Hittills har man riktat marknadsföringen till Lindesbergs kommun men det kommer även gå ut annonser i Örebroregionen snart. Slutsålt är ett begrepp som torde dyka upp i sammanhanget ganska snart.
-Vi hade ju hoppats på en sådan här respons från invånarna, men visst blev i alla fall jag ändå lite överraskad när jag fick höra siffrorna efter bara en veckas försäljning, säger Fritzell.
Som tidigare berättats, kommer föreställningen att ge publiken en kavalkad av gamla härliga klassiker som gjorde succé i TV-rutan när det begav sig. Många av sketcherna är minst lika starka idag och har dessutom upptäckts av en ny och yngre publik tack vare Youtube.
Men vissa inslag är skrivna under senare år och är såldes relativt nya i det stora sammanhanget. Det kommer även inslag som mer eller mindre får kallas dagsfärskt.
-Jag kan väl avslöja att Löas ordförande i hembygdsföreningen kommer att dyka upp, ler Fritzell.
Han förtydligar att denna karaktär har haft svårt att rota sig då han tidigare representerat hembygdsföreningen i Gusselby med flera orter.
Andra klassiker som publiken har att förvänta sig, är sketcher hämtade från TV-succén ”Macken”. Bröderna Roy och Roger (Anders Eriksson och Jan Rippe) kommer naturligtvis att visa hur en skiftnyckel skall svingas.
-Självklart. Det vore galet fel om vi inte släppte fram dessa två, skrattar Fritzell.
Titta och minns: ”Man ska ha husvagn”
Mer galenskap: ”VM i friidrott”
Botanisera bland Macken-klipp: Klicka här
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.