Lindesbergstjejen Amanda Ekberg har sjungit sig in i länsbornas hjärtan, som röstat fram henne till Årets lokalartist. Som om inte den äran vore nog, får Amanda nu sjunga på julkonserten O, Helga Natt i Örebro i december.
Det var en mycket tagen Amanda Ekberg, som på måndagsmorgonen blev uppringd av P4 Örebros programledaren Matias Holm och fick veta att hon röstats fram till Årets lokalartist.
– Du har gått hela vägen, sade Matias till Amanda som hade svårt att hålla glädjetårarna borta.
Bara minuter efter att Amanda blivit uppringd av Sveriges Radio, når LindeNytt henne per telefon.
– Det är en fantastisk känsla, det är svårt att ta in allt, berättar Amanda.
Det var Amanda Ekbergs mormor som ”tjatade” på henne att ställa upp i tävlingen, vilket LindeNytt skrivit om tidigare. Därför hade Amanda valt att hälsa på hos mormor nu på måndagsmorgonen, när det skulle avslöjas vem som vunnit tävlingen.
När Amandas telefon plötsligt ringer på klockslaget då avslöjandet skulle ske, var det inte bara hon själv som hade svårt att hålla känslorna i styr.
– Alla här började gråta. Till och med hemtjänstpersonal, som var på plats hos mormor när radion, började att gråta. Det var mycket känslor, säger Amanda märkbart tagen.
Hur skall du fira det här?
– Jag tänker gå till badhuset och simma, ler Amanda Ekberg.
Amanda Ekberg får nu sjunga på O,Helga Natt inför en publik på ca 25 000 när Stortorget i Örebro fylls med julstämning.
Fotnot: Av närmare 5000 röster fördelat över de fyra finalisterna, fick Amanda Ekberg 1865 röster.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.