Lindesbergstjejen Amanda Ekberg har sjungit sig in i länsbornas hjärtan, som röstat fram henne till Årets lokalartist. Som om inte den äran vore nog, får Amanda nu sjunga på julkonserten O, Helga Natt i Örebro i december.
Det var en mycket tagen Amanda Ekberg, som på måndagsmorgonen blev uppringd av P4 Örebros programledaren Matias Holm och fick veta att hon röstats fram till Årets lokalartist.
– Du har gått hela vägen, sade Matias till Amanda som hade svårt att hålla glädjetårarna borta.
Bara minuter efter att Amanda blivit uppringd av Sveriges Radio, når LindeNytt henne per telefon.
– Det är en fantastisk känsla, det är svårt att ta in allt, berättar Amanda.
Det var Amanda Ekbergs mormor som ”tjatade” på henne att ställa upp i tävlingen, vilket LindeNytt skrivit om tidigare. Därför hade Amanda valt att hälsa på hos mormor nu på måndagsmorgonen, när det skulle avslöjas vem som vunnit tävlingen.
När Amandas telefon plötsligt ringer på klockslaget då avslöjandet skulle ske, var det inte bara hon själv som hade svårt att hålla känslorna i styr.
– Alla här började gråta. Till och med hemtjänstpersonal, som var på plats hos mormor när radion, började att gråta. Det var mycket känslor, säger Amanda märkbart tagen.
Hur skall du fira det här?
– Jag tänker gå till badhuset och simma, ler Amanda Ekberg.
Amanda Ekberg får nu sjunga på O,Helga Natt inför en publik på ca 25 000 när Stortorget i Örebro fylls med julstämning.
Fotnot: Av närmare 5000 röster fördelat över de fyra finalisterna, fick Amanda Ekberg 1865 röster.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.