Lindesbergstjejen Amanda Ekberg har sjungit sig in i länsbornas hjärtan, som röstat fram henne till Årets lokalartist. Som om inte den äran vore nog, får Amanda nu sjunga på julkonserten O, Helga Natt i Örebro i december.
Det var en mycket tagen Amanda Ekberg, som på måndagsmorgonen blev uppringd av P4 Örebros programledaren Matias Holm och fick veta att hon röstats fram till Årets lokalartist.
– Du har gått hela vägen, sade Matias till Amanda som hade svårt att hålla glädjetårarna borta.
Bara minuter efter att Amanda blivit uppringd av Sveriges Radio, når LindeNytt henne per telefon.
– Det är en fantastisk känsla, det är svårt att ta in allt, berättar Amanda.
Det var Amanda Ekbergs mormor som ”tjatade” på henne att ställa upp i tävlingen, vilket LindeNytt skrivit om tidigare. Därför hade Amanda valt att hälsa på hos mormor nu på måndagsmorgonen, när det skulle avslöjas vem som vunnit tävlingen.
När Amandas telefon plötsligt ringer på klockslaget då avslöjandet skulle ske, var det inte bara hon själv som hade svårt att hålla känslorna i styr.
– Alla här började gråta. Till och med hemtjänstpersonal, som var på plats hos mormor när radion, började att gråta. Det var mycket känslor, säger Amanda märkbart tagen.
Hur skall du fira det här?
– Jag tänker gå till badhuset och simma, ler Amanda Ekberg.
Amanda Ekberg får nu sjunga på O,Helga Natt inför en publik på ca 25 000 när Stortorget i Örebro fylls med julstämning.
Fotnot: Av närmare 5000 röster fördelat över de fyra finalisterna, fick Amanda Ekberg 1865 röster.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?