Lindetjejen Amanda har chansen att bli årets lokalartist. Foto: Anna Gustafsson
Amanda kan få sjunga inför 25 000 i Örebro
Amanda Ekberg från Lindesberg har tagit sig till finalen i tävlingen P4 Örebros lokalartist och har nu chansen att få uppträda på den stora julkonserten O, Helga Natt, som arrangeras på Stortorget i Örebro i början av december.
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka, ler Amanda Ekberg.
26-åriga Amanda Ekberg lämnade Lindesberg efter avslutade studier på Lindeskolan – där hon gick estet – och hamnade i Bollnäs för att på Folkhögskolan fortsätta sin musikutbildning. Efter Bollnäs blev det ett år som musiklärare i Stockholm innan hon styrde mot hemtrakterna igen – och ”skolbänken”. Hon går nu sitt fjärde år på Musikhögskolan i staden hon är bosatt i, Örebro.
Amanda Ekberg. Foto: Lena Larsson
Nu är hon en av fyra finalister som har chansen att få stå på Stortorgets O, Helga Natt-scen den fjärde december och sjunga inför en jättepublik på 25 000 personer.
– Det vore en upplevelse och för mig personligen skulle det innebära ett fantastiskt tillfälle att få synas och höras. Det är ju det här man drömmer om, att få jobba med musiken och turnera runt på landets alla jazzklubbscener, säger Amanda Ekberg till LindeNytt.
Lika varmt som musiken ligger Amanda om hjärtat, verkar hemorten Lindesberg ha sin plats där. Hon menar att man får perspektiv på saker och ting när man flyttar runt i landet.
– Jag älskar att åka upp till Lindesberg och gör det ofta, bland annat för att hälsa på mina föräldrar som bor kvar där. Sedan har jag ju min mormor i Lindesberg också, säger hon och tillägger:
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka för att jag nu har chansen att få uppträda på O, Helga Natt, ler Amanda Ekberg.
På måndag i nästa vecka öppnar P4 Örebro den veckolånga omröstningen. Då kan alla som vill vara med och rösta fram 2016 års lokalartist göra så per SMS, vilket kommer presenteras på deras hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...