Lindetjejen Amanda har chansen att bli årets lokalartist. Foto: Anna Gustafsson
Amanda kan få sjunga inför 25 000 i Örebro
Amanda Ekberg från Lindesberg har tagit sig till finalen i tävlingen P4 Örebros lokalartist och har nu chansen att få uppträda på den stora julkonserten O, Helga Natt, som arrangeras på Stortorget i Örebro i början av december.
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka, ler Amanda Ekberg.
26-åriga Amanda Ekberg lämnade Lindesberg efter avslutade studier på Lindeskolan – där hon gick estet – och hamnade i Bollnäs för att på Folkhögskolan fortsätta sin musikutbildning. Efter Bollnäs blev det ett år som musiklärare i Stockholm innan hon styrde mot hemtrakterna igen – och ”skolbänken”. Hon går nu sitt fjärde år på Musikhögskolan i staden hon är bosatt i, Örebro.
Amanda Ekberg. Foto: Lena Larsson
Nu är hon en av fyra finalister som har chansen att få stå på Stortorgets O, Helga Natt-scen den fjärde december och sjunga inför en jättepublik på 25 000 personer.
– Det vore en upplevelse och för mig personligen skulle det innebära ett fantastiskt tillfälle att få synas och höras. Det är ju det här man drömmer om, att få jobba med musiken och turnera runt på landets alla jazzklubbscener, säger Amanda Ekberg till LindeNytt.
Lika varmt som musiken ligger Amanda om hjärtat, verkar hemorten Lindesberg ha sin plats där. Hon menar att man får perspektiv på saker och ting när man flyttar runt i landet.
– Jag älskar att åka upp till Lindesberg och gör det ofta, bland annat för att hälsa på mina föräldrar som bor kvar där. Sedan har jag ju min mormor i Lindesberg också, säger hon och tillägger:
– Det är min mormor som tjatat på mig, att jag borde ställa upp, så det är henne jag har att tacka för att jag nu har chansen att få uppträda på O, Helga Natt, ler Amanda Ekberg.
På måndag i nästa vecka öppnar P4 Örebro den veckolånga omröstningen. Då kan alla som vill vara med och rösta fram 2016 års lokalartist göra så per SMS, vilket kommer presenteras på deras hemsida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...