Att Frövi Judos Amanda Orrbo har rönt stora framgångar inom Special Needsjudon är knappast någon nyhet vid det här laget. Som enda svensk deltog hon vid judo-EM för personer med Downs Syndrom som gick av stapeln i Italien under oktober, där hon knep inte mindre än två silvermedaljer. Nu står hon nominerad, för andra gången, till ett pris på Svenska Parasportgalan som går av stapeln den 6 maj i Göteborg.
Redan för två år sedan var Amanda nominerad i kategorin Årets Nykomling vid Svenska Parasportgalan. Den gången blev det dessvärre ingen vinst, men redan i maj finns en ny chans då hon står nominerad i kategorin Årets prestation inom Special Olympics.
– Det är spännande och ska bli jätteroligt att gå på gala, den senaste blev ju digital på grund av pandemin, så kläderna som köptes då kommer kanske till pass nu, hälsar Amanda som reser till galan i sällskap med mamma Christina.
Den 6 maj är det dags för årets upplaga av Svenska Parasportgalan som den här gången hålls på Åby travbana i Göteborg, där man hyllar de otroliga prestationer som både aktiva och ledare stått för under den gångna året.
Motiveringen till Amandas nominering lyder:
Amanda Orrbo är en kämpe som har flera medaljer i bagaget. Hon är även aktiv som hjälptränare och inspirerar andra med mottot att “även om man har en intellektuell funktionsnedsättning så kan man bidra”. Som första elev med funktionsnedsättning var Amanda Orrbo integrerad i judogymnasiet och hon är en tjej som aldrig ger upp.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.