Att Frövi Judos Amanda Orrbo har rönt stora framgångar inom Special Needsjudon är knappast någon nyhet vid det här laget. Som enda svensk deltog hon vid judo-EM för personer med Downs Syndrom som gick av stapeln i Italien under oktober, där hon knep inte mindre än två silvermedaljer. Nu står hon nominerad, för andra gången, till ett pris på Svenska Parasportgalan som går av stapeln den 6 maj i Göteborg.
Redan för två år sedan var Amanda nominerad i kategorin Årets Nykomling vid Svenska Parasportgalan. Den gången blev det dessvärre ingen vinst, men redan i maj finns en ny chans då hon står nominerad i kategorin Årets prestation inom Special Olympics.
– Det är spännande och ska bli jätteroligt att gå på gala, den senaste blev ju digital på grund av pandemin, så kläderna som köptes då kommer kanske till pass nu, hälsar Amanda som reser till galan i sällskap med mamma Christina.
Den 6 maj är det dags för årets upplaga av Svenska Parasportgalan som den här gången hålls på Åby travbana i Göteborg, där man hyllar de otroliga prestationer som både aktiva och ledare stått för under den gångna året.
Motiveringen till Amandas nominering lyder:
Amanda Orrbo är en kämpe som har flera medaljer i bagaget. Hon är även aktiv som hjälptränare och inspirerar andra med mottot att “även om man har en intellektuell funktionsnedsättning så kan man bidra”. Som första elev med funktionsnedsättning var Amanda Orrbo integrerad i judogymnasiet och hon är en tjej som aldrig ger upp.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.