Lions i Sverige utlyser för trettionde året stipendier till elitidrottare med funktionsnedsättning. Vid riksmötet i maj 2019 kommer man att dela ut två stipendier om vardera 20.000 kronor, varav det ena går till Amanda Orrbo från Lindesberg.
Lions Bragdlejon är ett stipendie som årligen delas ut elitidrottare med funktionsnedsättning, och man kan som paraidrottare bara få stipendiet en gång. En av de lyckliga stipendiaterna för 2018, som nu kommer att få ta emot utmärkelsen är 18-åriga Amanda Orrbo från Lindesberg som skördat fina framgångar inom judon.
LindeNytt har tidigare berättat om Amanda, som blev den första eleven med Downs syndrom att komma in på Judogymnasiet i Lindesberg. Under åren har hon tävlat i bland annat Ryssland, Holland och England, och hon har även representerat Sverige vid Special Olympics där hon lyckades knipa ett brons.
– Amanda tycker det här är jätteroligt och spännande! berättar hennes pappa Johan Orrbo och fortsätter:
– Prispengarna kommer förmodligen att gå till judoresor, då hon åker utomlands för att kunna tävla. Men om hon får välja fritt vill hon nog åka på en semesterresa till något varmt ställe.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.