Tidigare under året rapporterade LindeNytt att Amanda Orrbo från Lindesberg blev årets mottagare av Lions Bragdlejon, och därmed också vinnare av ett stipendium värt 20 000 kronor. Under helgens Linde Judo Open fick hon äntligen ta emot priset, på hemmaplan i Lindesberg Arena.
Lions Bragdlejon är ett stipendium som årligen delas ut elitidrottare med funktionsnedsättning, och man kan som paraidrottare bara få stipendiet en gång. Under lördagens Linde Judo Open fanns representanter från Lions Sverige på plats för att dela ut stipendiet till Amanda Orrbo från Lindesberg.
Lions motivering lyder:
”Amanda tävlar framgångsrikt i judo både integrerat och på parasporttävlingar, hon är den enda elitjudokan med Downs syndrom och är den första eleven i funktionsnedsättning som går på judogymnasiet. Amanda är ett stort föredöme för andra idrottande ungdomar med funktionsnedsättning.”
Det var en märkbart tagen och rörd Amanda som fick ta emot priset inför en applåderande hemmapublik i Lindesberg arena.
Amanda, som blev den första eleven med Downs syndrom att komma in på Judogymnasiet i Lindesberg, har skördat stora framgångar inom judon under åren och även under helgens tävling fick hon kliva överst på prispallen efter några matcher mot sina klubbkompisar.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad utanför Lindesberg.
– Bostaden är avspärrad och ärendet utreds som mord med anledning av att vi inte kunnat fastställa dödsorsaken ännu, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.