Mellan den 24 juli och 30 augusti kommer svenskättade John och Karen från Florida till Sverige. Någon gång under den perioden ska de besöka lindetrakten. Deras syfte med resan är att försöka få fram uppgifter om deras släktingar. De har spårat förfäder till bland annat Guldsmedshyttan, Havsta, Nyhyttan och Lindesberg, och nu skulle de gärna hitta mer information och kanske till och med se om något av deras förfäders hus kan finnas kvar. Till sin hjälp har de en släktforskare i sin familj vid namn Donna Erickson,
men de skulle gärna uppskatta mer hjälp från er läsare som kanske sitter inne med lite information.
Det som Donna har fått reda på är några namn och årtal.
Från John å Karens släkt har följande dykt upp:
Hilda Maria Pettersson, född 22 oktober 1870, Lindesberg.
Hilda Marias fars namn var Per Jansson.
Född 15 januari ???? – dog 1 Mars 1925 Havsta, Guldsmedhyttan.
Hilda Marias mors namn var Klara Hansson.
Född 1841 – Dog 23 Juni 1931 Nyhyttan, Guldsmedhyttan
Även Donna Ericksons familj är från Lindesberg, hon vet väldigt lite om sin familj, det hon vet är att hennes makes farfars far hette Karl Johan Eriksson.
Född 18 Februari 1871 i Lindesberg – dog 9 maj 1960 in DesMoines, Iowa, USA.
Karl Johan hade 3 bröder and möjligtvis en syster,
en av bröderna följde med till Amerika med Karl, hans namn var Andrew Eriksson.
Född 1877 eller 1878 – dog ????
En annan bror var möjligtvis verksam inom svenska kyrkan och han hette Fredereck Eriksson
Född ???? – dog ????
Angående den tredje brodern är det inte säkert om han kom till Amerika men han hette Ivan Eriksson.
Deras faders namn var Erik Johansson.
Känner du igen någon av dessa personer eller om du tror du har någon annan information som kan vara till hjälp så kan du skicka information till oss på LindeNytt.
Kontakta oss>>
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.