Mellan den 24 juli och 30 augusti kommer svenskättade John och Karen från Florida till Sverige. Någon gång under den perioden ska de besöka lindetrakten. Deras syfte med resan är att försöka få fram uppgifter om deras släktingar. De har spårat förfäder till bland annat Guldsmedshyttan, Havsta, Nyhyttan och Lindesberg, och nu skulle de gärna hitta mer information och kanske till och med se om något av deras förfäders hus kan finnas kvar. Till sin hjälp har de en släktforskare i sin familj vid namn Donna Erickson,
men de skulle gärna uppskatta mer hjälp från er läsare som kanske sitter inne med lite information.
Det som Donna har fått reda på är några namn och årtal.
Från John å Karens släkt har följande dykt upp:
Hilda Maria Pettersson, född 22 oktober 1870, Lindesberg.
Hilda Marias fars namn var Per Jansson.
Född 15 januari ???? – dog 1 Mars 1925 Havsta, Guldsmedhyttan.
Hilda Marias mors namn var Klara Hansson.
Född 1841 – Dog 23 Juni 1931 Nyhyttan, Guldsmedhyttan
Även Donna Ericksons familj är från Lindesberg, hon vet väldigt lite om sin familj, det hon vet är att hennes makes farfars far hette Karl Johan Eriksson.
Född 18 Februari 1871 i Lindesberg – dog 9 maj 1960 in DesMoines, Iowa, USA.
Karl Johan hade 3 bröder and möjligtvis en syster,
en av bröderna följde med till Amerika med Karl, hans namn var Andrew Eriksson.
Född 1877 eller 1878 – dog ????
En annan bror var möjligtvis verksam inom svenska kyrkan och han hette Fredereck Eriksson
Född ???? – dog ????
Angående den tredje brodern är det inte säkert om han kom till Amerika men han hette Ivan Eriksson.
Deras faders namn var Erik Johansson.
Känner du igen någon av dessa personer eller om du tror du har någon annan information som kan vara till hjälp så kan du skicka information till oss på LindeNytt.
Kontakta oss>>
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.