Mellan den 24 juli och 30 augusti kommer svenskättade John och Karen från Florida till Sverige. Någon gång under den perioden ska de besöka lindetrakten. Deras syfte med resan är att försöka få fram uppgifter om deras släktingar. De har spårat förfäder till bland annat Guldsmedshyttan, Havsta, Nyhyttan och Lindesberg, och nu skulle de gärna hitta mer information och kanske till och med se om något av deras förfäders hus kan finnas kvar. Till sin hjälp har de en släktforskare i sin familj vid namn Donna Erickson,
men de skulle gärna uppskatta mer hjälp från er läsare som kanske sitter inne med lite information.
Det som Donna har fått reda på är några namn och årtal.
Från John å Karens släkt har följande dykt upp:
Hilda Maria Pettersson, född 22 oktober 1870, Lindesberg.
Hilda Marias fars namn var Per Jansson.
Född 15 januari ???? – dog 1 Mars 1925 Havsta, Guldsmedhyttan.
Hilda Marias mors namn var Klara Hansson.
Född 1841 – Dog 23 Juni 1931 Nyhyttan, Guldsmedhyttan
Även Donna Ericksons familj är från Lindesberg, hon vet väldigt lite om sin familj, det hon vet är att hennes makes farfars far hette Karl Johan Eriksson.
Född 18 Februari 1871 i Lindesberg – dog 9 maj 1960 in DesMoines, Iowa, USA.
Karl Johan hade 3 bröder and möjligtvis en syster,
en av bröderna följde med till Amerika med Karl, hans namn var Andrew Eriksson.
Född 1877 eller 1878 – dog ????
En annan bror var möjligtvis verksam inom svenska kyrkan och han hette Fredereck Eriksson
Född ???? – dog ????
Angående den tredje brodern är det inte säkert om han kom till Amerika men han hette Ivan Eriksson.
Deras faders namn var Erik Johansson.
Känner du igen någon av dessa personer eller om du tror du har någon annan information som kan vara till hjälp så kan du skicka information till oss på LindeNytt.
Kontakta oss>>
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.