Mellan den 24 juli och 30 augusti kommer svenskättade John och Karen från Florida till Sverige. Någon gång under den perioden ska de besöka lindetrakten. Deras syfte med resan är att försöka få fram uppgifter om deras släktingar. De har spårat förfäder till bland annat Guldsmedshyttan, Havsta, Nyhyttan och Lindesberg, och nu skulle de gärna hitta mer information och kanske till och med se om något av deras förfäders hus kan finnas kvar. Till sin hjälp har de en släktforskare i sin familj vid namn Donna Erickson,
men de skulle gärna uppskatta mer hjälp från er läsare som kanske sitter inne med lite information.
Det som Donna har fått reda på är några namn och årtal.
Från John å Karens släkt har följande dykt upp:
Hilda Maria Pettersson, född 22 oktober 1870, Lindesberg.
Hilda Marias fars namn var Per Jansson.
Född 15 januari ???? – dog 1 Mars 1925 Havsta, Guldsmedhyttan.
Hilda Marias mors namn var Klara Hansson.
Född 1841 – Dog 23 Juni 1931 Nyhyttan, Guldsmedhyttan
Även Donna Ericksons familj är från Lindesberg, hon vet väldigt lite om sin familj, det hon vet är att hennes makes farfars far hette Karl Johan Eriksson.
Född 18 Februari 1871 i Lindesberg – dog 9 maj 1960 in DesMoines, Iowa, USA.
Karl Johan hade 3 bröder and möjligtvis en syster,
en av bröderna följde med till Amerika med Karl, hans namn var Andrew Eriksson.
Född 1877 eller 1878 – dog ????
En annan bror var möjligtvis verksam inom svenska kyrkan och han hette Fredereck Eriksson
Född ???? – dog ????
Angående den tredje brodern är det inte säkert om han kom till Amerika men han hette Ivan Eriksson.
Deras faders namn var Erik Johansson.
Känner du igen någon av dessa personer eller om du tror du har någon annan information som kan vara till hjälp så kan du skicka information till oss på LindeNytt.
Kontakta oss>>
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.