På lördag drar den omåttligt populära rockklubben Klubb Ba´Rock igång i stan igen efter en tids slumrande. Klubben har legat lågt ända sedan i våras med anledning av satsningarna på andra håll i länet.-Det känns bra att det fungerat väl på dessa orter – och att vi äntligen kommer igång i Lindesberg igen, säger Christer Pilblad.
Rockkonceptet från Lindesberg är nu etablerat på orterna Nora och Karlstad. Arrangörerna på respektive ort är mycket nöjda med hur klubben fungerar och planerar fortsätta i denna anda.
Men mitt i allt detta så fick Lindesbergspubliken lida. Klubbkvällarna lades på is i väntan på att tina igen.
Enligt arrangören var planen sådan att Klubb Ba´Rock skulle dra igång igen under Halloweenkvällen med ett för kvällen passande tema. Dock fick man skjuta lite på det hela i brist på lämpliga band.
-Vi fick helt enkelt inte tag på de band vi ville ha. Därför fick vi vänta lite med nypremiären tills nu istället, säger Christer.
Klubben har varit enormt lyckad i Lindesberg och har i stort sett alltid knökfullt med gäster.
-Det är bara någon enstaka gång som det varit lite lugnare, annars har det alltid varit fullt och så hoppas vi det fortsätter nu när klubben drar igång igen.
Ammotrack till Linde
Två band kommer att uppträda i helgen. Det ena känns möjligtvis igen för de som röjde runt på Sweden Rock-festivalen i somras. Bandet Ammotrack kommer nämligen plöja runt på scenen. Ammotrack har blivit nominerade till “Årets nykomling” i radioprogrammet P4 Dist, fått utmärkelsen ”Veckans platta” i Bandit Rock 106-3 samt spelat i TV4 med mera.
-Det här får bara inte missas, konstaterar Christer Pilblad.
Han tillägger att kvällens andra akt består av Black Equilibrium som kunde höras på KRIS-festivalen senast.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.