På lördag drar den omåttligt populära rockklubben Klubb Ba´Rock igång i stan igen efter en tids slumrande. Klubben har legat lågt ända sedan i våras med anledning av satsningarna på andra håll i länet.-Det känns bra att det fungerat väl på dessa orter – och att vi äntligen kommer igång i Lindesberg igen, säger Christer Pilblad.
Rockkonceptet från Lindesberg är nu etablerat på orterna Nora och Karlstad. Arrangörerna på respektive ort är mycket nöjda med hur klubben fungerar och planerar fortsätta i denna anda.
Men mitt i allt detta så fick Lindesbergspubliken lida. Klubbkvällarna lades på is i väntan på att tina igen.
Enligt arrangören var planen sådan att Klubb Ba´Rock skulle dra igång igen under Halloweenkvällen med ett för kvällen passande tema. Dock fick man skjuta lite på det hela i brist på lämpliga band.
-Vi fick helt enkelt inte tag på de band vi ville ha. Därför fick vi vänta lite med nypremiären tills nu istället, säger Christer.
Klubben har varit enormt lyckad i Lindesberg och har i stort sett alltid knökfullt med gäster.
-Det är bara någon enstaka gång som det varit lite lugnare, annars har det alltid varit fullt och så hoppas vi det fortsätter nu när klubben drar igång igen.
Ammotrack till Linde
Två band kommer att uppträda i helgen. Det ena känns möjligtvis igen för de som röjde runt på Sweden Rock-festivalen i somras. Bandet Ammotrack kommer nämligen plöja runt på scenen. Ammotrack har blivit nominerade till “Årets nykomling” i radioprogrammet P4 Dist, fått utmärkelsen ”Veckans platta” i Bandit Rock 106-3 samt spelat i TV4 med mera.
-Det här får bara inte missas, konstaterar Christer Pilblad.
Han tillägger att kvällens andra akt består av Black Equilibrium som kunde höras på KRIS-festivalen senast.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.