På lördag drar den omåttligt populära rockklubben Klubb Ba´Rock igång i stan igen efter en tids slumrande. Klubben har legat lågt ända sedan i våras med anledning av satsningarna på andra håll i länet.-Det känns bra att det fungerat väl på dessa orter – och att vi äntligen kommer igång i Lindesberg igen, säger Christer Pilblad.
Rockkonceptet från Lindesberg är nu etablerat på orterna Nora och Karlstad. Arrangörerna på respektive ort är mycket nöjda med hur klubben fungerar och planerar fortsätta i denna anda.
Men mitt i allt detta så fick Lindesbergspubliken lida. Klubbkvällarna lades på is i väntan på att tina igen.
Enligt arrangören var planen sådan att Klubb Ba´Rock skulle dra igång igen under Halloweenkvällen med ett för kvällen passande tema. Dock fick man skjuta lite på det hela i brist på lämpliga band.
-Vi fick helt enkelt inte tag på de band vi ville ha. Därför fick vi vänta lite med nypremiären tills nu istället, säger Christer.
Klubben har varit enormt lyckad i Lindesberg och har i stort sett alltid knökfullt med gäster.
-Det är bara någon enstaka gång som det varit lite lugnare, annars har det alltid varit fullt och så hoppas vi det fortsätter nu när klubben drar igång igen.
Ammotrack till Linde
Två band kommer att uppträda i helgen. Det ena känns möjligtvis igen för de som röjde runt på Sweden Rock-festivalen i somras. Bandet Ammotrack kommer nämligen plöja runt på scenen. Ammotrack har blivit nominerade till “Årets nykomling” i radioprogrammet P4 Dist, fått utmärkelsen ”Veckans platta” i Bandit Rock 106-3 samt spelat i TV4 med mera.
-Det här får bara inte missas, konstaterar Christer Pilblad.
Han tillägger att kvällens andra akt består av Black Equilibrium som kunde höras på KRIS-festivalen senast.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.