På lördag drar den omåttligt populära rockklubben Klubb Ba´Rock igång i stan igen efter en tids slumrande. Klubben har legat lågt ända sedan i våras med anledning av satsningarna på andra håll i länet.-Det känns bra att det fungerat väl på dessa orter – och att vi äntligen kommer igång i Lindesberg igen, säger Christer Pilblad.
Rockkonceptet från Lindesberg är nu etablerat på orterna Nora och Karlstad. Arrangörerna på respektive ort är mycket nöjda med hur klubben fungerar och planerar fortsätta i denna anda.
Men mitt i allt detta så fick Lindesbergspubliken lida. Klubbkvällarna lades på is i väntan på att tina igen.
Enligt arrangören var planen sådan att Klubb Ba´Rock skulle dra igång igen under Halloweenkvällen med ett för kvällen passande tema. Dock fick man skjuta lite på det hela i brist på lämpliga band.
-Vi fick helt enkelt inte tag på de band vi ville ha. Därför fick vi vänta lite med nypremiären tills nu istället, säger Christer.
Klubben har varit enormt lyckad i Lindesberg och har i stort sett alltid knökfullt med gäster.
-Det är bara någon enstaka gång som det varit lite lugnare, annars har det alltid varit fullt och så hoppas vi det fortsätter nu när klubben drar igång igen.
Ammotrack till Linde
Två band kommer att uppträda i helgen. Det ena känns möjligtvis igen för de som röjde runt på Sweden Rock-festivalen i somras. Bandet Ammotrack kommer nämligen plöja runt på scenen. Ammotrack har blivit nominerade till “Årets nykomling” i radioprogrammet P4 Dist, fått utmärkelsen ”Veckans platta” i Bandit Rock 106-3 samt spelat i TV4 med mera.
-Det här får bara inte missas, konstaterar Christer Pilblad.
Han tillägger att kvällens andra akt består av Black Equilibrium som kunde höras på KRIS-festivalen senast.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.