Analytiker: ”Politikern gör som strutsen”

Svensk KommunRating, en helt oberoende part som värderar och analyserar våra kommuner, hävdar att Lindesberg är mycket farligt nära en kris om inget görs snart. Det ekonomiska läget ser inte alls positivt ut, fortsätter trenden i samma riktning kan det gå mycket illa, menar Hans Jensevik, vd och analytiker vid SKR. Den senaste sammanställningen visar att Lindesberg fortsätter att bygga på den totala skulden.
–Drygt 63 000 kronor per invånare, så ser det ut på skuldsidan i Lindesberg idag. Den totala skulden för koncernen har byggts på. Problemet som Lindesberg och andra kommuner i samma sits har att tampas med är politiker som inte agerar. Dom gör lite som strutsen och stoppar huvudet i sanden för att slippa se eländet. Ett för kommunens framtid mycket farligt och allvarligt förfarande, säger Hans Jensevik.

Upp till invånarna
Orsaken till Lindesbergs fortsatta skuldsättning är att kassaflödet är lika med noll idag. Det betyder i sin tur att varje investering som görs blir ännu en skuld att lägga på högen, menar Jensevik. –Eftersom det av allt att döma inte ageras från politiskt håll så är det faktiskt upp till invånarna att ta ställning. I nästa val bör man ta sig en riktig funderare på vilka man vill ska styra och se på bakgrunden hur det sett ut tidigare år. Det finns idag alltid två sidor i politiken – de som försöker göra något för att vända trenden och de som bara fortsätter att skuldsätta kommunen. Där ska invånarna själva avgöra sin framtid. Vill man ha en bakåtsträvande makt eller en som vill se kommunen utvecklas ekonomiskt igen, frågan ligger hos väljarna.

Det har tidigare uttalats från kommundirektör Bo Hansson om den aktuella skuldsiffran per invånare och då sagts att det inte är en allvarlig situation. När man når över 70 000 – 75 000 kr är det ett allvarligt lägre, sades det då. Hur man än tolkar siffrorna så är det tyvärr så att kommande generationer är de stora förlorarna om inget görs för att sanera skulderna. –Det är osolidariskt agerande och tänkande för de som ska efterträda dagens vuxna, alltså våra barn. Det blir tyvärr dom som kommer att få betala för det oekonomiska agerande som dagens politiker tycks hålla på med utan att se faran i det. Hur kommer det då se ut när barnen är vuxna, kommer de bo kvar i en skuldsatt kommun? Jag tror inte det, snarare kommer kommunen fortsätta att avbefolkas och i och med det blir skulderna ännu högre. Därför ska man inte skjuta på skuldsaneringen, man ska agera nu innan krisen är ett faktum, säger Hans Jensevik. Det finns flera kommuner som har varit i samma situation som Lindesberg, men lyckats vända det hela. Problemet var att det krävdes ett krisläge innan det skedde, ska det även gå så långt i Lindesberg innan ett konkret agerande sker? Den frågan kvarstår…

I de två senaste sammanställningarna, för 1999 och 2000 har Lindesbergs kommun inte redovisat några siffror för den ekonomiska hälsan. Det vill säga för t ex: kassaflöde, skuldflödesgrad, skuldbalansgrad, rörelsekapital m.m. Orsaken till att man inte vill redovisa detta är ganska självklar, påpekar Hans Jensevik.

Kommer Jansson att bromsa?
Det blir sannolikt tufft för vår nye ekonomichef Lennart Jansson. Kommer han att sätta ned klackarna och dra i alla bromsar eller ska han som politikerna stoppa huvudet i sanden?, som Hans Jensevik uttryckte sig om politikerna. Först ska han ta hand om gamla skulder, men kommer han att gå med på att ta på sig egna nya dyra ”problembarn” – Masugnen-Lindeskolan konflikten, Kvalitetspoolen, Lindesberg och Frövis Folkets Hus, Kalmarslund och Maxtaxan.

Publicerad 5 oktober 2001 klockan 10:29

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
13 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.

12 mars 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

En oenig kommunstyrelse beslutade att säga nej till att ansöka om pengar för en förstudie avseende kärnkraft. Foto: Camilla Lagerman

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).

10 mars 2026 klockan 17:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i ...
5 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades å...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-03-22 13:47