I höst flyttar byggfirman Anderbert Bygg till helt nybyggda lokaler på industriområdet och blir granne med Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Joakim Anderbert startade sin byggfirma i slutet av 90-talet och jobbade tillsammans med två man upp sig inom branschen. Idag är staben 10 man stark med viss extrabemanning vid högsäsong.
En tom tomtmark intill Lindesbergs Nya Gummiverkstad görs nu i ordning för kommande bygge av Anderbert Byggs nya lokaler. Ytan på de nya lokalerna kommer att mäta 200 kvm.
När vi kontaktar Joakim Anderbert på onsdagseftermiddagen befinner han sig uppe på ett hustak i Kopparberg, men tar sig ändå tid att berätta om planerna.
-Det är lite svårt att säga exakt när vi blir klara med lokalen eftersom vi arbetar på den mellan olika arbeten. Och just nu är det ganska ont om tid över för vårt egna arbete, vilket i och för sig är bra, berättar Joakim.
Anderbert Bygg har idag 10 man som arbetar. Under vissa toppar har så många som 17 man varit engagerade i firman för att hinna med allt.
-Det går ju upp och ner hela tiden. På vintern till exempel är det ju väldigt lugnt.
Men oavsett vad så har firman gått väldigt bra ända sedan starten i slutet av 90-talet.
-Ja, vi började ju med tre man och har arbetat upp oss, säger han.
Anderbert Bygg har idag och tidigare haft många arbeten utanför kommunen, länet och landskapet. Bland annat har större arbeten i Göteborg gjorts av Lindesbergsfirman. Sedan har man deltagit i arbetet med fem Lidlbutiker på olika orter, bland annat i Kumla och Karlskoga.
Bredden är A och O, menar Anderbert. Allt från större projekt till mindre, som t ex takarbetet i Kopparberg som pågår under vårt samtal.
-Visst är det så, vi tackar ju inte nej till arbete direkt, konstaterar han.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.