I höst flyttar byggfirman Anderbert Bygg till helt nybyggda lokaler på industriområdet och blir granne med Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Joakim Anderbert startade sin byggfirma i slutet av 90-talet och jobbade tillsammans med två man upp sig inom branschen. Idag är staben 10 man stark med viss extrabemanning vid högsäsong.
En tom tomtmark intill Lindesbergs Nya Gummiverkstad görs nu i ordning för kommande bygge av Anderbert Byggs nya lokaler. Ytan på de nya lokalerna kommer att mäta 200 kvm.
När vi kontaktar Joakim Anderbert på onsdagseftermiddagen befinner han sig uppe på ett hustak i Kopparberg, men tar sig ändå tid att berätta om planerna.
-Det är lite svårt att säga exakt när vi blir klara med lokalen eftersom vi arbetar på den mellan olika arbeten. Och just nu är det ganska ont om tid över för vårt egna arbete, vilket i och för sig är bra, berättar Joakim.
Anderbert Bygg har idag 10 man som arbetar. Under vissa toppar har så många som 17 man varit engagerade i firman för att hinna med allt.
-Det går ju upp och ner hela tiden. På vintern till exempel är det ju väldigt lugnt.
Men oavsett vad så har firman gått väldigt bra ända sedan starten i slutet av 90-talet.
-Ja, vi började ju med tre man och har arbetat upp oss, säger han.
Anderbert Bygg har idag och tidigare haft många arbeten utanför kommunen, länet och landskapet. Bland annat har större arbeten i Göteborg gjorts av Lindesbergsfirman. Sedan har man deltagit i arbetet med fem Lidlbutiker på olika orter, bland annat i Kumla och Karlskoga.
Bredden är A och O, menar Anderbert. Allt från större projekt till mindre, som t ex takarbetet i Kopparberg som pågår under vårt samtal.
-Visst är det så, vi tackar ju inte nej till arbete direkt, konstaterar han.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.