Med anledning av Smeabs konkurs har styrelseordföranden Rune Nyberg kritiserat kommunalråd Anders Ceder och kallat honom feg. Detta på grund av att kommunen lät bolaget gå i konkurs. Nu svarar Anders Ceder på kritiken som riktats mot honom från Rune Nyberg. Kommunalrådet tycker hans agerande är ett tecken på klokhet, inte feghet.
-Jag skulle vilja byta ut hans ord ”feg” mot ”klok” i det här fallet. En kommun får inte skjuta till pengar till ett företag så snart det saknas pengar, och i det här fallet har det fattats pengar länge. De har agerat sent i det här ärendet, säger Ceder.
Kommunen har tidigare gett Smeab bidrag kvartalsvis. Senast en summa på strax under hundratusenkronor. Även om kommunen idag vill hjälpa till, så finns ändå inga medel för det.
-Vi har som alla vet en ekonomisk situation, som många andra kommuner, där det blir svårt att få undan pengar för att finansiera andra verksamheter, berättar han.
Tror på ett nytt OFB
Ett av projekten som drabbats är Open for Business, som nu fått stänga igen efter Smeabs konkurs. Dock har det redan börjat pratats om en fortsättning i någon form. Men det är för tidigt att spekulera i saken, menar Ceder.
-Det har i alla fall pratats om det, men vad det blir vet vi inte ännu. Jag vet att Startcenter i Örebro varit inblandat i det här. Vi får se vad som sker helt enkelt.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.