Kommunalrådet, Anders Ceder, är starkt kritisk till Länsstyrelsens bedömning av Frövi som ort och beslutet att upphäva detaljplanen och därmed byggstarten av ett trygghetsboende.- Det är ett fullständigt vansinnigt och obegripligt beslut, säger han.
Att Lindesbergs kommun är i stort behov av nya bostäder, är konstaterat sedan länge. Dock råder det en tungroddhet i planarbetet och gårdagens besked från Länsstyrelsen gjorde inte saker och ting bättre. Beslutet att upphäva detaljplanen, som skulle bana väg för knappt 30 nya trygghetsbostäder i anslutning till det befintliga boendet ”Tallen”, får med största sannolikhet kostsamma konsekvenser.
– Frövi är en viktig ort som förväntas att öka vår befolkning och stärka skattekraften i kommunen, markerar Anders Ceder.
Kommunalrådet blev mycket upprörd när beskedet nådde honom under gårdagen och han räds inte att ta strid.
– Det är klart att det här skall överklagas! Det är ett fullständigt vansinnigt och obegripligt beslut av Länsstyrelsen. De klassar alltså Frövi som en mindre ort. Faktum är att Frövi är den största orten i länet efter kommunorterna, men Länsstyrelsen verkar inte känna till det, kommenterar Anders Ceder.
Anders menar att Frövi gott och väl uppfyller kriterierna för att vara mer än vad Länsstyrelsen vill få det till.
– Det är ju förolämpande mot Frövi och Fröviborna att säga annat. Vi har kartongfabriken (drygt 600 anställda), landets största kvinnofängelse (ca 100 anställda), en mångfald av verksamheter i centrum och mycket bra kommunikationer för arbetspendling. Tidigare nybyggda lägenheter påvisade att intresset att bo där är högt och det planerade trygghetsboendet är därför mycket viktigt för fortsatt inflyttning till Frövi. Det finns många äldre som går och väntar på att få sälja sina villor som i sin tur öppnar för inflyttning. Med all den kunskapen om orten så är det för mig fullständigt obegripligt att sätta stopp för bygget och utvecklingen av orten och kommunen, säger Anders Ceder.
Läs gårdagens pressmeddelande från Länsstyrelsen här
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.