På söndag är det säsongsstart för TV-programmet Ensam mamma söker på TV3. Under hösten kommer tittarna att kunna följa tre unga singelkvinnor i jakten på den stora kärleken. Och kanske, kanske finner en av dem kärleken i Löa?
Företagaren Anders Persson från Löa var en av många singlar som sökte till programmet när tv-kanalen sökte singelkillar för att spela in en ny säsong. Och det dröjde inte särskilt länge innan Anders fick svar från produktionsbolaget om att de ville ha med honom i rutan.
-Det var faktiskt lite av en slump som jag hamnade på TV3s hemsida och såg annonsen. Jag skrev ihop några rader om mig själv samt bifogade ett foto och skickade iväg mailet. Sen dröjde det inte länge innan jag fick svar, förklarar Anders.
Alla deltagare har skrivit under ett kontrakt som gör att de inte får uttala sig om deras medverkan. Men i Anders fall har det redan framgått att han blivit vald att medverka.
-Det har ju visats några reklamsnuttar inför premiären och jag har tydligen varit synlig där, skrattar Anders.
Vem är då Anders Persson?
-Jag är en helt vanlig kille, uppväxt i Löa där jag bor än idag. Jag är 40 år och har två barn och har varit ensamstående i sju år nu. Jag är mycket intresserad av motorsport och har tidigare tävlat för SHRA Lindesberg (MC). Idag driver jag mitt egna företag, Perssons Maskin & Smide, samt lantbruket hemma i Löa. På gården odlas spannmål över totalt 80 hektar mark.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.