På söndag är det säsongsstart för TV-programmet Ensam mamma söker på TV3. Under hösten kommer tittarna att kunna följa tre unga singelkvinnor i jakten på den stora kärleken. Och kanske, kanske finner en av dem kärleken i Löa?
Företagaren Anders Persson från Löa var en av många singlar som sökte till programmet när tv-kanalen sökte singelkillar för att spela in en ny säsong. Och det dröjde inte särskilt länge innan Anders fick svar från produktionsbolaget om att de ville ha med honom i rutan.
-Det var faktiskt lite av en slump som jag hamnade på TV3s hemsida och såg annonsen. Jag skrev ihop några rader om mig själv samt bifogade ett foto och skickade iväg mailet. Sen dröjde det inte länge innan jag fick svar, förklarar Anders.
Alla deltagare har skrivit under ett kontrakt som gör att de inte får uttala sig om deras medverkan. Men i Anders fall har det redan framgått att han blivit vald att medverka.
-Det har ju visats några reklamsnuttar inför premiären och jag har tydligen varit synlig där, skrattar Anders.
Vem är då Anders Persson?
-Jag är en helt vanlig kille, uppväxt i Löa där jag bor än idag. Jag är 40 år och har två barn och har varit ensamstående i sju år nu. Jag är mycket intresserad av motorsport och har tidigare tävlat för SHRA Lindesberg (MC). Idag driver jag mitt egna företag, Perssons Maskin & Smide, samt lantbruket hemma i Löa. På gården odlas spannmål över totalt 80 hektar mark.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.