På söndag är det säsongsstart för TV-programmet Ensam mamma söker på TV3. Under hösten kommer tittarna att kunna följa tre unga singelkvinnor i jakten på den stora kärleken. Och kanske, kanske finner en av dem kärleken i Löa?
Företagaren Anders Persson från Löa var en av många singlar som sökte till programmet när tv-kanalen sökte singelkillar för att spela in en ny säsong. Och det dröjde inte särskilt länge innan Anders fick svar från produktionsbolaget om att de ville ha med honom i rutan.
-Det var faktiskt lite av en slump som jag hamnade på TV3s hemsida och såg annonsen. Jag skrev ihop några rader om mig själv samt bifogade ett foto och skickade iväg mailet. Sen dröjde det inte länge innan jag fick svar, förklarar Anders.
Alla deltagare har skrivit under ett kontrakt som gör att de inte får uttala sig om deras medverkan. Men i Anders fall har det redan framgått att han blivit vald att medverka.
-Det har ju visats några reklamsnuttar inför premiären och jag har tydligen varit synlig där, skrattar Anders.
Vem är då Anders Persson?
-Jag är en helt vanlig kille, uppväxt i Löa där jag bor än idag. Jag är 40 år och har två barn och har varit ensamstående i sju år nu. Jag är mycket intresserad av motorsport och har tidigare tävlat för SHRA Lindesberg (MC). Idag driver jag mitt egna företag, Perssons Maskin & Smide, samt lantbruket hemma i Löa. På gården odlas spannmål över totalt 80 hektar mark.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.