På söndag är det säsongsstart för TV-programmet Ensam mamma söker på TV3. Under hösten kommer tittarna att kunna följa tre unga singelkvinnor i jakten på den stora kärleken. Och kanske, kanske finner en av dem kärleken i Löa?
Företagaren Anders Persson från Löa var en av många singlar som sökte till programmet när tv-kanalen sökte singelkillar för att spela in en ny säsong. Och det dröjde inte särskilt länge innan Anders fick svar från produktionsbolaget om att de ville ha med honom i rutan.
-Det var faktiskt lite av en slump som jag hamnade på TV3s hemsida och såg annonsen. Jag skrev ihop några rader om mig själv samt bifogade ett foto och skickade iväg mailet. Sen dröjde det inte länge innan jag fick svar, förklarar Anders.
Alla deltagare har skrivit under ett kontrakt som gör att de inte får uttala sig om deras medverkan. Men i Anders fall har det redan framgått att han blivit vald att medverka.
-Det har ju visats några reklamsnuttar inför premiären och jag har tydligen varit synlig där, skrattar Anders.
Vem är då Anders Persson?
-Jag är en helt vanlig kille, uppväxt i Löa där jag bor än idag. Jag är 40 år och har två barn och har varit ensamstående i sju år nu. Jag är mycket intresserad av motorsport och har tidigare tävlat för SHRA Lindesberg (MC). Idag driver jag mitt egna företag, Perssons Maskin & Smide, samt lantbruket hemma i Löa. På gården odlas spannmål över totalt 80 hektar mark.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.