INSÄNDARE/DEBATT: Nya majoriteten valde att fortsätta 2023 med den budget som klubbades 2022 och som togs om av den nya majoriteten. I den fanns en satsning på att börja arbetet med utökade och mer flexibla tider i barnomsorgen.
På fullmäktige efterfrågade jag svar på de 3 frågorna som jag ställde och jag fick inga svar på dessa.
Lillemor ställde sig istället frågande om det verkligen var så många som har behov av mer flexibla tider, glädjande att kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars ställde sig positiv till att fortsätta arbeta med frågan trots att hans partikamrat är skeptisk till att behoven finns.
Nu ser jag att de svaras på i Lindenytt och det är inte några tydliga svar som ges nu heller men allt ska i alla fall utredas.
I vårt förslag till budget för 2024 ligger satsningen kvar på en mer flexibel barnomsorg, kommer den även att finnas i det förslag som M, SD, L, KD och LPO kommer att lägga.
Ingen av de ledamöter som var uppe i debatten sa sig vara negativa till att fortsätta att arbeta med frågan.
I vårt förslag till budget väljer vi också att satsa på de första 1000-dagarna i barnens liv.
Ett stärkt samarbete och samverkan med socialtjänstens förebyggande enheter, BVC, förskolan och familjecentral.
Vad M, SD, L, KD och LPO kommer att satsa på i sin budget återstår att se.
Kristine Andersson (S)
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.