INSÄNDARE/DEBATT: Nya majoriteten valde att fortsätta 2023 med den budget som klubbades 2022 och som togs om av den nya majoriteten. I den fanns en satsning på att börja arbetet med utökade och mer flexibla tider i barnomsorgen.
På fullmäktige efterfrågade jag svar på de 3 frågorna som jag ställde och jag fick inga svar på dessa.
Lillemor ställde sig istället frågande om det verkligen var så många som har behov av mer flexibla tider, glädjande att kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars ställde sig positiv till att fortsätta arbeta med frågan trots att hans partikamrat är skeptisk till att behoven finns.
Nu ser jag att de svaras på i Lindenytt och det är inte några tydliga svar som ges nu heller men allt ska i alla fall utredas.
I vårt förslag till budget för 2024 ligger satsningen kvar på en mer flexibel barnomsorg, kommer den även att finnas i det förslag som M, SD, L, KD och LPO kommer att lägga.
Ingen av de ledamöter som var uppe i debatten sa sig vara negativa till att fortsätta att arbeta med frågan.
I vårt förslag till budget väljer vi också att satsa på de första 1000-dagarna i barnens liv.
Ett stärkt samarbete och samverkan med socialtjänstens förebyggande enheter, BVC, förskolan och familjecentral.
Vad M, SD, L, KD och LPO kommer att satsa på i sin budget återstår att se.
Kristine Andersson (S)
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.