Barn- och utbildningsnämndens förre ordförande, Kristine Andersson (S), riktar sig till nämndens nya ordförande i en interpellation. Andersson (S) önskar svar på hur den nya majoriteten arbetar för att erbjuda en mer flexibel barnomsorg, utifrån den budget som det S-ledda styret lade under den föregående mandatperioden. Läs hela interpellationen nedan.
Interpellation ställd till Lillemor Bodman, Ordförande i Barn och utbildningsnämnden
Kommunal barnomsorg är ett grundfundament för ett jämställt arbets- och familjeliv. För att alla föräldrar ska kunna ta del av barnomsorgen är det viktigt att den också utvecklas i takt med samhället.
Inom många yrken idag gäller helt andra arbetstider än kl. 7.00–17.00 på vardagar. Som exempel kan nämnas kulturarbetare, poliser och personal inom vård, äldreomsorg, handel, försäljning och service. Många jobbar oregelbundna arbetstider och de snäva tidsramarna (06-18) på förskolan försvårar deras liv som föräldrar. Det är därför viktigt att kommunen erbjuder barnomsorg på obekväm arbetstid och inte enbart nattomsorg, trycket från föräldrar och arbetsgivare är stort och det finns ett stort dolt behov.
Som det är nu försöker småbarnsföräldrar ordna barnomsorgen på annat sätt. Det kan handla om att ta hjälp av släkt, vänner och grannar eller till och med om att ta med barn till jobbet. Obekväm arbetstid berör inte bara om dem som jobbar natt, yrkeslivet är betydligt mer flexibelt idag och det måste också finnas möjlighet att lämna tidiga morgnar och hämta sena kvällar.
Bland de hårdast drabbade av bristen på barnomsorg på obekväm arbetstid är ensamstående föräldrar, mycket ofta mammor. Kommunen behöver se till att ingen ensamstående förälder tvingas tacka nej till jobb eller säga upp sig på grund av svårigheten att hitta en passande barnomsorg.
I den budget som antogs av kommunfullmäktige för 2023 hade vi i förra majoriteten valt att satsa 1,5 Mkr på att påbörja arbetet med att kunna erbjuda en mer flexibel barnomsorg.
Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman
Mina frågor till Lillemor angående denna budgetsatsningen är:
Hur arbetar man med att kunna erbjuda en mer flexibel barnomsorg ?
Hur ser tidsplanen ut för arbetet?
Och när är det tänkt att en mer flexibel barnomsorg ska kunna erbjudas?
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.