Barn- och utbildningsnämndens förre ordförande, Kristine Andersson (S), riktar sig till nämndens nya ordförande i en interpellation. Andersson (S) önskar svar på hur den nya majoriteten arbetar för att erbjuda en mer flexibel barnomsorg, utifrån den budget som det S-ledda styret lade under den föregående mandatperioden. Läs hela interpellationen nedan.
Interpellation ställd till Lillemor Bodman, Ordförande i Barn och utbildningsnämnden
Kommunal barnomsorg är ett grundfundament för ett jämställt arbets- och familjeliv. För att alla föräldrar ska kunna ta del av barnomsorgen är det viktigt att den också utvecklas i takt med samhället.
Inom många yrken idag gäller helt andra arbetstider än kl. 7.00–17.00 på vardagar. Som exempel kan nämnas kulturarbetare, poliser och personal inom vård, äldreomsorg, handel, försäljning och service. Många jobbar oregelbundna arbetstider och de snäva tidsramarna (06-18) på förskolan försvårar deras liv som föräldrar. Det är därför viktigt att kommunen erbjuder barnomsorg på obekväm arbetstid och inte enbart nattomsorg, trycket från föräldrar och arbetsgivare är stort och det finns ett stort dolt behov.
Som det är nu försöker småbarnsföräldrar ordna barnomsorgen på annat sätt. Det kan handla om att ta hjälp av släkt, vänner och grannar eller till och med om att ta med barn till jobbet. Obekväm arbetstid berör inte bara om dem som jobbar natt, yrkeslivet är betydligt mer flexibelt idag och det måste också finnas möjlighet att lämna tidiga morgnar och hämta sena kvällar.
Bland de hårdast drabbade av bristen på barnomsorg på obekväm arbetstid är ensamstående föräldrar, mycket ofta mammor. Kommunen behöver se till att ingen ensamstående förälder tvingas tacka nej till jobb eller säga upp sig på grund av svårigheten att hitta en passande barnomsorg.
I den budget som antogs av kommunfullmäktige för 2023 hade vi i förra majoriteten valt att satsa 1,5 Mkr på att påbörja arbetet med att kunna erbjuda en mer flexibel barnomsorg.
Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman
Mina frågor till Lillemor angående denna budgetsatsningen är:
Hur arbetar man med att kunna erbjuda en mer flexibel barnomsorg ?
Hur ser tidsplanen ut för arbetet?
Och när är det tänkt att en mer flexibel barnomsorg ska kunna erbjudas?
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...