Ikväll klockan 20.00 är det Idols andra fredagsfinal, och lindesbergaren Martin Almgrens framfart i programmet fortsätter. Förra veckan blev 12 till 11 stycken, och Robinson-Leifs flytt till Finland blir alltmer aktuell.
Ikväll uppträder Martin Almgren i den andra fredagsfinalen. Dit har han tagit sig från resans start i Åmål, dit Leif ”Robinson-Leif” Svensson drog med honom, och lovade att om Almgren vinner Idol så ska han flytta till Finland. Martin tog sig igenom audition efter audition för att sedan hamna i den första fredagsfinalen föregående vecka. Då sjöng han ”Some Nights” av Fun, vilket passade utmärkt eftersom kvällens tema var party, och fick hela Stockholmsmässan att jubla. Stående ovationer av såväl publik som jury, och efter programmet hyllades Almgren på diverse olika sociala medier. Kanske börjar det bli tid för Robinson-Leif att kika på grannlandets bostadsmarknad…
– Hur fan ska jag lyckas toppa det här? Det var kanske lite dumt att det blev såhär bra i första, då blir det mycket svårare sedan, sa Martin till LindeNytt efter förra veckans program, men det är nog få som är lika tveksamma som Almgren själv.
Kvällens tema är One hit Wonder, och låtar som slagit igenom för en tid sedan ska åter få liv på Idolscenen. Almgren kommer att framföra Daniel Powters låt ”Bad Day” som släpptes för omkring 10 år sedan, och i det skedet kunde höras på varenda radiostation.
Kanske har telefonräkningen stigit några grader sedan det blev möjligt att hålla Martin kvar i tävlingen, där han gång på gång bevisar att han hör hemma. Men vill vi ha honom vidare så är numren för aftonen:
Ring: 099 414 09
Eller sms:a MARTIN till 72400.
Det går bra att rösta så fort som Per Lernström annonserat om det i programmet.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.