Ikväll klockan 20.00 är det Idols andra fredagsfinal, och lindesbergaren Martin Almgrens framfart i programmet fortsätter. Förra veckan blev 12 till 11 stycken, och Robinson-Leifs flytt till Finland blir alltmer aktuell.
Ikväll uppträder Martin Almgren i den andra fredagsfinalen. Dit har han tagit sig från resans start i Åmål, dit Leif ”Robinson-Leif” Svensson drog med honom, och lovade att om Almgren vinner Idol så ska han flytta till Finland. Martin tog sig igenom audition efter audition för att sedan hamna i den första fredagsfinalen föregående vecka. Då sjöng han ”Some Nights” av Fun, vilket passade utmärkt eftersom kvällens tema var party, och fick hela Stockholmsmässan att jubla. Stående ovationer av såväl publik som jury, och efter programmet hyllades Almgren på diverse olika sociala medier. Kanske börjar det bli tid för Robinson-Leif att kika på grannlandets bostadsmarknad…
– Hur fan ska jag lyckas toppa det här? Det var kanske lite dumt att det blev såhär bra i första, då blir det mycket svårare sedan, sa Martin till LindeNytt efter förra veckans program, men det är nog få som är lika tveksamma som Almgren själv.
Kvällens tema är One hit Wonder, och låtar som slagit igenom för en tid sedan ska åter få liv på Idolscenen. Almgren kommer att framföra Daniel Powters låt ”Bad Day” som släpptes för omkring 10 år sedan, och i det skedet kunde höras på varenda radiostation.
Kanske har telefonräkningen stigit några grader sedan det blev möjligt att hålla Martin kvar i tävlingen, där han gång på gång bevisar att han hör hemma. Men vill vi ha honom vidare så är numren för aftonen:
Ring: 099 414 09
Eller sms:a MARTIN till 72400.
Det går bra att rösta så fort som Per Lernström annonserat om det i programmet.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.