Ikväll klockan 20.00 är det Idols andra fredagsfinal, och lindesbergaren Martin Almgrens framfart i programmet fortsätter. Förra veckan blev 12 till 11 stycken, och Robinson-Leifs flytt till Finland blir alltmer aktuell.
Ikväll uppträder Martin Almgren i den andra fredagsfinalen. Dit har han tagit sig från resans start i Åmål, dit Leif ”Robinson-Leif” Svensson drog med honom, och lovade att om Almgren vinner Idol så ska han flytta till Finland. Martin tog sig igenom audition efter audition för att sedan hamna i den första fredagsfinalen föregående vecka. Då sjöng han ”Some Nights” av Fun, vilket passade utmärkt eftersom kvällens tema var party, och fick hela Stockholmsmässan att jubla. Stående ovationer av såväl publik som jury, och efter programmet hyllades Almgren på diverse olika sociala medier. Kanske börjar det bli tid för Robinson-Leif att kika på grannlandets bostadsmarknad…
– Hur fan ska jag lyckas toppa det här? Det var kanske lite dumt att det blev såhär bra i första, då blir det mycket svårare sedan, sa Martin till LindeNytt efter förra veckans program, men det är nog få som är lika tveksamma som Almgren själv.
Kvällens tema är One hit Wonder, och låtar som slagit igenom för en tid sedan ska åter få liv på Idolscenen. Almgren kommer att framföra Daniel Powters låt ”Bad Day” som släpptes för omkring 10 år sedan, och i det skedet kunde höras på varenda radiostation.
Kanske har telefonräkningen stigit några grader sedan det blev möjligt att hålla Martin kvar i tävlingen, där han gång på gång bevisar att han hör hemma. Men vill vi ha honom vidare så är numren för aftonen:
Ring: 099 414 09
Eller sms:a MARTIN till 72400.
Det går bra att rösta så fort som Per Lernström annonserat om det i programmet.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.