Arkivbild Foto: Hasse Persson

Andra raka segern för LIF

Det var två jämna lag som drabbades samman i Allsvenskan när handbollshelgen i Lindesberg Arena skulle avslutas under söndagskvällen där favorittippade Karlskrona, som under fjolårssäsongen spelade i Elitserien, stod för motståndet.
Väl i matchen så var hemmalaget LIF Lindesberg snabba att göra första målet och direkt ta ledningen i matchen, en ledning de aldrig släppte.

Under helgen bjöds handbollspubliken på Linde-dominans där flera av de spelande ungdomslagen vann sina säsonginledande matcher där även LIFs veteranlag spelade sig till en derbyseger mot Örebro, segrar som med stor sannolikhet laddade det redan uppladdade LIF Lindesberg inför deras Allsvenska match mot Karlskrona som skulle sätta punkt för arenans handbollshelg.

En tuff match förväntades och när matchen väl tog sin början så var Linde-laget på tårna och inledde dessutom med att spela in matchens första mål, detta efter 51 sekunder genom Albin Järlstam. Med första målet klart så utökade LIF sin ledning och med ett bra försvar och ett snyggt spelat anfall så stog laget med en 4-målsledning som skrevs till 8-4, detta efter tretton minuter in i den första halvleken.

Med den kanoninledningen såg det ut som att Karlskrona skulle få det tufft men mot den fjortonde minuten började matchen bli läskig för LIF Lindesbergs del, sakta men säkert så började bortalaget att komma ikapp med målen där Karlskrona med ett straffmål och tre snabba mål jämnat ut matchen till 10-10 inom 22 minuter.
Linde-laget lyckades hålla tillbaka sitt motstånd och med snygga inspel till lagets mitt-6:a Fatlum Ahmeti så höll hemmalaget ledningen inför halvtidsvilan med två mål i marginal.

När matchen gick in för den andra halvleken var det en jämn halvlek mellan lagen, målgörandet pendlade mellan lagen där Linde länge fick hålla sin 2-målsledning men när matchen närmade sig sitt slut började matchen se klar ut, med 10 minuter kvar av matchen låg LIF i en betryggande ledning med ställningen 23-18.

Karlskrona såg sig dock inte som slagna, efter att begärt en time-out började bortalaget få upp målskörden och med 3 minuter kvar av matchen var bortalaget tillbaka med 25-23 på poängställningen.
Med dubbla time-outer under de sista två minuterna så kom det avgörande målet där Jesper Nilsson, efter ett utspritt försvar från Karlskrona, spelade in hemmalagets sista mål och en upphämtning för bortalaget var omöjlig.

– Jag är stolt över grabbarna, det här var en riktig laginsats där alla spelare verkligen bidrog till segern, menar lagets lagkapten Albin Järlstam efter vinsten.

– Vi vinner mycket på dagens försvarsspel, vi lyckas spela bort Karlskronas mitt-9:a som vanligtvis är en av deras nyckelspelare, vi följer vår matchplan bra och vi håller oss kyliga i de sista minuterna, fortsätter Albin.

Noterbart är att publiksiffran under dagens match höll sig låg jämfört med hur den vanligtvis ser ut, detta beror till stor del på att det under dagen även spelas ishockey i Lindesberg.

– Vi har en fantastisk publik och trots att det var mindre personer på plats i arenan än vanligt så betyder de extremt mycket för oss och är även dem en stor källa till vinsten ikväll, avslutar Albin.

Resultat LIF-HIF Karlskrona
Slutresultat: 26-24 (13-11)
Publik: 510 personer

Målgörare: Fatlum Ahmeti (8), Jesper Nilsson (6), Albin Järlstam (6), Herman Bosson (3), Martin Boija (2), Max Broman (1)

Nästa hemmamatch:
Söndag 27:e oktober vs Kärra HF med matchstart kl. 17.00

Publicerad 13 oktober 2019 klockan 22:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig ...
16 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-20 20:34