Andraplats för Linde Ridskolas lag

Idag var det stor hästarnas tur att visa sig från sin bästa sida, samla upp sig och så klanderfritt som möjligt ta sig igenom dressyrprogrammet. På Linde Ridskola dressyrtävling för dagen tävlades det både individuellt och i lag, och klubbens lagmedlemmar kunde känna sig nöjda efter utfört arbete. De hamnade på en hedervärd andraplats och fick haka på galoppen i ärevarvet.

Igår tävlade de mindre upplagorna av hästar, nämligen ponnyer i de olika ponnykategorierna. Idag var det stor häst som gällde och det fanns tre olika dressyrprogram att välja mellan. Nästan 100 starter gjordes, närmare bestämt 81 stycken och man tävlade både i lag och individuellt. Efter Lätt A:3 kunde man konstatera att Föreningens Linde Ridskolas lag tagit sig till en andraplacering och fick gladeligen ta emot rosetter och haka på vinnarlagets, Örebro FK, ledning i ärevarvet. I hemmaklubbens lag fanns Linnea Asplund, Kim Doverhagen samt Caroline Ahlrén och fightades för ridskolans namn. Efteråt har de ett ord gemensamt som de alla tre summerar insatsen med: ”Jättenöjd”.

– Jag är jättenöjd, hon är jätteduktig och sköter sig, säger Linnea med ett stort leende och klappar om skimmeln Jolly Corona.

Linnea har ridit i större delen av sitt liv och det är dressyren som står högst i kurs. De senaste åren har hon haft Jolly Corona i sina ägor, och även om Corona inte längre är någon unghäst, så talar den otroliga energin för sig själv, framförallt när det skulle galopperas ärevarv och stoet tände till ordentligt.
– Hon älskar ärevarv, förklarar Linnea och skrattar.

I stallet har Kim Doverhagens Zan Bori fått kliva in i en box och står lugnt, med en fantastisk glimt i ögat, och kikar sig omkring medan matte fixar iordning deras saker.
– Det gick jättebra, jag är jättenöjd, säger Kim.

Kim har haft Zan Bori i två år, men har känt hästen betydligt längre än så.
– Det är mammas egen uppfödning, så det är de här två åren vi har haft att tränat och tävlat, förklarar Kim.

Även Caroline Ahlrén håller på och packar ihop för idag, nu har det tävlats färdigt för den här helgen.
– Det gick jättebra, jag är jättenöjd, säger Caroline som i ett eko av lagkamraten.

Carolines häst, nioåriga Novak, är en rejäl häst med redig mankhöjd.
– Jag har fött upp honom själv, berättar Caroline och nickar mot en av boxarna i stallet:

– Och det där är hans lillebror Neo. Han har också fått tävla idag.

Resultat:

Lätt B:3

1. Lisa Kjellström, Make My Day, RK Kumla, 70,455%
2. Lina Johansson, Tricolor, Örebro FK, 67,576%
3. Kim Doverhagen, Zan Bori, Ramsbergs RK, 65,758%
3. Annie Lindhagen, Matrix, Örebro Ryttarteam, 65,758%
5. Caroline Ahlrén, Novak, Linde Ridskola, 65,152%
6. Charlotte Adler, Richesse, Dyltabruks RF, 65,000%

Lagtävling:

1. Örebro FK, 208,001
Anna-Maria Olserud, Miss Rosevelt, 71,286%
Åsa Eneroth, Riga ER, 67,429%
Josefin Hård, Lexus, 69,286%

2. Linde Ridskola, 199,572
Kim Doverhagen, Zan Bori, 66,000%
Linnea Asplund, Jolly Corona, 68,143%
Caroline Ahlrén, Novak, 65,429%

3. Karlskoga RT
4. Örebro Ryttarteam
5. RK Kumla
6. Kumla Ridklubb

Medelsvår C:2

1. Katarina Jivemo, Filip H, Christinehamns RK, 68,667%
2. Ingrid Skoog, Ems, Karlskoga RT, 66,111%
3. Emelie Hedengren, Annoying Giglet, Örebro Ryttarteam, 65,444%

 

Individuellt resultat i Lätt A:3 saknas fortfarande, men dyker upp HÄR!

Publicerad 16 augusti 2015 klockan 20:43

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.

23 augusti 2026 klockan 20:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-09-03 15:55