I dagarna har en helt ny klädaffär öppnats i Lindesberg. Till skillnad från alla andra klädaffärer är denna helt tillägnad barnen. Affärsinnehavaren Anette Jakobsson berättar att just en sådan butik är vad Lindesberg saknat – och behöver för att fortsätta leva. Butiken Bara Barn har startat i lokalen Kema Salongen tidigare befann sig i på Bytesgatan.
I Lindesberg har avsaknaden av klädesbutiker för barn fått Anette Jakobsson att ta steget ut och göra slag i saken. Hon har tidigare drivit en mindre verksamhet i samma genre i hemmet i Storå, men tyckte nu att det var dags att ta nästa steg och starta en helt ny butik i Lindesberg. I tisdags hade butiken sin premiärdag och på de få dagar man nu haft öppet har kommersen varit i full gång.
-Jag tror och hoppas att det ska fortsätta så här bra. Många kunder har jag med mig sedan tidigare, men även nya stannar till och handlar och tittar på butiken. Det här känns bra, och läget tycker jag passar min butik jättebra: det är lätt att hitta, många passerar varje dag till och från stationen och det är ganska bra parkeringsmöjligheter utanför, säger Anette.
Kläder för de allra, allra minsta
Klädaffären Bara Barn har redan ett ganska omfattande utbud av kläder för småttingar. Men mer ska det bli, säger Anette.
-Det här är bara utbudet jag hade i min butik hemma. Nu när jag har plats att utöka sortimentet så kommer det att ske med tiden.
Bara Barn säljer inte bara ”vanliga” barnkläder, utan har även ett sortiment så kallade prematurkläder, det vill säga kläder till för tidigt födda barn.
-Det tycker jag är viktigt att ha. Efterfrågan är visserligen inte så jättestor, men eftersom väldigt få butiker säljer sådana plagg tycker jag det är bra att ha det med i butiken. Alla föräldrar ska lätt kunna hitta kläder till sina barn, även om de är födda för tidigt, förklarar Anette Jakobsson.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.