I dagarna har en helt ny klädaffär öppnats i Lindesberg. Till skillnad från alla andra klädaffärer är denna helt tillägnad barnen. Affärsinnehavaren Anette Jakobsson berättar att just en sådan butik är vad Lindesberg saknat – och behöver för att fortsätta leva. Butiken Bara Barn har startat i lokalen Kema Salongen tidigare befann sig i på Bytesgatan.
I Lindesberg har avsaknaden av klädesbutiker för barn fått Anette Jakobsson att ta steget ut och göra slag i saken. Hon har tidigare drivit en mindre verksamhet i samma genre i hemmet i Storå, men tyckte nu att det var dags att ta nästa steg och starta en helt ny butik i Lindesberg. I tisdags hade butiken sin premiärdag och på de få dagar man nu haft öppet har kommersen varit i full gång.
-Jag tror och hoppas att det ska fortsätta så här bra. Många kunder har jag med mig sedan tidigare, men även nya stannar till och handlar och tittar på butiken. Det här känns bra, och läget tycker jag passar min butik jättebra: det är lätt att hitta, många passerar varje dag till och från stationen och det är ganska bra parkeringsmöjligheter utanför, säger Anette.
Kläder för de allra, allra minsta
Klädaffären Bara Barn har redan ett ganska omfattande utbud av kläder för småttingar. Men mer ska det bli, säger Anette.
-Det här är bara utbudet jag hade i min butik hemma. Nu när jag har plats att utöka sortimentet så kommer det att ske med tiden.
Bara Barn säljer inte bara ”vanliga” barnkläder, utan har även ett sortiment så kallade prematurkläder, det vill säga kläder till för tidigt födda barn.
-Det tycker jag är viktigt att ha. Efterfrågan är visserligen inte så jättestor, men eftersom väldigt få butiker säljer sådana plagg tycker jag det är bra att ha det med i butiken. Alla föräldrar ska lätt kunna hitta kläder till sina barn, även om de är födda för tidigt, förklarar Anette Jakobsson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.