I dagarna har en helt ny klädaffär öppnats i Lindesberg. Till skillnad från alla andra klädaffärer är denna helt tillägnad barnen. Affärsinnehavaren Anette Jakobsson berättar att just en sådan butik är vad Lindesberg saknat – och behöver för att fortsätta leva. Butiken Bara Barn har startat i lokalen Kema Salongen tidigare befann sig i på Bytesgatan.
I Lindesberg har avsaknaden av klädesbutiker för barn fått Anette Jakobsson att ta steget ut och göra slag i saken. Hon har tidigare drivit en mindre verksamhet i samma genre i hemmet i Storå, men tyckte nu att det var dags att ta nästa steg och starta en helt ny butik i Lindesberg. I tisdags hade butiken sin premiärdag och på de få dagar man nu haft öppet har kommersen varit i full gång.
-Jag tror och hoppas att det ska fortsätta så här bra. Många kunder har jag med mig sedan tidigare, men även nya stannar till och handlar och tittar på butiken. Det här känns bra, och läget tycker jag passar min butik jättebra: det är lätt att hitta, många passerar varje dag till och från stationen och det är ganska bra parkeringsmöjligheter utanför, säger Anette.
Kläder för de allra, allra minsta
Klädaffären Bara Barn har redan ett ganska omfattande utbud av kläder för småttingar. Men mer ska det bli, säger Anette.
-Det här är bara utbudet jag hade i min butik hemma. Nu när jag har plats att utöka sortimentet så kommer det att ske med tiden.
Bara Barn säljer inte bara ”vanliga” barnkläder, utan har även ett sortiment så kallade prematurkläder, det vill säga kläder till för tidigt födda barn.
-Det tycker jag är viktigt att ha. Efterfrågan är visserligen inte så jättestor, men eftersom väldigt få butiker säljer sådana plagg tycker jag det är bra att ha det med i butiken. Alla föräldrar ska lätt kunna hitta kläder till sina barn, även om de är födda för tidigt, förklarar Anette Jakobsson.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.