I dagarna har en helt ny klädaffär öppnats i Lindesberg. Till skillnad från alla andra klädaffärer är denna helt tillägnad barnen. Affärsinnehavaren Anette Jakobsson berättar att just en sådan butik är vad Lindesberg saknat – och behöver för att fortsätta leva. Butiken Bara Barn har startat i lokalen Kema Salongen tidigare befann sig i på Bytesgatan.
I Lindesberg har avsaknaden av klädesbutiker för barn fått Anette Jakobsson att ta steget ut och göra slag i saken. Hon har tidigare drivit en mindre verksamhet i samma genre i hemmet i Storå, men tyckte nu att det var dags att ta nästa steg och starta en helt ny butik i Lindesberg. I tisdags hade butiken sin premiärdag och på de få dagar man nu haft öppet har kommersen varit i full gång.
-Jag tror och hoppas att det ska fortsätta så här bra. Många kunder har jag med mig sedan tidigare, men även nya stannar till och handlar och tittar på butiken. Det här känns bra, och läget tycker jag passar min butik jättebra: det är lätt att hitta, många passerar varje dag till och från stationen och det är ganska bra parkeringsmöjligheter utanför, säger Anette.
Kläder för de allra, allra minsta
Klädaffären Bara Barn har redan ett ganska omfattande utbud av kläder för småttingar. Men mer ska det bli, säger Anette.
-Det här är bara utbudet jag hade i min butik hemma. Nu när jag har plats att utöka sortimentet så kommer det att ske med tiden.
Bara Barn säljer inte bara ”vanliga” barnkläder, utan har även ett sortiment så kallade prematurkläder, det vill säga kläder till för tidigt födda barn.
-Det tycker jag är viktigt att ha. Efterfrågan är visserligen inte så jättestor, men eftersom väldigt få butiker säljer sådana plagg tycker jag det är bra att ha det med i butiken. Alla föräldrar ska lätt kunna hitta kläder till sina barn, även om de är födda för tidigt, förklarar Anette Jakobsson.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.