Det blev en känslosam hyllning för en av världens bästa kvinnor inom judon. Foto: Camilla Lagerman
Björn Nyberg kramar om Anna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Många passade på att få en autograf. Foto: Camilla Lagerman
Anna Bernholm hyllades under Judofestivalen
Det blev en känslosam hyllning för en av världens bästa kvinnor inom judon. Foto: Camilla Lagerman
Björn Nyberg kramar om Anna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Många passade på att få en autograf. Foto: Camilla Lagerman
Anna Bernholm hyllades under Judofestivalen
Efter en lång och mycket framgångsrik karriär som en av världens bästa kvinnor inom judon, bestämde sig Anna Bernholm i februari att lägga dräkten på hyllan. Under söndagens sista timmar av Judofestivalen tackade hemmaklubben av henne, genom att högtidligt hissa upp hennes dräkt i taket på Lindesberg arena.
– Jättefint verkligen. Jag visste att de skulle uppmärksamma det lite grann, men jag var inte beredd på de skulle hissa upp min dräkt, säger en rörd Anna Bernholm.
Med ett EM-brons, en femteplats på VM, hela 16 medaljer på världstouren och en plats i den svenska truppen till OS i Tokyo, är det ingen tvekan om att Anna Bernholm har haft en makalös karriär.
Under helgens judofestival valde därför Frövi judo att tacka henne för sina fantastiska insatser genom åren, med en ordentlig hyllning. Inför en fullsatt arena hissades hennes tävlingsdräkt upp i taket, till stående ovationer. Det blev en vacker och känslosam stund, där flera hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Jättefint verkligen. Jag visste att de skulle uppmärksamma det lite grann, men jag var inte beredd på de skulle hissa upp min dräkt, säger en rörd Anna Bernholm.
Vad ska du göra nu?
– Jag pluggar femte terminen på läkarprogrammet, så jag ska fortsätta med det. Men det är jättekul och jag trivs bra, säger Anna.
Efter hyllningen bytte Anna snabbt om och deltog i det avslutande gladiatorspelet, där barnen fick chansen att möta sin idol.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...