Det blev en känslosam hyllning för en av världens bästa kvinnor inom judon. Foto: Camilla Lagerman
Björn Nyberg kramar om Anna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Många passade på att få en autograf. Foto: Camilla Lagerman
Anna Bernholm hyllades under Judofestivalen
Det blev en känslosam hyllning för en av världens bästa kvinnor inom judon. Foto: Camilla Lagerman
Björn Nyberg kramar om Anna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Många passade på att få en autograf. Foto: Camilla Lagerman
Anna Bernholm hyllades under Judofestivalen
Efter en lång och mycket framgångsrik karriär som en av världens bästa kvinnor inom judon, bestämde sig Anna Bernholm i februari att lägga dräkten på hyllan. Under söndagens sista timmar av Judofestivalen tackade hemmaklubben av henne, genom att högtidligt hissa upp hennes dräkt i taket på Lindesberg arena.
– Jättefint verkligen. Jag visste att de skulle uppmärksamma det lite grann, men jag var inte beredd på de skulle hissa upp min dräkt, säger en rörd Anna Bernholm.
Med ett EM-brons, en femteplats på VM, hela 16 medaljer på världstouren och en plats i den svenska truppen till OS i Tokyo, är det ingen tvekan om att Anna Bernholm har haft en makalös karriär.
Under helgens judofestival valde därför Frövi judo att tacka henne för sina fantastiska insatser genom åren, med en ordentlig hyllning. Inför en fullsatt arena hissades hennes tävlingsdräkt upp i taket, till stående ovationer. Det blev en vacker och känslosam stund, där flera hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Jättefint verkligen. Jag visste att de skulle uppmärksamma det lite grann, men jag var inte beredd på de skulle hissa upp min dräkt, säger en rörd Anna Bernholm.
Vad ska du göra nu?
– Jag pluggar femte terminen på läkarprogrammet, så jag ska fortsätta med det. Men det är jättekul och jag trivs bra, säger Anna.
Efter hyllningen bytte Anna snabbt om och deltog i det avslutande gladiatorspelet, där barnen fick chansen att möta sin idol.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
17 september 2025 klockan 10:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.