VM i Tokyo började bra för Anna, som inledde starkt med två raka segrar och därmed kvalificerade sig för kvartsfinal. Där stötte hon dessvärre på problem, och efter ett återkval och en tuff bronsmatch slutade hon på en mycket fin femteplats.
I Annas första match mötte hon den panamerikanska mästarinnan Elvismar Rodriguez från Venezuela, en match som Bernholm dominerade och sedermera vann efter två waza-ari. Den efterföljande matchen bjöd på tufft motstånd, då Anna ställdes mot den kanske allra mest meriterade judokan genom tiderna alla kategorier, 33-åriga Yuri Alvear från Colombia, trippel världsmästarinna och trippel bronsmedaljörska med OS-silver 2016 och brons 2012.
Anna fick dock in ett tidigt kast som belönades med en waza-ari, och i matchens sista sekunder lyckades hon vinna på ippon med armlås, och därmed var hon klar för kvartsfinal.
Kvartsfinalen blev dock en tuff upplevelse för Bernholm, som fick möta världssjuan Sally Conway från Storbritannien. Brittiskan visade sig vara urstark och i en fantastisk form, något som dessvärre fick svenskan på fall, och drömmen om ett VM-guld krossades.
I återkvalet väntade världsåttan Maria Perez från Puerto Rico, även hon meriterad och VM-silvermedaljör 2017. Här gick det desto bättre, och Anna visade verkligen att hon var den starkaste av de två, och lyckades avancera hela vägen till en bronsmatch.
Dessvärre visade sig motståndet vara alltför tufft, när Bernholm ställdes mot den franska Europamästarinnan Margaux Pinot. Efter en svidande förlust slutade Anna på en mycket fin femteplats, något som också belönade henne med en mängd OS-kvalpoäng.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.