VM i Tokyo började bra för Anna, som inledde starkt med två raka segrar och därmed kvalificerade sig för kvartsfinal. Där stötte hon dessvärre på problem, och efter ett återkval och en tuff bronsmatch slutade hon på en mycket fin femteplats.
I Annas första match mötte hon den panamerikanska mästarinnan Elvismar Rodriguez från Venezuela, en match som Bernholm dominerade och sedermera vann efter två waza-ari. Den efterföljande matchen bjöd på tufft motstånd, då Anna ställdes mot den kanske allra mest meriterade judokan genom tiderna alla kategorier, 33-åriga Yuri Alvear från Colombia, trippel världsmästarinna och trippel bronsmedaljörska med OS-silver 2016 och brons 2012.
Anna fick dock in ett tidigt kast som belönades med en waza-ari, och i matchens sista sekunder lyckades hon vinna på ippon med armlås, och därmed var hon klar för kvartsfinal.
Kvartsfinalen blev dock en tuff upplevelse för Bernholm, som fick möta världssjuan Sally Conway från Storbritannien. Brittiskan visade sig vara urstark och i en fantastisk form, något som dessvärre fick svenskan på fall, och drömmen om ett VM-guld krossades.
I återkvalet väntade världsåttan Maria Perez från Puerto Rico, även hon meriterad och VM-silvermedaljör 2017. Här gick det desto bättre, och Anna visade verkligen att hon var den starkaste av de två, och lyckades avancera hela vägen till en bronsmatch.
Dessvärre visade sig motståndet vara alltför tufft, när Bernholm ställdes mot den franska Europamästarinnan Margaux Pinot. Efter en svidande förlust slutade Anna på en mycket fin femteplats, något som också belönade henne med en mängd OS-kvalpoäng.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.