Nu färgas den vita duken blodröd. Biografen i Lindesberg tänker nämligen storsatsa på genren skräckfilm, och det gör man av den enkla anledningen att efterfrågan på sådana filmer ökar. Därför har biografens föreståndare, Anna-Sara Sundelin, nu dragit igång konceptet ”Fredagsskräckis”. Fredagar är skräckdagar.
En bra biograf ska erbjuda något för alla. Stora som små. Smak som smak. Anna-Sara Sundelin menar att det i regel går för mycket ”vanliga” filmer och då når man inte heller ut till den breda publiken. Biografens satsning på skräckfilmer är därför helt naturlig, tycker hon.
Det är biografbesökarna själva som har väckt ägarnas intresse. Nyss hade man satt upp en frågelåda i Folkets Hus där besökarna kunde skriva egna önskemål på vad man vill se när man går på bio.
-Vi såg då att efterfrågan på skräckfilmer är mycket stor. Jag kan förstå det också, för det visas i regel bara kommersiella storfilmer, och det tilltalar inte alla, säger Anna-Sara.
Tittarna gäspade åt töntiga monster
Sedan då det glada 80-talet övergick till 90-tal, har antalet bra skräckfilmer varit få i biosalongerna. Många försök floppade. Biobesökarna blev inte längre skrämda av töntiga monster eller svettiga mördare med vanställda ansikten. Nej, det krävdes något mer – något nytt.
Samtidigt som idélösa manusförfattare i Hollywood rynkade sina pannor i förtvivlan, så hade asiatiska skräckfilmer en enorm genomslagskraft i hemländerna. 1998 visades ”Ringu” och den japanska publiken satte sushin i halsen som aldrig förr. Succén med denna film blev också räddningen för Hollywoods skräckfilmsförfattare. En engelsk version av Ringu (The Ring) kom 2002 och alla skräckfantaster gjorde nu vågen över hela västvärlden. Sedan dess har antalet skräckfilmer med lite mer stil ökat – precis som efterfrågan hos biobesökarna.
Biografen i Linde laddar nu inför kvällens visning. Fredagsfilmen är en nyversion av 70-talsklassikern ”The Hills Have Eyes”.
-Vi kommer satsa mer till hösten på det här. Eventuellt blir det också så att vi kör nattbio med skräckfilmer, för sådana här filmer ska man ju se när det är sent på kvällen och mörkt utomhus, säger Anna-Sara småskrattande.
Fotnot: Under veckan har det annonserats att filmen Saw 2 är kvällens ”fredagsskräckis”. I sista stund har biografen tvingats ställa in den visningen och visar istället filmen The Hills Have Eyes. Man berättar också att Saw 2 kommer att visas vid ett senare tillfälle istället.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.