Nu färgas den vita duken blodröd. Biografen i Lindesberg tänker nämligen storsatsa på genren skräckfilm, och det gör man av den enkla anledningen att efterfrågan på sådana filmer ökar. Därför har biografens föreståndare, Anna-Sara Sundelin, nu dragit igång konceptet ”Fredagsskräckis”. Fredagar är skräckdagar.
En bra biograf ska erbjuda något för alla. Stora som små. Smak som smak. Anna-Sara Sundelin menar att det i regel går för mycket ”vanliga” filmer och då når man inte heller ut till den breda publiken. Biografens satsning på skräckfilmer är därför helt naturlig, tycker hon.
Det är biografbesökarna själva som har väckt ägarnas intresse. Nyss hade man satt upp en frågelåda i Folkets Hus där besökarna kunde skriva egna önskemål på vad man vill se när man går på bio.
-Vi såg då att efterfrågan på skräckfilmer är mycket stor. Jag kan förstå det också, för det visas i regel bara kommersiella storfilmer, och det tilltalar inte alla, säger Anna-Sara.
Tittarna gäspade åt töntiga monster
Sedan då det glada 80-talet övergick till 90-tal, har antalet bra skräckfilmer varit få i biosalongerna. Många försök floppade. Biobesökarna blev inte längre skrämda av töntiga monster eller svettiga mördare med vanställda ansikten. Nej, det krävdes något mer – något nytt.
Samtidigt som idélösa manusförfattare i Hollywood rynkade sina pannor i förtvivlan, så hade asiatiska skräckfilmer en enorm genomslagskraft i hemländerna. 1998 visades ”Ringu” och den japanska publiken satte sushin i halsen som aldrig förr. Succén med denna film blev också räddningen för Hollywoods skräckfilmsförfattare. En engelsk version av Ringu (The Ring) kom 2002 och alla skräckfantaster gjorde nu vågen över hela västvärlden. Sedan dess har antalet skräckfilmer med lite mer stil ökat – precis som efterfrågan hos biobesökarna.
Biografen i Linde laddar nu inför kvällens visning. Fredagsfilmen är en nyversion av 70-talsklassikern ”The Hills Have Eyes”.
-Vi kommer satsa mer till hösten på det här. Eventuellt blir det också så att vi kör nattbio med skräckfilmer, för sådana här filmer ska man ju se när det är sent på kvällen och mörkt utomhus, säger Anna-Sara småskrattande.
Fotnot: Under veckan har det annonserats att filmen Saw 2 är kvällens ”fredagsskräckis”. I sista stund har biografen tvingats ställa in den visningen och visar istället filmen The Hills Have Eyes. Man berättar också att Saw 2 kommer att visas vid ett senare tillfälle istället.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.