Nu färgas den vita duken blodröd. Biografen i Lindesberg tänker nämligen storsatsa på genren skräckfilm, och det gör man av den enkla anledningen att efterfrågan på sådana filmer ökar. Därför har biografens föreståndare, Anna-Sara Sundelin, nu dragit igång konceptet ”Fredagsskräckis”. Fredagar är skräckdagar.
En bra biograf ska erbjuda något för alla. Stora som små. Smak som smak. Anna-Sara Sundelin menar att det i regel går för mycket ”vanliga” filmer och då når man inte heller ut till den breda publiken. Biografens satsning på skräckfilmer är därför helt naturlig, tycker hon.
Det är biografbesökarna själva som har väckt ägarnas intresse. Nyss hade man satt upp en frågelåda i Folkets Hus där besökarna kunde skriva egna önskemål på vad man vill se när man går på bio.
-Vi såg då att efterfrågan på skräckfilmer är mycket stor. Jag kan förstå det också, för det visas i regel bara kommersiella storfilmer, och det tilltalar inte alla, säger Anna-Sara.
Tittarna gäspade åt töntiga monster
Sedan då det glada 80-talet övergick till 90-tal, har antalet bra skräckfilmer varit få i biosalongerna. Många försök floppade. Biobesökarna blev inte längre skrämda av töntiga monster eller svettiga mördare med vanställda ansikten. Nej, det krävdes något mer – något nytt.
Samtidigt som idélösa manusförfattare i Hollywood rynkade sina pannor i förtvivlan, så hade asiatiska skräckfilmer en enorm genomslagskraft i hemländerna. 1998 visades ”Ringu” och den japanska publiken satte sushin i halsen som aldrig förr. Succén med denna film blev också räddningen för Hollywoods skräckfilmsförfattare. En engelsk version av Ringu (The Ring) kom 2002 och alla skräckfantaster gjorde nu vågen över hela västvärlden. Sedan dess har antalet skräckfilmer med lite mer stil ökat – precis som efterfrågan hos biobesökarna.
Biografen i Linde laddar nu inför kvällens visning. Fredagsfilmen är en nyversion av 70-talsklassikern ”The Hills Have Eyes”.
-Vi kommer satsa mer till hösten på det här. Eventuellt blir det också så att vi kör nattbio med skräckfilmer, för sådana här filmer ska man ju se när det är sent på kvällen och mörkt utomhus, säger Anna-Sara småskrattande.
Fotnot: Under veckan har det annonserats att filmen Saw 2 är kvällens ”fredagsskräckis”. I sista stund har biografen tvingats ställa in den visningen och visar istället filmen The Hills Have Eyes. Man berättar också att Saw 2 kommer att visas vid ett senare tillfälle istället.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.