Från och med 1 maj tillträder Annelie Löthgren tjänsten som enhetschef vid utredningsavdelningen i norra polisområdet Örebro län. Hon efterträder Lennart Andersson som har gått i pension. Annelie Löthgren, som arbetat vid polisen i Lindesberg sedan 1982, ser fram emot det nya jobbet. Samtidigt pågår ett stort förändringsarbete inom polisväsendet i hela Sverige då hela organisationen ska centraliseras.- Just nu är det mycket som händer inom polisen och det är väldigt spännande, säger Annelie Löthgren. Jag hoppas att den nya nationella polisen kommer att betyda att vi kan jobba ännu mera nära medborgarna.
Annelie Löthgren har arbetat som polis sedan 1970-talet och har erfarenhet från många delar av yrket. Hon har provat på att arbeta i yttre tjänst, att vara närpolis och jobba med utredningar. De sista åren tio har Annelie Löthgren arbetat som förundersökningsledare i Lindesberg.
Nu efterträder hon Lennart Andersson som chef för hela utredningsenheten och får därmed det övergripande ansvaret för hela områdets utredningsarbete. Polisen i Lindesberg har ett gott rykte sedan tidigare då statistiken för våldsbrott gått ned och utredningstiderna varit korta.
– Vi ska fortsätta att arbeta med att göra så effektiva utredningar som möjligt, förklarar Annelie Löthgren. Det handlar om att vara snabb och utreda i direkt anslutning till när brottet ägt rum.
Polisväsendet i Sverige står nu inför en stor förändring då en ny organisation ska träda i kraft 2015. Polisen ska bilda en sammanhållen myndighet som ersätter de tidigare 21 polismyndigheterna, Rikspolisstyrelsen och Statens kriminaltekniska laboratorium. Örebro kommer att tillsammans med Värmland och Dalarna att bilda en ny polisregion. Den nya myndigheten ska heta Polismyndigheten och ska ledas av en rikspolischef. Syftet är att sudda ut gränser, underlätta samarbete och få bättre förutsättningar att utnyttja specialresurser.
– Det här ska bli jättespännande och är den största förändringen inom polisen jag har varit med om, säger Annelie Löthgren. Min förhoppning är att den nya organisationen bidrar till att öka tryggheten för medborgarna och därmed ökar folks förtroende för polisen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.