Från och med 1 maj tillträder Annelie Löthgren tjänsten som enhetschef vid utredningsavdelningen i norra polisområdet Örebro län. Hon efterträder Lennart Andersson som har gått i pension. Annelie Löthgren, som arbetat vid polisen i Lindesberg sedan 1982, ser fram emot det nya jobbet. Samtidigt pågår ett stort förändringsarbete inom polisväsendet i hela Sverige då hela organisationen ska centraliseras.- Just nu är det mycket som händer inom polisen och det är väldigt spännande, säger Annelie Löthgren. Jag hoppas att den nya nationella polisen kommer att betyda att vi kan jobba ännu mera nära medborgarna.
Annelie Löthgren har arbetat som polis sedan 1970-talet och har erfarenhet från många delar av yrket. Hon har provat på att arbeta i yttre tjänst, att vara närpolis och jobba med utredningar. De sista åren tio har Annelie Löthgren arbetat som förundersökningsledare i Lindesberg.
Nu efterträder hon Lennart Andersson som chef för hela utredningsenheten och får därmed det övergripande ansvaret för hela områdets utredningsarbete. Polisen i Lindesberg har ett gott rykte sedan tidigare då statistiken för våldsbrott gått ned och utredningstiderna varit korta.
– Vi ska fortsätta att arbeta med att göra så effektiva utredningar som möjligt, förklarar Annelie Löthgren. Det handlar om att vara snabb och utreda i direkt anslutning till när brottet ägt rum.
Polisväsendet i Sverige står nu inför en stor förändring då en ny organisation ska träda i kraft 2015. Polisen ska bilda en sammanhållen myndighet som ersätter de tidigare 21 polismyndigheterna, Rikspolisstyrelsen och Statens kriminaltekniska laboratorium. Örebro kommer att tillsammans med Värmland och Dalarna att bilda en ny polisregion. Den nya myndigheten ska heta Polismyndigheten och ska ledas av en rikspolischef. Syftet är att sudda ut gränser, underlätta samarbete och få bättre förutsättningar att utnyttja specialresurser.
– Det här ska bli jättespännande och är den största förändringen inom polisen jag har varit med om, säger Annelie Löthgren. Min förhoppning är att den nya organisationen bidrar till att öka tryggheten för medborgarna och därmed ökar folks förtroende för polisen.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.