Från och med 1 maj tillträder Annelie Löthgren tjänsten som enhetschef vid utredningsavdelningen i norra polisområdet Örebro län. Hon efterträder Lennart Andersson som har gått i pension. Annelie Löthgren, som arbetat vid polisen i Lindesberg sedan 1982, ser fram emot det nya jobbet. Samtidigt pågår ett stort förändringsarbete inom polisväsendet i hela Sverige då hela organisationen ska centraliseras.- Just nu är det mycket som händer inom polisen och det är väldigt spännande, säger Annelie Löthgren. Jag hoppas att den nya nationella polisen kommer att betyda att vi kan jobba ännu mera nära medborgarna.
Annelie Löthgren har arbetat som polis sedan 1970-talet och har erfarenhet från många delar av yrket. Hon har provat på att arbeta i yttre tjänst, att vara närpolis och jobba med utredningar. De sista åren tio har Annelie Löthgren arbetat som förundersökningsledare i Lindesberg.
Nu efterträder hon Lennart Andersson som chef för hela utredningsenheten och får därmed det övergripande ansvaret för hela områdets utredningsarbete. Polisen i Lindesberg har ett gott rykte sedan tidigare då statistiken för våldsbrott gått ned och utredningstiderna varit korta.
– Vi ska fortsätta att arbeta med att göra så effektiva utredningar som möjligt, förklarar Annelie Löthgren. Det handlar om att vara snabb och utreda i direkt anslutning till när brottet ägt rum.
Polisväsendet i Sverige står nu inför en stor förändring då en ny organisation ska träda i kraft 2015. Polisen ska bilda en sammanhållen myndighet som ersätter de tidigare 21 polismyndigheterna, Rikspolisstyrelsen och Statens kriminaltekniska laboratorium. Örebro kommer att tillsammans med Värmland och Dalarna att bilda en ny polisregion. Den nya myndigheten ska heta Polismyndigheten och ska ledas av en rikspolischef. Syftet är att sudda ut gränser, underlätta samarbete och få bättre förutsättningar att utnyttja specialresurser.
– Det här ska bli jättespännande och är den största förändringen inom polisen jag har varit med om, säger Annelie Löthgren. Min förhoppning är att den nya organisationen bidrar till att öka tryggheten för medborgarna och därmed ökar folks förtroende för polisen.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.