Från och med 1 maj tillträder Annelie Löthgren tjänsten som enhetschef vid utredningsavdelningen i norra polisområdet Örebro län. Hon efterträder Lennart Andersson som har gått i pension. Annelie Löthgren, som arbetat vid polisen i Lindesberg sedan 1982, ser fram emot det nya jobbet. Samtidigt pågår ett stort förändringsarbete inom polisväsendet i hela Sverige då hela organisationen ska centraliseras.- Just nu är det mycket som händer inom polisen och det är väldigt spännande, säger Annelie Löthgren. Jag hoppas att den nya nationella polisen kommer att betyda att vi kan jobba ännu mera nära medborgarna.
Annelie Löthgren har arbetat som polis sedan 1970-talet och har erfarenhet från många delar av yrket. Hon har provat på att arbeta i yttre tjänst, att vara närpolis och jobba med utredningar. De sista åren tio har Annelie Löthgren arbetat som förundersökningsledare i Lindesberg.
Nu efterträder hon Lennart Andersson som chef för hela utredningsenheten och får därmed det övergripande ansvaret för hela områdets utredningsarbete. Polisen i Lindesberg har ett gott rykte sedan tidigare då statistiken för våldsbrott gått ned och utredningstiderna varit korta.
– Vi ska fortsätta att arbeta med att göra så effektiva utredningar som möjligt, förklarar Annelie Löthgren. Det handlar om att vara snabb och utreda i direkt anslutning till när brottet ägt rum.
Polisväsendet i Sverige står nu inför en stor förändring då en ny organisation ska träda i kraft 2015. Polisen ska bilda en sammanhållen myndighet som ersätter de tidigare 21 polismyndigheterna, Rikspolisstyrelsen och Statens kriminaltekniska laboratorium. Örebro kommer att tillsammans med Värmland och Dalarna att bilda en ny polisregion. Den nya myndigheten ska heta Polismyndigheten och ska ledas av en rikspolischef. Syftet är att sudda ut gränser, underlätta samarbete och få bättre förutsättningar att utnyttja specialresurser.
– Det här ska bli jättespännande och är den största förändringen inom polisen jag har varit med om, säger Annelie Löthgren. Min förhoppning är att den nya organisationen bidrar till att öka tryggheten för medborgarna och därmed ökar folks förtroende för polisen.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.