Lindesbergs utbud av musikfestivaler drygas nu ut med en metalfestival med inriktning på ”extreme metal”. Extreme metal innefattar en rad olika stilar inom genren såsom trash, doom, death och black metal. Festivalen är en tredagars som arrangeras i Musikhuset.
Arrangören Musik Över Gränserna har lyckats skrapa ihop ett startfält på 17 metalband från olika delar av landet som är klara för att inviga Lindesbergs nya musikfestival. Christer Pilblad berättar att man hoppas att intresset blir stort eftersom det skulle innebära att konceptet kan utvecklas i framtiden.
-Det hänger som alltid på hur stor publik det drar. Kommer det många så finns anledning att utöka och då kanske man kan arrangera även denna festival utomhus i framtiden, säger han.
Föreningen driver sedan tidigare tre andra festivaler: KRIS!, Vårskrik och Novemberfestivalen. Den nya metalfestivalen går under namnet Crooked Horns Festival och arrangeras 3-4-5 juli.
Dessa band lirar på festivalen
Vemoth
Withershin
Die Hard
Infuneral
Garm
Demolitia
Rimfrost
Inferior
Misericordia
Death Maze
Monoscream
Bermuda
Penetration
Lamia Antitheus
Penetration
Monochrome Fear
Set Alight
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.