Lindesbergs utbud av musikfestivaler drygas nu ut med en metalfestival med inriktning på ”extreme metal”. Extreme metal innefattar en rad olika stilar inom genren såsom trash, doom, death och black metal. Festivalen är en tredagars som arrangeras i Musikhuset.
Arrangören Musik Över Gränserna har lyckats skrapa ihop ett startfält på 17 metalband från olika delar av landet som är klara för att inviga Lindesbergs nya musikfestival. Christer Pilblad berättar att man hoppas att intresset blir stort eftersom det skulle innebära att konceptet kan utvecklas i framtiden.
-Det hänger som alltid på hur stor publik det drar. Kommer det många så finns anledning att utöka och då kanske man kan arrangera även denna festival utomhus i framtiden, säger han.
Föreningen driver sedan tidigare tre andra festivaler: KRIS!, Vårskrik och Novemberfestivalen. Den nya metalfestivalen går under namnet Crooked Horns Festival och arrangeras 3-4-5 juli.
Dessa band lirar på festivalen
Vemoth
Withershin
Die Hard
Infuneral
Garm
Demolitia
Rimfrost
Inferior
Misericordia
Death Maze
Monoscream
Bermuda
Penetration
Lamia Antitheus
Penetration
Monochrome Fear
Set Alight
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.