Det har väl knappast undgått någon att Lindesbergs centrum har fått flera nya, och framförallt stora, uteserveringar inför sommaren 2014. Och nu är nästa på gång, fast här har restaurangägaren tagit ytterligare ett steg och skapar en uterestaurang vilket innebär att såväl kök som bar installeras.- Jag hoppas att den här satsningen skall få fler att stanna i Lindesberg istället för att sätta sig på en uteservering i Örebro i sommar, säger Hasan Agrali, som driver restaurangen Gencos sedan 2012.
Redan samma år som Hasan Agrali öppnade sin restaurang på Kristinavägen, har han planerat och planerat för att ro i hamn det stora projekt som nu börjar ta form i parkområdet på andra sidan gatan från restaurangen sett.
– Det har varit väldigt mycket arbete för att få till det här och det är fortfarande en del saker som måste lösas innan premiären, förklarar Hasan.
Den nya serveringen är ingen ordinär uteservering med endast en serveringsyta, utan kommer att ha både ett kök och en bar också.
– Jag kallar det en uterestaurang eftersom vi kommer att ha både kök och bar på samma plats, berättar han.

Den totala ytan är närmare 200 kvadratmeter med plats för 170-180 gäster. Precis som hos Restaurang Palmas, som också satsar på en jätteservering i sommar, kommer Gencos ha en stor markis i beredskap som hindrar att plötsliga regnskurar ofrivilligt späder ut drinkarna för gästerna. På uteserveringen skall också underhållningen få utrymme.
– Vi kommer att ha en liten scen för livemusiken och till min hjälp har jag artisten Martin Almgren, som kommer att se till att det blir riktigt bra underhållning i sommar, säger Hasan.
Eventuellt kommer man även ordna tillstånd för att visa matcher från fotbolls-VM i Brasilien.
– Jag hoppas att den här satsningen skall få fler att stanna i Lindesberg istället för att åka och sätta sig på en uteservering i Örebro eller någon annan stad. Det vore i alla fall trevligt om det kunde bli så, avrundar Hasan Agrali.
Fotnot: Uterestaurangen är byggd på sådant sätt att den kan monteras ned och förvaras för att användas på nytt nästa sommar igen. Preliminärt invigningsdatum är 6 juni – Sveriges Nationaldag.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.