Kraftig dimma och våta körbanor gör att trafikförhållandena stundom kan vara mycket förrädiska och överraskande för bilförare den här tiden på året. Trots ökad risk för olyckor tycks inte många anpassa gasen efter förnuftet för det.
Senaste dygnet har bjudit på såväl ordentligt tät dimma som ihållande och kraftigt regnande. Båda farliga på sitt sätt för bilförare ute på vägarna. Våta körbanor blir såphala och i kombination med nedsatt sikt i dimma kan det vara riktigt farligt. Dock konstateras av trafikpolisen att förhållandena inte tycks tolkas rätt av alla bilförare ute på vägarna. Under natten genomfördes nämligen flera kontroller runt om i trakterna då bland annat två förlorade körkortet. En av dessa körde i hela 101 km/h – på 50-väg.
-Det är klart anmärkningsvärt men inget nytt tyvärr. Det är ett välkänt faktum att en del bilförare kör oerhört fort under morgontimmarna, berättar närpolischef Magnus Luhr.
Sammanlagt bötfälldes sju personer för att ha kört för fort, uppgav närpolisen på tisdagsmorgonen.
Att sänka hastigheten en aning kan vara räddningen. Men nonchalansen är påtaglig och det är något som bekymrar polisen.
-Vi är ju i den tiden då vi har våta körbanor och morgondimma, lite ”skumma” förhållanden helt enkelt. Sedan börjar ju älgarna röra på sig nu, så det gör det ännu viktigare att man kör förnuftigt, säger Magnus Luhr.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.