Rådjuren på Kyrkberget ska skjutas. Lindesbergs kommuns exploateringsavdelning har nu lämnat in en ansökan om skyddsjakt på djuren som har blivit fler och fler i antal på kort tid. -Djuren är en trafikfara och förstör i närliggande trädgårdar, kommenterar Björn Carlson. Dessutom befarar man att rådjuren ökar risken för att såväl husdjur som människor ska drabbas av borrelia.
Problemet med ”Kyrkbergets rådjursstam” uppmärksammades här på LindeNytt i slutet av januari i år. Då fanns det ett tiotal djur som uppehöll sig i området där folkparken låg tidigare. Där har nämligen någon upprättat en utfodringsplats för djuren – på kommunens mark, utan tillstånd.
Björn Carlson på exploateringsavdelningen ser allvarligt på saken ur flera perspektiv.
-Den här utfodringsplatsen är ju naturligtvis uppsatt av välmening, men den är otillåtet placerad där och antalet djur ökar hela tiden på grund av det. Vi har uppskattat antalet djur till ca 30 stycken nu, och gör vi inget åt saken omgående så kommer vi ganska snart ha ett 70-tal djur som springer runt i trädgårdar och på Kyrkberget, säger Björn.
Eftersom antalet djur ökar hela tiden så ökar också riskerna för t ex trafikolyckor eftersom djuren rör på sig hela tiden. Dessutom oroar kommunen sig över det faktum att varje rådjur kan bära med sig ett hundratal fästingar.
-Risken finns ju att borreliasmitta etablerar sig i området och drabbar både husdjur och människor. Så vill vi inte ha det, konstaterar Björn.
Kommunen har också fått uppgifter om att en liknande utfodringsplats har satts upp på Stadsskogen, någonstans efter Molinders väg. Dock är denna placerad på privat mark, men man kommer ändå att ta kontakt och avråda från fortsatt matning av djuren där. Man vill helt enkelt inte få ett liknande scenario på Stadsskogen som fallet Kyrkberget.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.