Rådjuren på Kyrkberget ska skjutas. Lindesbergs kommuns exploateringsavdelning har nu lämnat in en ansökan om skyddsjakt på djuren som har blivit fler och fler i antal på kort tid. -Djuren är en trafikfara och förstör i närliggande trädgårdar, kommenterar Björn Carlson. Dessutom befarar man att rådjuren ökar risken för att såväl husdjur som människor ska drabbas av borrelia.
Problemet med ”Kyrkbergets rådjursstam” uppmärksammades här på LindeNytt i slutet av januari i år. Då fanns det ett tiotal djur som uppehöll sig i området där folkparken låg tidigare. Där har nämligen någon upprättat en utfodringsplats för djuren – på kommunens mark, utan tillstånd.
Björn Carlson på exploateringsavdelningen ser allvarligt på saken ur flera perspektiv.
-Den här utfodringsplatsen är ju naturligtvis uppsatt av välmening, men den är otillåtet placerad där och antalet djur ökar hela tiden på grund av det. Vi har uppskattat antalet djur till ca 30 stycken nu, och gör vi inget åt saken omgående så kommer vi ganska snart ha ett 70-tal djur som springer runt i trädgårdar och på Kyrkberget, säger Björn.
Eftersom antalet djur ökar hela tiden så ökar också riskerna för t ex trafikolyckor eftersom djuren rör på sig hela tiden. Dessutom oroar kommunen sig över det faktum att varje rådjur kan bära med sig ett hundratal fästingar.
-Risken finns ju att borreliasmitta etablerar sig i området och drabbar både husdjur och människor. Så vill vi inte ha det, konstaterar Björn.
Kommunen har också fått uppgifter om att en liknande utfodringsplats har satts upp på Stadsskogen, någonstans efter Molinders väg. Dock är denna placerad på privat mark, men man kommer ändå att ta kontakt och avråda från fortsatt matning av djuren där. Man vill helt enkelt inte få ett liknande scenario på Stadsskogen som fallet Kyrkberget.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.