180 292 kronor blev bytet vid rånet mot ICA Supermarket i slutet av november. Idag väcktes åtal mot den 18-åring som sitter häktad misstänkt för delaktighet i brottet – som rubriceras som grovt rån. 18-åringen var anställd i butiken och arbetade den aktuella kvällen.
Den misstänkte 18-åringen anhölls den 13:e december och häktades tre dagar senare. Idag lämnade kammaråklagare Louise Helleday in åtalet vid Örebro tingsrätt och offentliggjorde därmed uppgifter som man tidigare har varit väldigt förtegen om. Bland annat det faktum att den misstänkte 18-åringen skall ha arbetat i butiken. Uppgiften är nu bekräftad och på ICA Supermarket är man bestört att en i personalen är huvudmisstänkt.
-När polisen hämtade in den här killen så trodde jag det var för att få uppgifter som ett vittne, inte en misstänkt. Jag blev naturligtvis jätteförvånad när jag fick veta att han var misstänkt för rånet, säger Per Eriksson på ICA Supermarket.
Men det är inte bara ett slag mot honom som arbetsgivare, poängterar han.
-Om det nu verkligen är så som åklagaren säger, att det verkligen är rätt person man har tagit… Ja, då är det även ett svek mot övriga anställda som arbetat med honom, säger Per.
Enligt åklagare finns starka bevis mot den misstänkte. Bland annat rör det sig om fotografier och SMS-meddelanden i hans telefon som styrker hans inblandning i rånet. Åklagaren anser också att hans agerande under rånet styrker detta.
Vid rånet arbetade två personer i butiken – den misstänkte samt en ung kvinna. Kvinnan skall ha hotats med kniv och tvingades ner på golvet. Sedan tejpades hennes händer och fötter ihop. Gärningsmännen kom över 180 292 kr. Rånet rubriceras som grovt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.