I morgon, onsdag, spelar Lindesberg Volley en högintressant match i Lindesberg Arena. Den är intressant av två orsaker: Ärkerivalen Örebro kommer på besök och dessutom gör den otroligt starka spelaren Nadya Greseva äntligen comeback i laget.-Vi släpper max ett set till Örebro, det får räcka, ler sportchefen Roger Larsson.
Lindesberg mot Örebro är alltid ett hett derby som får spelarna att tända till lite extra. Dessutom lockar det i regel en något större publik till läktarna och i morgon är det alltså äntligen dags för derbyfeber i Lindesberg Arena. I detta möte är det Lindesberg som är storfavorit och det med anledning av hur historiken ser ut.
-Vi har inte förlorat mot Örebro på väldigt länge, konstaterar sportchef Roger Larsson nöjt.
Detta derby är extra intressant eftersom Lindesberg Volley äntligen har Nadya Greseva i spel igen. För drygt ett år sedan skadade hon sig mycket allvarligt i ett knä och initialt talade man om att hennes karriär med största sannolikhet var över. Mot alla odds har hon bevisat motsatsen.
-Det såg väldigt illa ut för henne men nu är hon alltså tillbaka i spel igen. Nadyas styrka är hennes förmåga att nå väldigt högt framme vid nät, hon är helt otrolig, säger sportchefen.
Nadya är dock inte i samma form idag som innan skadan, varför hon inte får anstränga sig mer än till ett visst.
-Hon har order att ta det lite lugnt nu i början.
Derbyt mot Örebro har ytterligare en pikant krydda. Den tidigare Lindesbergsspelaren Matilda Wikander spelar i arenan – men på ”fel” sida av nätet. Matilda gick nyligen till Örebro efter en säsong i Lindesberg.
-Det var ett tränarjobb i Örebro som lockade henne. Det skall bli intressant att se om hon spelar i morgon, ler Roger Larsson.
Även om Lindesberg har varit volleymetropolen i länet, resultatmässigt sett, skall man inte tro att derbyt blir en dans på rosor.
Sportchefen berättar att man ser Örebros kapacitet öka för varje match och det gäller för Lindesberg att hålla skärpan och fokus från första till sista set.
Matchen startar kl. 19:00
Fotnot: Lindesberg Volley saknar Anna Rönnbäck och Tina Johansson på grund av spel i landslaget.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.