I morgon, onsdag, spelar Lindesberg Volley en högintressant match i Lindesberg Arena. Den är intressant av två orsaker: Ärkerivalen Örebro kommer på besök och dessutom gör den otroligt starka spelaren Nadya Greseva äntligen comeback i laget.-Vi släpper max ett set till Örebro, det får räcka, ler sportchefen Roger Larsson.
Lindesberg mot Örebro är alltid ett hett derby som får spelarna att tända till lite extra. Dessutom lockar det i regel en något större publik till läktarna och i morgon är det alltså äntligen dags för derbyfeber i Lindesberg Arena. I detta möte är det Lindesberg som är storfavorit och det med anledning av hur historiken ser ut.
-Vi har inte förlorat mot Örebro på väldigt länge, konstaterar sportchef Roger Larsson nöjt.
Detta derby är extra intressant eftersom Lindesberg Volley äntligen har Nadya Greseva i spel igen. För drygt ett år sedan skadade hon sig mycket allvarligt i ett knä och initialt talade man om att hennes karriär med största sannolikhet var över. Mot alla odds har hon bevisat motsatsen.
-Det såg väldigt illa ut för henne men nu är hon alltså tillbaka i spel igen. Nadyas styrka är hennes förmåga att nå väldigt högt framme vid nät, hon är helt otrolig, säger sportchefen.
Nadya är dock inte i samma form idag som innan skadan, varför hon inte får anstränga sig mer än till ett visst.
-Hon har order att ta det lite lugnt nu i början.
Derbyt mot Örebro har ytterligare en pikant krydda. Den tidigare Lindesbergsspelaren Matilda Wikander spelar i arenan – men på ”fel” sida av nätet. Matilda gick nyligen till Örebro efter en säsong i Lindesberg.
-Det var ett tränarjobb i Örebro som lockade henne. Det skall bli intressant att se om hon spelar i morgon, ler Roger Larsson.
Även om Lindesberg har varit volleymetropolen i länet, resultatmässigt sett, skall man inte tro att derbyt blir en dans på rosor.
Sportchefen berättar att man ser Örebros kapacitet öka för varje match och det gäller för Lindesberg att hålla skärpan och fokus från första till sista set.
Matchen startar kl. 19:00
Fotnot: Lindesberg Volley saknar Anna Rönnbäck och Tina Johansson på grund av spel i landslaget.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.