I morgon, onsdag, spelar Lindesberg Volley en högintressant match i Lindesberg Arena. Den är intressant av två orsaker: Ärkerivalen Örebro kommer på besök och dessutom gör den otroligt starka spelaren Nadya Greseva äntligen comeback i laget.-Vi släpper max ett set till Örebro, det får räcka, ler sportchefen Roger Larsson.
Lindesberg mot Örebro är alltid ett hett derby som får spelarna att tända till lite extra. Dessutom lockar det i regel en något större publik till läktarna och i morgon är det alltså äntligen dags för derbyfeber i Lindesberg Arena. I detta möte är det Lindesberg som är storfavorit och det med anledning av hur historiken ser ut.
-Vi har inte förlorat mot Örebro på väldigt länge, konstaterar sportchef Roger Larsson nöjt.
Detta derby är extra intressant eftersom Lindesberg Volley äntligen har Nadya Greseva i spel igen. För drygt ett år sedan skadade hon sig mycket allvarligt i ett knä och initialt talade man om att hennes karriär med största sannolikhet var över. Mot alla odds har hon bevisat motsatsen.
-Det såg väldigt illa ut för henne men nu är hon alltså tillbaka i spel igen. Nadyas styrka är hennes förmåga att nå väldigt högt framme vid nät, hon är helt otrolig, säger sportchefen.
Nadya är dock inte i samma form idag som innan skadan, varför hon inte får anstränga sig mer än till ett visst.
-Hon har order att ta det lite lugnt nu i början.
Derbyt mot Örebro har ytterligare en pikant krydda. Den tidigare Lindesbergsspelaren Matilda Wikander spelar i arenan – men på ”fel” sida av nätet. Matilda gick nyligen till Örebro efter en säsong i Lindesberg.
-Det var ett tränarjobb i Örebro som lockade henne. Det skall bli intressant att se om hon spelar i morgon, ler Roger Larsson.
Även om Lindesberg har varit volleymetropolen i länet, resultatmässigt sett, skall man inte tro att derbyt blir en dans på rosor.
Sportchefen berättar att man ser Örebros kapacitet öka för varje match och det gäller för Lindesberg att hålla skärpan och fokus från första till sista set.
Matchen startar kl. 19:00
Fotnot: Lindesberg Volley saknar Anna Rönnbäck och Tina Johansson på grund av spel i landslaget.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.