Det är ett känt ansikte för många Lindesbergare som står bakom nyöppningen av Restaurang & Pub Fenix i Lindesberg. Shavan Zakholi som tidigare drivit Linde Pizzeria under flera års tid tillsammans med sin far satsar nu på riktigt gott kött och sås.
Under ett par veckors tid har Shavan Zakholi tillsammans med sina kollegor totalrenoverat Restaurang & Pub Fenix och igår kunde de äntligen slå upp dörrarna för hungriga matgäster. Den helrenoverade restaurangen har bland annat fått en ny välfylld bar och en ny fin uteservering.
– Jag är jättenöjd med med resultatet, det blev precis som jag har tänkt mig. Det är lite gammaldags stil blandat med modernt, berättar Shavan med ett leende.
Shavan som går i sin pappas fotspår är ingen nykomling i branschen, då han tillsammans med sin far Mohammad Zakholi drev Linde Pizzeria under fem års tid. Efter att ha tillbringat några år med att satsa på familjelivet gör nu alltså Shavan en riktig comeback.
– Fenix är populärt för sin goda mat och det kommer vi fortsätta med. Det vi framförallt kommer att satsa på är riktigt gott kött och god sås, det är viktigt. Vi har även lunchservering med tre olika rätter och på kvällarna à la carte. Pubkvällarna kommer vi fortsätta med och självklart har vi även fullständiga rättigheter, avslutar Shavan.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.