På söndag öppnar Fornaboda dörrarna för en ny säsong med fri entré. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Äntligen travpremiär på Fornaboda

På söndag öppnar Fornaboda portarna för den efterlängtade säsongspremiären. Tolv lopp kommer att inleda en travsäsong med flera nyheter både på och utanför banan. Den största nyheten för i år är att Fornaboda kommer köra V75-tävlingar i slutet av maj.
– Det blir första gången på många år som Fornaboda arrangerar något så här stort, säger Björn Andersson.

Nu kan travpubliken jubla! På söndag klockan 11.10 är det nämligen dags för en ny travsäsong på Fornaboda, där totalt tolv tävlingsdagar kommer att köras mellan maj och augusti. Säsongens stora uppstickare är STL Sommar, en ny jättesatsning från travförbundet där samtliga sommarbanor kommer att få arrangera V75-tävlingar.

STL Sommar är en sommarturné längs landets mindre banor, där man kommer att köra rikstotolopp under både lördag och onsdag. Turnén drar igång direkt efter Elitloppshelgen, där Fornaboda är först ut den sista maj.

– Det ser vi fram emot. Det blir första gången på många år som Fornaboda arrangerar något så här stort. Tävlingarna i sig är som tidigare år där spelformen är V86, däremot kommer loppen ingå som V75-försök där prispengarna är i samma nivå som V75-loppen. De ökade prispengarna i varje lopp gör att det blir den högsta summan som någonsin har delats ut på Fornaboda, under samma tävlingsdag, berättar Björn Andersson som är Örebrotravet och Fornabodas gemensamma sportchef.

Deeply Express segrade under Fornabodas stora dag ifjol, blir det en ny hemmaseger i år med högre prispengar? Arkivfoto: Timmy Lundegård

– Hade vi fått bestämma så hade vi haft kvar vårat vanliga datum i början av juli, men det var fler banor som hade gjort anspråk om den i år. Istället lades vi tidigare men det gör istället att vi får inleda sommarturnén. Detta kan förhoppningsvis göra att själva travbanan Fornaboda får mer fokus på sig, jämfört med om vi hade varit med i mitten. Lite av nyhetens behag så att säga.

Fornaboda hoppas även att få fylla upp publikplatsens gröna gräsmatta och kommer därför att göra en repris på fjolåret gällande entrén.

– Vi kommer att ha fri entré till samtliga tävlingsdagar. Det kommer även att vara fritt inträde till STL Sommar-dagen i utbyte mot en gratisbiljett som man kan ladda ner utan kostnad från Tickster. Resterande tävlingsdagar så kan man vandra in på publiksidan utan att visa upp något.

Arkivbild: Timmy Lundegård

Spelkassorna är borttagna efter centralt beslut
En het debatt inom travsverige är travbanornas spelkassor. Vid årsskiftet kom nämligen beskedet att de omtyckta spelkassorna skulle tas bort på samtliga travbanor runt om i landet. Detta gör att allt spel på travloppen, från och med i år, kommer att ske digitalt.

– Det här är ett centralt beslut som banorna inte har kunnat påverka. För bara några år sedan under pandemin så meddelade Svensk Travsport och travets spelbolag ATG att spelkassorna skulle fasas ut från landets alla travbanor till 2023. Tidigare ändå så beslutade staten att spel inte får vara anonyma, att alla som spelar måste ha ett spelkonto. Detta har gjort att spelet i kassorna har minskat då det är samma spelkassor på travbanan som hos ombuden. Personligen kan jag tycka att man kunde behållit någon enstaka spelkassa för de som inte vill spela digitalt.

Trots spelkassornas frånvaro så kommer travet att bjuda på ökade aktiviteter. Förutom flertalet barnaktiviteter under de större tävlingsdagarna, så kommer de äldre besökarna att få möjlighet att festa loss med Fornabodas After Trot som är planerad den 18:e juli där en trubadur kommer att bjuda på livesång. Dessutom har travbanan satsat på andra håll.

– Själva banan har man inte gjort så många ändringar med då det är charmen med ”Sveriges grönaste travbana” som lockar folk med sina picknickkorgar. Istället har Fornaboda satsat på det digitala med förbättrad ljudkvalitet. Det kommer dessutom att finnas nya tidsdisplayer på banan med mellantider, diskade hästar och tid till start och defilering.

Nya boxdörrar på stallbackens uteboxar är en nyhet för de aktiva. Foto: Timmy Lundegård

På söndag inleds säsongen med hela 12 lopp! Något som måste vara ett nytt rekord i antal lopp under Fornabodas säsongspremiär, där ringrosten främst ska arbetas bort.

– Inför söndagens premiär var det riktigt bra anmält så vi beslutade att lägga in ett extra lopp. Vi kommer inte att ha några aktiviteter till premiären, det blir istället att njuta av sporten medan vi funktionärer har som en examensdag på våra arbetsuppgifter.

I vanlig ordning så bjuder Lindenytt på en rolig och tänkbar vinnare till den spelglada. Till årets premiär finns vår vinnare i det sista loppet, där hästen Digital Damp (nr 2, lopp 12) tippas. Hästen vann överlägset senast på ett mersmakande vis och kommer från ett stall som börjar hitta formen inför sommarens tävlingar.

Publicerad 12 maj 2023 klockan 15:25

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan ...
20 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”

Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.

14 november 2025 klockan 15:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-23 23:40