Ja, i söndags var det ju första april och självklart hade vi inte glömt bort detta.
Vår artikel som handlade om närpolisen i Lindesberg och deras ”pub-planer” är självfallet inte sant. Om du missade vårt aprilskämt så kan du läsa det nedan.
Polisen på (bar)gärning
Närpolisen i Lindesberg kan inom en snar framtid få en bar i polishuset. Nu är det inte en regelrätt sådan det är frågan om, utan en bar som går mer i kaféstil, enligt Thomas Jäderqvist, biträdande närpolischef i Lindesberg.
–Tanken är att mannarna ska kunna koppla av i en trevlig miljö efter sitt pass. Det är absolut inte frågan om någon pubverksamhet. Bara lättöl, folköl, kaffe och smörgåsar kommer att serveras under veckodagarna, säger han.
På helgerna är det tänkt att polismän som inte är i tjänst ska kunna nyttja baren i privat regi för t ex fester, bröllop m.m. Och om detta går vägen, som Jäderqvist uttrycker sig, så ska man komplettera med en bastu i en av de häktesceller som numera ej nyttjas. -Allt för att personalen ska trivas och göra sitt bästa på arbetet. Polisarbetet är stundtals mycket hårt och att kunna mjuka upp leder och muskler i ett bastubad vid dagens slut är ingen dum idé, säger Jäderqvist.
Förslaget har redan fått kritik från nykterhetsrörelserna som menar att det är skandal att ordningsmakten, som ska vara en förebild för allmänheten, nu planerar att dricka alkohol i självaste polishuset. Dessutom på skatte- betalarnas pengar. Polisen i Lindesberg vill dock inte kommentera detta utan hänvisar till det pressmeddelande man planerar gå ut med i maj.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.