Ja, i söndags var det ju första april och självklart hade vi inte glömt bort detta.
Vår artikel som handlade om närpolisen i Lindesberg och deras ”pub-planer” är självfallet inte sant. Om du missade vårt aprilskämt så kan du läsa det nedan.
Polisen på (bar)gärning
Närpolisen i Lindesberg kan inom en snar framtid få en bar i polishuset. Nu är det inte en regelrätt sådan det är frågan om, utan en bar som går mer i kaféstil, enligt Thomas Jäderqvist, biträdande närpolischef i Lindesberg.
–Tanken är att mannarna ska kunna koppla av i en trevlig miljö efter sitt pass. Det är absolut inte frågan om någon pubverksamhet. Bara lättöl, folköl, kaffe och smörgåsar kommer att serveras under veckodagarna, säger han.
På helgerna är det tänkt att polismän som inte är i tjänst ska kunna nyttja baren i privat regi för t ex fester, bröllop m.m. Och om detta går vägen, som Jäderqvist uttrycker sig, så ska man komplettera med en bastu i en av de häktesceller som numera ej nyttjas. -Allt för att personalen ska trivas och göra sitt bästa på arbetet. Polisarbetet är stundtals mycket hårt och att kunna mjuka upp leder och muskler i ett bastubad vid dagens slut är ingen dum idé, säger Jäderqvist.
Förslaget har redan fått kritik från nykterhetsrörelserna som menar att det är skandal att ordningsmakten, som ska vara en förebild för allmänheten, nu planerar att dricka alkohol i självaste polishuset. Dessutom på skatte- betalarnas pengar. Polisen i Lindesberg vill dock inte kommentera detta utan hänvisar till det pressmeddelande man planerar gå ut med i maj.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.