I Nacka kommun grundades vad som idag kallas ”Nackamodellen” och ger föräldrar möjligheten att vara hemma med sina egna barn och få lön för det. Denna modell har nu börjat sprida sig till andra kommuner med borgerligt styre. I Lindesberg tycker moderaterna så här: Finns det efterfrågan, då ska föräldrarna också ha möjligheten till det.
Enligt Skatteverket finns det inget hinder för kommunerna att införa modellen som låter föräldrarna ta hand om egna barn mot betalning. Men är Lindesberg redo för Nacka kommuns riktlinjer? Moderaternas Pär-Ove Lindqvist, själv småbarnsförälder, är övertygad om att många, precis som han själv, väldigt gärna skulle vilja ha den här möjligheten.
-Föräldrar borde åtminstone få chansen att själva välja. Och jag tror att många faktiskt skulle vilja vara hemma med sina barn enligt ”Nackamodellen”. Åtminstone fram till dess att barnet är mellan 2-3 år, säger Pär-Ove.
Under mars månad kommer Pär-Ove att träffa Nacka kommuns kommunalråd, Mats Gerdau, och ta tillfället i akt och få svar på flera frågor rörande just ”Nackamodellen”.
-Självklart ska jag det. Och det finns nog mycket vi kan lära oss av deras arbete på området, säger Lindqvist.
Läs mera på hemmaföräldrar
(Ur debattartikel publicerad oktober -05)
Mamma, pappa eller mormor hemma hos barnen?
Våra politiker måste hjälpa våra ungdomar och locka med ett mer tilltalande liv som förälder. Vi måste göra som Nacka kommun och införa ett vårdnadsbidrag som föräldrarna själva får utforma. Mamma eller pappa hemma, dagmamma av den gamla sorten, dagis, mormor, farmor eller den du själv väljer att vårda ditt barn får ta ut vårdnadsbidraget.
Läs hur Nacka har utformat vårdnadsbidraget>>
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.