I Nacka kommun grundades vad som idag kallas ”Nackamodellen” och ger föräldrar möjligheten att vara hemma med sina egna barn och få lön för det. Denna modell har nu börjat sprida sig till andra kommuner med borgerligt styre. I Lindesberg tycker moderaterna så här: Finns det efterfrågan, då ska föräldrarna också ha möjligheten till det.
Enligt Skatteverket finns det inget hinder för kommunerna att införa modellen som låter föräldrarna ta hand om egna barn mot betalning. Men är Lindesberg redo för Nacka kommuns riktlinjer? Moderaternas Pär-Ove Lindqvist, själv småbarnsförälder, är övertygad om att många, precis som han själv, väldigt gärna skulle vilja ha den här möjligheten.
-Föräldrar borde åtminstone få chansen att själva välja. Och jag tror att många faktiskt skulle vilja vara hemma med sina barn enligt ”Nackamodellen”. Åtminstone fram till dess att barnet är mellan 2-3 år, säger Pär-Ove.
Under mars månad kommer Pär-Ove att träffa Nacka kommuns kommunalråd, Mats Gerdau, och ta tillfället i akt och få svar på flera frågor rörande just ”Nackamodellen”.
-Självklart ska jag det. Och det finns nog mycket vi kan lära oss av deras arbete på området, säger Lindqvist.
Läs mera på hemmaföräldrar
(Ur debattartikel publicerad oktober -05)
Mamma, pappa eller mormor hemma hos barnen?
Våra politiker måste hjälpa våra ungdomar och locka med ett mer tilltalande liv som förälder. Vi måste göra som Nacka kommun och införa ett vårdnadsbidrag som föräldrarna själva får utforma. Mamma eller pappa hemma, dagmamma av den gamla sorten, dagis, mormor, farmor eller den du själv väljer att vårda ditt barn får ta ut vårdnadsbidraget.
Läs hur Nacka har utformat vårdnadsbidraget>>
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.