Arbetet efter snöovädret fortsätter: ”Över 500 träd avverkade”
Över 500 träd och trädtoppar har Linde energi avverkat efter det kraftiga snöfallet för några veckor sedan. Träd som gav vika under snömassorna och lade sig över luftledningar orsakade stora störningar i elnätet. Efterräkningarna är dock inte slut med detta. Den kommunala elleverantören uppskattar att man fortfarande har några veckors arbete framför sig, för att ”städa upp” efter snöovädret.
– Jag beskrev förra årets aprilstorm som att det var plockepinn i skogarna, men det här bräcker det mesta. Till exempel kunde vi räkna till 29 nedfallna träd på en sträcka om 100 meter på en av våra ledningar i Närkes Kil, säger Ola Andersson, chef Anläggning på Linde energi, i ett pressmeddelande.
En trädtopp som fallit på en elledning utanför Närkes Kil. Foto: Linde energi
Linde energis elnät sträcker sig 180 mil och det var i Närkes Kil, Fellingsbro och Rockhammar som man drabbades värst av ovädrets framfart. Trots förödelsen längs ledningsgatorna, konstateras att man ändå klarar sådana här situationer mycket bättre idag än förr. Detta sedan man ersatt oisolerad ledningslina med förstärkt BLL-lina, som inneburit att vissa ledningslinjer inte drabbats av strömavbrott trots att träd har fallit på ledningarna.
”Historiskt sett medförde den här typen av oväder strömavbrott i flera dagar för vissa områden” skriver Linde energi.
– Nu för tiden har vi betydligt kortare avbrottstider, vi talar om minuter eller i värsta fall några timmar. Oavsett var man bor bör man dock vara beredd på att ett strömavbrott kan bli verklighet. Det är tyvärr inte möjligt att helt eliminera risken för avbrott, menar Ola Andersson.
Till dags dato har man avverkat över 500 träd och trädtoppar som fallit till följd av snömassorna. Man räknar dock med att arbetet pågår i ett par veckor till.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...