Arbetet efter snöovädret fortsätter: ”Över 500 träd avverkade”
Över 500 träd och trädtoppar har Linde energi avverkat efter det kraftiga snöfallet för några veckor sedan. Träd som gav vika under snömassorna och lade sig över luftledningar orsakade stora störningar i elnätet. Efterräkningarna är dock inte slut med detta. Den kommunala elleverantören uppskattar att man fortfarande har några veckors arbete framför sig, för att ”städa upp” efter snöovädret.
– Jag beskrev förra årets aprilstorm som att det var plockepinn i skogarna, men det här bräcker det mesta. Till exempel kunde vi räkna till 29 nedfallna träd på en sträcka om 100 meter på en av våra ledningar i Närkes Kil, säger Ola Andersson, chef Anläggning på Linde energi, i ett pressmeddelande.
En trädtopp som fallit på en elledning utanför Närkes Kil. Foto: Linde energi
Linde energis elnät sträcker sig 180 mil och det var i Närkes Kil, Fellingsbro och Rockhammar som man drabbades värst av ovädrets framfart. Trots förödelsen längs ledningsgatorna, konstateras att man ändå klarar sådana här situationer mycket bättre idag än förr. Detta sedan man ersatt oisolerad ledningslina med förstärkt BLL-lina, som inneburit att vissa ledningslinjer inte drabbats av strömavbrott trots att träd har fallit på ledningarna.
”Historiskt sett medförde den här typen av oväder strömavbrott i flera dagar för vissa områden” skriver Linde energi.
– Nu för tiden har vi betydligt kortare avbrottstider, vi talar om minuter eller i värsta fall några timmar. Oavsett var man bor bör man dock vara beredd på att ett strömavbrott kan bli verklighet. Det är tyvärr inte möjligt att helt eliminera risken för avbrott, menar Ola Andersson.
Till dags dato har man avverkat över 500 träd och trädtoppar som fallit till följd av snömassorna. Man räknar dock med att arbetet pågår i ett par veckor till.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
FotoFredag: Ett kärt återseende
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje...
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...