Sedan årsskiftet har begreppet ”Nystartsjobb” använts flitigt på arbetsförmedlingarna runt om i landet. Den nya arbetslöshetsåtgärden bygger på principen att långtidsarbetslösa ska ha större chans att komma tillbaka till arbetslivet. Moroten att uppnå detta med heter slopad arbetsgivaravgift. I Lindesberg har hittills tre arbetslösa fått arbete genom nystartskonceptet.
Visserligen har endast en månad gått sedan åtgärden trädde i kraft. Att dra några slutsatser är därför alldeles för tidigt. Dock ser Arbetsförmedlingen i Lindesberg att prognosen ser ganska bra ut för att Nystartsjobben ska bli en fungerande arbetslöshetsåtgärd att fortsätta med.
Mikael Haapala, chef för Arbetsförmedlingen, säger att man troligtvis kommer att kunna göra en ordentlig utvärdering vid halvårsskiftet, men han tycker att man redan idag ser positiva effekter av åtgärden.
-Det ser ganska bra ut och jag tror det kan bli ännu bättre med tiden, säger han.
Dock är han lite mer reserverad att uttala sig om regeln slopad arbetsgivaravgift och hur mycket det verkligen påverkar företagen.
-Jag tror att det kan vara en bidragande faktor, men inte direkt avgörande. Ett företag styrs först och främst av efterfrågan, ett behov av att anställa personal, säger Mikael.
Vid årsskiftet var den totala arbetslösheten i Lindesberg 6,1 procent (877 personer) vilket är något lägre än samma tid året innan, då var den totala arbetslösheten 6,7 procent (969 personer).
Tidigare artikel på LN
Länk till arbetsförmedlingen
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.