Sedan årsskiftet har begreppet ”Nystartsjobb” använts flitigt på arbetsförmedlingarna runt om i landet. Den nya arbetslöshetsåtgärden bygger på principen att långtidsarbetslösa ska ha större chans att komma tillbaka till arbetslivet. Moroten att uppnå detta med heter slopad arbetsgivaravgift. I Lindesberg har hittills tre arbetslösa fått arbete genom nystartskonceptet.
Visserligen har endast en månad gått sedan åtgärden trädde i kraft. Att dra några slutsatser är därför alldeles för tidigt. Dock ser Arbetsförmedlingen i Lindesberg att prognosen ser ganska bra ut för att Nystartsjobben ska bli en fungerande arbetslöshetsåtgärd att fortsätta med.
Mikael Haapala, chef för Arbetsförmedlingen, säger att man troligtvis kommer att kunna göra en ordentlig utvärdering vid halvårsskiftet, men han tycker att man redan idag ser positiva effekter av åtgärden.
-Det ser ganska bra ut och jag tror det kan bli ännu bättre med tiden, säger han.
Dock är han lite mer reserverad att uttala sig om regeln slopad arbetsgivaravgift och hur mycket det verkligen påverkar företagen.
-Jag tror att det kan vara en bidragande faktor, men inte direkt avgörande. Ett företag styrs först och främst av efterfrågan, ett behov av att anställa personal, säger Mikael.
Vid årsskiftet var den totala arbetslösheten i Lindesberg 6,1 procent (877 personer) vilket är något lägre än samma tid året innan, då var den totala arbetslösheten 6,7 procent (969 personer).
Tidigare artikel på LN
Länk till arbetsförmedlingen
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.