Sedan årsskiftet har begreppet ”Nystartsjobb” använts flitigt på arbetsförmedlingarna runt om i landet. Den nya arbetslöshetsåtgärden bygger på principen att långtidsarbetslösa ska ha större chans att komma tillbaka till arbetslivet. Moroten att uppnå detta med heter slopad arbetsgivaravgift. I Lindesberg har hittills tre arbetslösa fått arbete genom nystartskonceptet.
Visserligen har endast en månad gått sedan åtgärden trädde i kraft. Att dra några slutsatser är därför alldeles för tidigt. Dock ser Arbetsförmedlingen i Lindesberg att prognosen ser ganska bra ut för att Nystartsjobben ska bli en fungerande arbetslöshetsåtgärd att fortsätta med.
Mikael Haapala, chef för Arbetsförmedlingen, säger att man troligtvis kommer att kunna göra en ordentlig utvärdering vid halvårsskiftet, men han tycker att man redan idag ser positiva effekter av åtgärden.
-Det ser ganska bra ut och jag tror det kan bli ännu bättre med tiden, säger han.
Dock är han lite mer reserverad att uttala sig om regeln slopad arbetsgivaravgift och hur mycket det verkligen påverkar företagen.
-Jag tror att det kan vara en bidragande faktor, men inte direkt avgörande. Ett företag styrs först och främst av efterfrågan, ett behov av att anställa personal, säger Mikael.
Vid årsskiftet var den totala arbetslösheten i Lindesberg 6,1 procent (877 personer) vilket är något lägre än samma tid året innan, då var den totala arbetslösheten 6,7 procent (969 personer).
Tidigare artikel på LN
Länk till arbetsförmedlingen
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.