Sedan årsskiftet har begreppet ”Nystartsjobb” använts flitigt på arbetsförmedlingarna runt om i landet. Den nya arbetslöshetsåtgärden bygger på principen att långtidsarbetslösa ska ha större chans att komma tillbaka till arbetslivet. Moroten att uppnå detta med heter slopad arbetsgivaravgift. I Lindesberg har hittills tre arbetslösa fått arbete genom nystartskonceptet.
Visserligen har endast en månad gått sedan åtgärden trädde i kraft. Att dra några slutsatser är därför alldeles för tidigt. Dock ser Arbetsförmedlingen i Lindesberg att prognosen ser ganska bra ut för att Nystartsjobben ska bli en fungerande arbetslöshetsåtgärd att fortsätta med.
Mikael Haapala, chef för Arbetsförmedlingen, säger att man troligtvis kommer att kunna göra en ordentlig utvärdering vid halvårsskiftet, men han tycker att man redan idag ser positiva effekter av åtgärden.
-Det ser ganska bra ut och jag tror det kan bli ännu bättre med tiden, säger han.
Dock är han lite mer reserverad att uttala sig om regeln slopad arbetsgivaravgift och hur mycket det verkligen påverkar företagen.
-Jag tror att det kan vara en bidragande faktor, men inte direkt avgörande. Ett företag styrs först och främst av efterfrågan, ett behov av att anställa personal, säger Mikael.
Vid årsskiftet var den totala arbetslösheten i Lindesberg 6,1 procent (877 personer) vilket är något lägre än samma tid året innan, då var den totala arbetslösheten 6,7 procent (969 personer).
Tidigare artikel på LN
Länk till arbetsförmedlingen
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.