Lindlövens IF har förstärkt laget med en handfull spelare. Men det är särskilt två som skapat rubriker i sportpressen: Arbogas lagkapten Niklas Nooni och talangen Kristian Flygar. Spelartruppen, inför nedsläppet i augusti, ser starkare ut än på mycket länge.-Det ser mycket lovande ut och det är definitivt det starkaste laget vi ställt upp med på mycket länge, kommenterar tränare Tomas Östlund.
Lindlöven har inte ekonomi att handla likt storklubbarna. Därför får man arbeta mycket mer och hårdare för att lyckas med rekryteringarna. Och nu har det gett resultat.
-Det gäller att ha lite tur också, även om det mesta handlar om mycket bra arbete från Tomas Källberg i detta fallet, som prickade in helt rätt tillfälle att kontakta Arboga. Han har gjort ett kanonjobb bakom de senaste två rekryteringarna, säger Östlund.
Lindlöven får nu två riktigt tunga lirare – i dubbel bemärkelse. Både Niklas Nooni och Kristian Flygar håller en matchvikt nära hundrakilosstrecket och toppade poängligan i Arboga.
-Det känns i kroppen när man möter så här tunga och rutinerade spelare. De kommer att tillföra mycket åt laget, det är jag övertygad om. Bägge är runt 25 år gamla och är därför i precis rätt ålder. De har rutin i kroppen – men har samtidigt många år kvar att spela, säger Tomas Östlund.
Vid sidan av värvningarna av Flygar och Nooni har även duktige målvakten Kristoffer Ericson bestämt sig för Löven, precis som backen Sebastian Varjomaa och hemvändande forwarden Patrik Larshans. Även Patrik Säfström återvänder i vinter för spel i Lindlövens tröja. Bland Lindlövens trotjänare satsar tvillingarna Joakim och Daniel Olsson Fromell stenhårt och även backen Mattias Morén har förlängt sitt kontrakt med Lindlöven.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.