Lindlövens IF har förstärkt laget med en handfull spelare. Men det är särskilt två som skapat rubriker i sportpressen: Arbogas lagkapten Niklas Nooni och talangen Kristian Flygar. Spelartruppen, inför nedsläppet i augusti, ser starkare ut än på mycket länge.-Det ser mycket lovande ut och det är definitivt det starkaste laget vi ställt upp med på mycket länge, kommenterar tränare Tomas Östlund.
Lindlöven har inte ekonomi att handla likt storklubbarna. Därför får man arbeta mycket mer och hårdare för att lyckas med rekryteringarna. Och nu har det gett resultat.
-Det gäller att ha lite tur också, även om det mesta handlar om mycket bra arbete från Tomas Källberg i detta fallet, som prickade in helt rätt tillfälle att kontakta Arboga. Han har gjort ett kanonjobb bakom de senaste två rekryteringarna, säger Östlund.
Lindlöven får nu två riktigt tunga lirare – i dubbel bemärkelse. Både Niklas Nooni och Kristian Flygar håller en matchvikt nära hundrakilosstrecket och toppade poängligan i Arboga.
-Det känns i kroppen när man möter så här tunga och rutinerade spelare. De kommer att tillföra mycket åt laget, det är jag övertygad om. Bägge är runt 25 år gamla och är därför i precis rätt ålder. De har rutin i kroppen – men har samtidigt många år kvar att spela, säger Tomas Östlund.
Vid sidan av värvningarna av Flygar och Nooni har även duktige målvakten Kristoffer Ericson bestämt sig för Löven, precis som backen Sebastian Varjomaa och hemvändande forwarden Patrik Larshans. Även Patrik Säfström återvänder i vinter för spel i Lindlövens tröja. Bland Lindlövens trotjänare satsar tvillingarna Joakim och Daniel Olsson Fromell stenhårt och även backen Mattias Morén har förlängt sitt kontrakt med Lindlöven.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.