I fredags var det sista dagen att komma med anbud på Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar. När målsnöret väl drogs stod det klart att totalt fyra intressenter är ute efter flyglarna. Nu skall fastighetsägaren, TUAB, kalla till ett extra styrelsemöte för att fatta beslut om vem som skall få förvärva flyglarna.
Två av intressenterna har tillkännagett sig offentligt. Sedan länge har Stadshotellet deklarerat sitt intresse och i förra veckan tillkännagav också Elof och Anita Elvenäs på Arenakrogen, Lindesberg Arena, att man lämnat anbud.
– Vi ser potential i flyglarna och skulle gärna vilja koppla dem samman med vår verksamhet i Lindesberg Arena, säger Elof.
Café Oscar ser paret Elvenäs som en redan fungerande inrättning vid sjöns strand.
– Och det är viktigt att det får fortsätta vara liv och puls där. Det är ju så fantastiskt fint nere vid sjön och det bara måste finnas möjlighet till en servering där även fortsättningsvis, vilket är vår ambition om vi nu skulle få äran att ta över flyglarna, förklarar Elof Elvenäs.
Fastighetsägaren, Tredingen Utveckling AB (TUAB), hoppas att man redan i februari månad skall göra klart affären.
– Vi kommer att kalla till ett extra styrelsemöte, troligtvis i nästa vecka, då frågan förhoppningsvis avgörs, kommenterar Roger Sixtensson, VD TUAB.
Under styrelsemötet finns två tänkbara scenarion, att ledamöterna själva väljer ut och fattar beslut om vem som skall få förvärva fastigheterna, eller att man överlåter slutgiltigt beslut fattas av kommunstyrelsen.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…