I fredags var det sista dagen att komma med anbud på Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar. När målsnöret väl drogs stod det klart att totalt fyra intressenter är ute efter flyglarna. Nu skall fastighetsägaren, TUAB, kalla till ett extra styrelsemöte för att fatta beslut om vem som skall få förvärva flyglarna.
Två av intressenterna har tillkännagett sig offentligt. Sedan länge har Stadshotellet deklarerat sitt intresse och i förra veckan tillkännagav också Elof och Anita Elvenäs på Arenakrogen, Lindesberg Arena, att man lämnat anbud.
– Vi ser potential i flyglarna och skulle gärna vilja koppla dem samman med vår verksamhet i Lindesberg Arena, säger Elof.
Café Oscar ser paret Elvenäs som en redan fungerande inrättning vid sjöns strand.
– Och det är viktigt att det får fortsätta vara liv och puls där. Det är ju så fantastiskt fint nere vid sjön och det bara måste finnas möjlighet till en servering där även fortsättningsvis, vilket är vår ambition om vi nu skulle få äran att ta över flyglarna, förklarar Elof Elvenäs.
Fastighetsägaren, Tredingen Utveckling AB (TUAB), hoppas att man redan i februari månad skall göra klart affären.
– Vi kommer att kalla till ett extra styrelsemöte, troligtvis i nästa vecka, då frågan förhoppningsvis avgörs, kommenterar Roger Sixtensson, VD TUAB.
Under styrelsemötet finns två tänkbara scenarion, att ledamöterna själva väljer ut och fattar beslut om vem som skall få förvärva fastigheterna, eller att man överlåter slutgiltigt beslut fattas av kommunstyrelsen.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.