I fredags var det sista dagen att komma med anbud på Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar. När målsnöret väl drogs stod det klart att totalt fyra intressenter är ute efter flyglarna. Nu skall fastighetsägaren, TUAB, kalla till ett extra styrelsemöte för att fatta beslut om vem som skall få förvärva flyglarna.
Två av intressenterna har tillkännagett sig offentligt. Sedan länge har Stadshotellet deklarerat sitt intresse och i förra veckan tillkännagav också Elof och Anita Elvenäs på Arenakrogen, Lindesberg Arena, att man lämnat anbud.
– Vi ser potential i flyglarna och skulle gärna vilja koppla dem samman med vår verksamhet i Lindesberg Arena, säger Elof.
Café Oscar ser paret Elvenäs som en redan fungerande inrättning vid sjöns strand.
– Och det är viktigt att det får fortsätta vara liv och puls där. Det är ju så fantastiskt fint nere vid sjön och det bara måste finnas möjlighet till en servering där även fortsättningsvis, vilket är vår ambition om vi nu skulle få äran att ta över flyglarna, förklarar Elof Elvenäs.
Fastighetsägaren, Tredingen Utveckling AB (TUAB), hoppas att man redan i februari månad skall göra klart affären.
– Vi kommer att kalla till ett extra styrelsemöte, troligtvis i nästa vecka, då frågan förhoppningsvis avgörs, kommenterar Roger Sixtensson, VD TUAB.
Under styrelsemötet finns två tänkbara scenarion, att ledamöterna själva väljer ut och fattar beslut om vem som skall få förvärva fastigheterna, eller att man överlåter slutgiltigt beslut fattas av kommunstyrelsen.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.