I fredags var det sista dagen att komma med anbud på Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar. När målsnöret väl drogs stod det klart att totalt fyra intressenter är ute efter flyglarna. Nu skall fastighetsägaren, TUAB, kalla till ett extra styrelsemöte för att fatta beslut om vem som skall få förvärva flyglarna.
Två av intressenterna har tillkännagett sig offentligt. Sedan länge har Stadshotellet deklarerat sitt intresse och i förra veckan tillkännagav också Elof och Anita Elvenäs på Arenakrogen, Lindesberg Arena, att man lämnat anbud.
– Vi ser potential i flyglarna och skulle gärna vilja koppla dem samman med vår verksamhet i Lindesberg Arena, säger Elof.
Café Oscar ser paret Elvenäs som en redan fungerande inrättning vid sjöns strand.
– Och det är viktigt att det får fortsätta vara liv och puls där. Det är ju så fantastiskt fint nere vid sjön och det bara måste finnas möjlighet till en servering där även fortsättningsvis, vilket är vår ambition om vi nu skulle få äran att ta över flyglarna, förklarar Elof Elvenäs.
Fastighetsägaren, Tredingen Utveckling AB (TUAB), hoppas att man redan i februari månad skall göra klart affären.
– Vi kommer att kalla till ett extra styrelsemöte, troligtvis i nästa vecka, då frågan förhoppningsvis avgörs, kommenterar Roger Sixtensson, VD TUAB.
Under styrelsemötet finns två tänkbara scenarion, att ledamöterna själva väljer ut och fattar beslut om vem som skall få förvärva fastigheterna, eller att man överlåter slutgiltigt beslut fattas av kommunstyrelsen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.