Det står nu klart att invånarna kommer att få en stor julshow uppdukat även i år. Som vi berättat tidigare föll det sig som så, att fjolårets satsning – ”Familjens Julkalas” – inte fick återvända till Lindesberg. Men nu har Lindesberg Arena beslutat att köra en egen show med lokalt krut istället.-Vi har ju så fantastiskt duktiga artister här och vi måste våga vara stolta över det vi har och njuta av det, säger arenachef Linda Andersson.
Lindesberg Arena satsar till hundra procent på lokala talanger. Okej, det är kanske inte helt sant men nästintill. Man kommer nämligen krydda showen med en stortalang från Örebro som kommer att bjuda på ett sångnummer. Men det är också allt vad gäller inslag med utsocknes prägel.
På arenan berättar man att målsättningen var att få till en show för hela familjen vad beträffar musikframträdanden, matservering och allehanda aktiviteter för barnen.
-Dels ville vi finna ett gångbart koncept för barnfamiljer men också för enskilda vuxna. Jag tycker nog att vi har lyckats få ihop ett riktigt bra program och det är mycket tack vare att Lindesberg har så många duktiga artister. Vi måste våga vara stolta över det och ge dem chansen oftare, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Några lokala artister som nämns i sammanhanget, är Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren.
Serverar björnstek
Men ingen fest utan mat. Även vad gäller julbordet som dukas upp under showen, har man vänt sig till lokala förmågor för att finna något litet extra.
-Vi har ju Bergslagsdelikatesser här i Lindesberg och naturligtvis vill vi lyfta fram deras produkter. Vårt julbord blir vilt, ler Linda och fortsätter:
-Vi kommer att kunna servera kött från älg, ren, vildsvin och hjort. Och björnstek…
Arenapersonalen berättar att man kommer uppmana alla barn att ta med sig önskelistorna till julshowen.
-För vad är väl en julfest utan den riktiga Jultomten. Han kommer finnas på plats och ta emot barnens önskelistor så det blir nog riktigt skoj för de små, avslöjar Linda.
Övriga detaljer om den kommande julshowen, presenteras i samband med biljettsläppet som för övrigt sker redan under vecka 41.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.