Det står nu klart att invånarna kommer att få en stor julshow uppdukat även i år. Som vi berättat tidigare föll det sig som så, att fjolårets satsning – ”Familjens Julkalas” – inte fick återvända till Lindesberg. Men nu har Lindesberg Arena beslutat att köra en egen show med lokalt krut istället.-Vi har ju så fantastiskt duktiga artister här och vi måste våga vara stolta över det vi har och njuta av det, säger arenachef Linda Andersson.
Lindesberg Arena satsar till hundra procent på lokala talanger. Okej, det är kanske inte helt sant men nästintill. Man kommer nämligen krydda showen med en stortalang från Örebro som kommer att bjuda på ett sångnummer. Men det är också allt vad gäller inslag med utsocknes prägel.
På arenan berättar man att målsättningen var att få till en show för hela familjen vad beträffar musikframträdanden, matservering och allehanda aktiviteter för barnen.
-Dels ville vi finna ett gångbart koncept för barnfamiljer men också för enskilda vuxna. Jag tycker nog att vi har lyckats få ihop ett riktigt bra program och det är mycket tack vare att Lindesberg har så många duktiga artister. Vi måste våga vara stolta över det och ge dem chansen oftare, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Några lokala artister som nämns i sammanhanget, är Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren.
Serverar björnstek
Men ingen fest utan mat. Även vad gäller julbordet som dukas upp under showen, har man vänt sig till lokala förmågor för att finna något litet extra.
-Vi har ju Bergslagsdelikatesser här i Lindesberg och naturligtvis vill vi lyfta fram deras produkter. Vårt julbord blir vilt, ler Linda och fortsätter:
-Vi kommer att kunna servera kött från älg, ren, vildsvin och hjort. Och björnstek…
Arenapersonalen berättar att man kommer uppmana alla barn att ta med sig önskelistorna till julshowen.
-För vad är väl en julfest utan den riktiga Jultomten. Han kommer finnas på plats och ta emot barnens önskelistor så det blir nog riktigt skoj för de små, avslöjar Linda.
Övriga detaljer om den kommande julshowen, presenteras i samband med biljettsläppet som för övrigt sker redan under vecka 41.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.