Det står nu klart att invånarna kommer att få en stor julshow uppdukat även i år. Som vi berättat tidigare föll det sig som så, att fjolårets satsning – ”Familjens Julkalas” – inte fick återvända till Lindesberg. Men nu har Lindesberg Arena beslutat att köra en egen show med lokalt krut istället.-Vi har ju så fantastiskt duktiga artister här och vi måste våga vara stolta över det vi har och njuta av det, säger arenachef Linda Andersson.
Lindesberg Arena satsar till hundra procent på lokala talanger. Okej, det är kanske inte helt sant men nästintill. Man kommer nämligen krydda showen med en stortalang från Örebro som kommer att bjuda på ett sångnummer. Men det är också allt vad gäller inslag med utsocknes prägel.
På arenan berättar man att målsättningen var att få till en show för hela familjen vad beträffar musikframträdanden, matservering och allehanda aktiviteter för barnen.
-Dels ville vi finna ett gångbart koncept för barnfamiljer men också för enskilda vuxna. Jag tycker nog att vi har lyckats få ihop ett riktigt bra program och det är mycket tack vare att Lindesberg har så många duktiga artister. Vi måste våga vara stolta över det och ge dem chansen oftare, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Några lokala artister som nämns i sammanhanget, är Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren.
Serverar björnstek
Men ingen fest utan mat. Även vad gäller julbordet som dukas upp under showen, har man vänt sig till lokala förmågor för att finna något litet extra.
-Vi har ju Bergslagsdelikatesser här i Lindesberg och naturligtvis vill vi lyfta fram deras produkter. Vårt julbord blir vilt, ler Linda och fortsätter:
-Vi kommer att kunna servera kött från älg, ren, vildsvin och hjort. Och björnstek…
Arenapersonalen berättar att man kommer uppmana alla barn att ta med sig önskelistorna till julshowen.
-För vad är väl en julfest utan den riktiga Jultomten. Han kommer finnas på plats och ta emot barnens önskelistor så det blir nog riktigt skoj för de små, avslöjar Linda.
Övriga detaljer om den kommande julshowen, presenteras i samband med biljettsläppet som för övrigt sker redan under vecka 41.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).