Det står nu klart att invånarna kommer att få en stor julshow uppdukat även i år. Som vi berättat tidigare föll det sig som så, att fjolårets satsning – ”Familjens Julkalas” – inte fick återvända till Lindesberg. Men nu har Lindesberg Arena beslutat att köra en egen show med lokalt krut istället.-Vi har ju så fantastiskt duktiga artister här och vi måste våga vara stolta över det vi har och njuta av det, säger arenachef Linda Andersson.
Lindesberg Arena satsar till hundra procent på lokala talanger. Okej, det är kanske inte helt sant men nästintill. Man kommer nämligen krydda showen med en stortalang från Örebro som kommer att bjuda på ett sångnummer. Men det är också allt vad gäller inslag med utsocknes prägel.
På arenan berättar man att målsättningen var att få till en show för hela familjen vad beträffar musikframträdanden, matservering och allehanda aktiviteter för barnen.
-Dels ville vi finna ett gångbart koncept för barnfamiljer men också för enskilda vuxna. Jag tycker nog att vi har lyckats få ihop ett riktigt bra program och det är mycket tack vare att Lindesberg har så många duktiga artister. Vi måste våga vara stolta över det och ge dem chansen oftare, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Några lokala artister som nämns i sammanhanget, är Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren.
Serverar björnstek
Men ingen fest utan mat. Även vad gäller julbordet som dukas upp under showen, har man vänt sig till lokala förmågor för att finna något litet extra.
-Vi har ju Bergslagsdelikatesser här i Lindesberg och naturligtvis vill vi lyfta fram deras produkter. Vårt julbord blir vilt, ler Linda och fortsätter:
-Vi kommer att kunna servera kött från älg, ren, vildsvin och hjort. Och björnstek…
Arenapersonalen berättar att man kommer uppmana alla barn att ta med sig önskelistorna till julshowen.
-För vad är väl en julfest utan den riktiga Jultomten. Han kommer finnas på plats och ta emot barnens önskelistor så det blir nog riktigt skoj för de små, avslöjar Linda.
Övriga detaljer om den kommande julshowen, presenteras i samband med biljettsläppet som för övrigt sker redan under vecka 41.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.