Det står nu klart att invånarna kommer att få en stor julshow uppdukat även i år. Som vi berättat tidigare föll det sig som så, att fjolårets satsning – ”Familjens Julkalas” – inte fick återvända till Lindesberg. Men nu har Lindesberg Arena beslutat att köra en egen show med lokalt krut istället.-Vi har ju så fantastiskt duktiga artister här och vi måste våga vara stolta över det vi har och njuta av det, säger arenachef Linda Andersson.
Lindesberg Arena satsar till hundra procent på lokala talanger. Okej, det är kanske inte helt sant men nästintill. Man kommer nämligen krydda showen med en stortalang från Örebro som kommer att bjuda på ett sångnummer. Men det är också allt vad gäller inslag med utsocknes prägel.
På arenan berättar man att målsättningen var att få till en show för hela familjen vad beträffar musikframträdanden, matservering och allehanda aktiviteter för barnen.
-Dels ville vi finna ett gångbart koncept för barnfamiljer men också för enskilda vuxna. Jag tycker nog att vi har lyckats få ihop ett riktigt bra program och det är mycket tack vare att Lindesberg har så många duktiga artister. Vi måste våga vara stolta över det och ge dem chansen oftare, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Några lokala artister som nämns i sammanhanget, är Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Martin Almgren.
Serverar björnstek
Men ingen fest utan mat. Även vad gäller julbordet som dukas upp under showen, har man vänt sig till lokala förmågor för att finna något litet extra.
-Vi har ju Bergslagsdelikatesser här i Lindesberg och naturligtvis vill vi lyfta fram deras produkter. Vårt julbord blir vilt, ler Linda och fortsätter:
-Vi kommer att kunna servera kött från älg, ren, vildsvin och hjort. Och björnstek…
Arenapersonalen berättar att man kommer uppmana alla barn att ta med sig önskelistorna till julshowen.
-För vad är väl en julfest utan den riktiga Jultomten. Han kommer finnas på plats och ta emot barnens önskelistor så det blir nog riktigt skoj för de små, avslöjar Linda.
Övriga detaljer om den kommande julshowen, presenteras i samband med biljettsläppet som för övrigt sker redan under vecka 41.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.