Lindesberg Arena väljer nu att låsa alla toaletter som finns tillgängliga för arenans besökare. Detta med anledning av ett rådande problem med narkotika på Lindeskolan, rapporterar Sveriges Radio Örebro.
I en radiointervju säger Sharon Almström, som är anläggningsansvarig på Lindesberg Arena, att man vidtagit denna åtgärd sedan det framkommit uppgifter om drogproblematik på Lindeskolan och att man nu oroas för att toaletterna används som plats för försäljning av droger.
Oron är befogad. För drygt en månad sedan kunde LindeNytt rapportera att man hittat misstänkt narkotika inne på en toalett. Polisens initiala bild var att man misstänkte att någon hade placerat ut narkotikan där för någon annan att hämta upp. Det var arenans personal som slog larm den gången.
Toaletterna kan fortfarande användas, men besökaren måste vända sig till personalen för att få tillträde, rapporterar Sveriges Radio Örebro.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.