Lindesbergs skolor och de 880 anställda har fått en ny högste chef. Han börjar 1 januari, men kommer att sitta litet på den nya stolen (inskolning) samtidigt som han har kvar de två stolarna som chef för arbetsmarknadsförvaltningen (Masugnen) och kultur- och fritid. Henrik Arenvang blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen efter Kaj Söder.
Han fick jobbet genom beslut i kommunstyrelsen tidigare i veckan. Det har skötts under en övergångsperiod av Irene Eriksson samtidigt som hon varit verksamhetschef för den kommunala förskolan. De två kommer att ha en hel del med varandra att göra under hösten. Vilka visioner har han då för det nya jobbet?
– Jag ser det som en utmaning att leda kommunens största förvaltning med en halv miljard i budget. Jag är van att arbeta i en politikerstyrd förvaltning och jag kommer att ta mig an det uppdrag som får, säger han. Jag har hela mitt yrkesliv – förutom en del sommarjobb – arbetat inom förvaltning. Jag vet hur det fungerar i Lindesberg.
Ja, han vet hur det fungerar här i Lindesberg. Född och uppvuxen här. Han kan verkligen barn och utbildningsvärlden från grunden. Han gick på dagis vid Ålkilsplan har varit elev på Kristinaskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan. Utbildningen krönte han med en ekonomexamen vid högskolan i Örebro och till det kommer ett otal akademiska kurser som en kommunal förvaltare kan behöva. När vi träffas vill han prata ”här och nu”, men verkar se det som en spännande period att gå in i det nya jobbet. När skolan står högt upp – om inte högst upp – på den politiska agendan och när kommunen, samma dag som han gör sin första dag på den nya chefsstolen, får en ny organisation, där hans nuvarande förvaltningsområden – arbetsmarknad och fritid/kultur får en ny paketering.
Arenvang – ja det är inte bara Henrik som gjort namnet känt, som kommuntjänsteman, handbollsspelare och – ledare, utan också brodern Herman – också inom handbollen (Henrik Arenvang spelade i Lif Lindesberg när de förra vändan låg i den serie de kämpar i idag). Föräldrarna hette Andersson men bytte till Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.