Lindesbergs skolor och de 880 anställda har fått en ny högste chef. Han börjar 1 januari, men kommer att sitta litet på den nya stolen (inskolning) samtidigt som han har kvar de två stolarna som chef för arbetsmarknadsförvaltningen (Masugnen) och kultur- och fritid. Henrik Arenvang blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen efter Kaj Söder.
Han fick jobbet genom beslut i kommunstyrelsen tidigare i veckan. Det har skötts under en övergångsperiod av Irene Eriksson samtidigt som hon varit verksamhetschef för den kommunala förskolan. De två kommer att ha en hel del med varandra att göra under hösten. Vilka visioner har han då för det nya jobbet?
– Jag ser det som en utmaning att leda kommunens största förvaltning med en halv miljard i budget. Jag är van att arbeta i en politikerstyrd förvaltning och jag kommer att ta mig an det uppdrag som får, säger han. Jag har hela mitt yrkesliv – förutom en del sommarjobb – arbetat inom förvaltning. Jag vet hur det fungerar i Lindesberg.
Ja, han vet hur det fungerar här i Lindesberg. Född och uppvuxen här. Han kan verkligen barn och utbildningsvärlden från grunden. Han gick på dagis vid Ålkilsplan har varit elev på Kristinaskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan. Utbildningen krönte han med en ekonomexamen vid högskolan i Örebro och till det kommer ett otal akademiska kurser som en kommunal förvaltare kan behöva. När vi träffas vill han prata ”här och nu”, men verkar se det som en spännande period att gå in i det nya jobbet. När skolan står högt upp – om inte högst upp – på den politiska agendan och när kommunen, samma dag som han gör sin första dag på den nya chefsstolen, får en ny organisation, där hans nuvarande förvaltningsområden – arbetsmarknad och fritid/kultur får en ny paketering.
Arenvang – ja det är inte bara Henrik som gjort namnet känt, som kommuntjänsteman, handbollsspelare och – ledare, utan också brodern Herman – också inom handbollen (Henrik Arenvang spelade i Lif Lindesberg när de förra vändan låg i den serie de kämpar i idag). Föräldrarna hette Andersson men bytte till Arenvang.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.