Lindesbergs skolor och de 880 anställda har fått en ny högste chef. Han börjar 1 januari, men kommer att sitta litet på den nya stolen (inskolning) samtidigt som han har kvar de två stolarna som chef för arbetsmarknadsförvaltningen (Masugnen) och kultur- och fritid. Henrik Arenvang blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen efter Kaj Söder.
Han fick jobbet genom beslut i kommunstyrelsen tidigare i veckan. Det har skötts under en övergångsperiod av Irene Eriksson samtidigt som hon varit verksamhetschef för den kommunala förskolan. De två kommer att ha en hel del med varandra att göra under hösten. Vilka visioner har han då för det nya jobbet?
– Jag ser det som en utmaning att leda kommunens största förvaltning med en halv miljard i budget. Jag är van att arbeta i en politikerstyrd förvaltning och jag kommer att ta mig an det uppdrag som får, säger han. Jag har hela mitt yrkesliv – förutom en del sommarjobb – arbetat inom förvaltning. Jag vet hur det fungerar i Lindesberg.
Ja, han vet hur det fungerar här i Lindesberg. Född och uppvuxen här. Han kan verkligen barn och utbildningsvärlden från grunden. Han gick på dagis vid Ålkilsplan har varit elev på Kristinaskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan. Utbildningen krönte han med en ekonomexamen vid högskolan i Örebro och till det kommer ett otal akademiska kurser som en kommunal förvaltare kan behöva. När vi träffas vill han prata ”här och nu”, men verkar se det som en spännande period att gå in i det nya jobbet. När skolan står högt upp – om inte högst upp – på den politiska agendan och när kommunen, samma dag som han gör sin första dag på den nya chefsstolen, får en ny organisation, där hans nuvarande förvaltningsområden – arbetsmarknad och fritid/kultur får en ny paketering.
Arenvang – ja det är inte bara Henrik som gjort namnet känt, som kommuntjänsteman, handbollsspelare och – ledare, utan också brodern Herman – också inom handbollen (Henrik Arenvang spelade i Lif Lindesberg när de förra vändan låg i den serie de kämpar i idag). Föräldrarna hette Andersson men bytte till Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.