Lindesbergs skolor och de 880 anställda har fått en ny högste chef. Han börjar 1 januari, men kommer att sitta litet på den nya stolen (inskolning) samtidigt som han har kvar de två stolarna som chef för arbetsmarknadsförvaltningen (Masugnen) och kultur- och fritid. Henrik Arenvang blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen efter Kaj Söder.
Han fick jobbet genom beslut i kommunstyrelsen tidigare i veckan. Det har skötts under en övergångsperiod av Irene Eriksson samtidigt som hon varit verksamhetschef för den kommunala förskolan. De två kommer att ha en hel del med varandra att göra under hösten. Vilka visioner har han då för det nya jobbet?
– Jag ser det som en utmaning att leda kommunens största förvaltning med en halv miljard i budget. Jag är van att arbeta i en politikerstyrd förvaltning och jag kommer att ta mig an det uppdrag som får, säger han. Jag har hela mitt yrkesliv – förutom en del sommarjobb – arbetat inom förvaltning. Jag vet hur det fungerar i Lindesberg.
Ja, han vet hur det fungerar här i Lindesberg. Född och uppvuxen här. Han kan verkligen barn och utbildningsvärlden från grunden. Han gick på dagis vid Ålkilsplan har varit elev på Kristinaskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan. Utbildningen krönte han med en ekonomexamen vid högskolan i Örebro och till det kommer ett otal akademiska kurser som en kommunal förvaltare kan behöva. När vi träffas vill han prata ”här och nu”, men verkar se det som en spännande period att gå in i det nya jobbet. När skolan står högt upp – om inte högst upp – på den politiska agendan och när kommunen, samma dag som han gör sin första dag på den nya chefsstolen, får en ny organisation, där hans nuvarande förvaltningsområden – arbetsmarknad och fritid/kultur får en ny paketering.
Arenvang – ja det är inte bara Henrik som gjort namnet känt, som kommuntjänsteman, handbollsspelare och – ledare, utan också brodern Herman – också inom handbollen (Henrik Arenvang spelade i Lif Lindesberg när de förra vändan låg i den serie de kämpar i idag). Föräldrarna hette Andersson men bytte till Arenvang.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.