Lindesbergs skolor och de 880 anställda har fått en ny högste chef. Han börjar 1 januari, men kommer att sitta litet på den nya stolen (inskolning) samtidigt som han har kvar de två stolarna som chef för arbetsmarknadsförvaltningen (Masugnen) och kultur- och fritid. Henrik Arenvang blir ny förvaltningschef för Barn- och utbildningsförvaltningen efter Kaj Söder.
Han fick jobbet genom beslut i kommunstyrelsen tidigare i veckan. Det har skötts under en övergångsperiod av Irene Eriksson samtidigt som hon varit verksamhetschef för den kommunala förskolan. De två kommer att ha en hel del med varandra att göra under hösten. Vilka visioner har han då för det nya jobbet?
– Jag ser det som en utmaning att leda kommunens största förvaltning med en halv miljard i budget. Jag är van att arbeta i en politikerstyrd förvaltning och jag kommer att ta mig an det uppdrag som får, säger han. Jag har hela mitt yrkesliv – förutom en del sommarjobb – arbetat inom förvaltning. Jag vet hur det fungerar i Lindesberg.
Ja, han vet hur det fungerar här i Lindesberg. Född och uppvuxen här. Han kan verkligen barn och utbildningsvärlden från grunden. Han gick på dagis vid Ålkilsplan har varit elev på Kristinaskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan. Utbildningen krönte han med en ekonomexamen vid högskolan i Örebro och till det kommer ett otal akademiska kurser som en kommunal förvaltare kan behöva. När vi träffas vill han prata ”här och nu”, men verkar se det som en spännande period att gå in i det nya jobbet. När skolan står högt upp – om inte högst upp – på den politiska agendan och när kommunen, samma dag som han gör sin första dag på den nya chefsstolen, får en ny organisation, där hans nuvarande förvaltningsområden – arbetsmarknad och fritid/kultur får en ny paketering.
Arenvang – ja det är inte bara Henrik som gjort namnet känt, som kommuntjänsteman, handbollsspelare och – ledare, utan också brodern Herman – också inom handbollen (Henrik Arenvang spelade i Lif Lindesberg när de förra vändan låg i den serie de kämpar i idag). Föräldrarna hette Andersson men bytte till Arenvang.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.