Sohrab och Hekmat får instruktioner av Kajsa Forsberg. Foto: Ida Lindkvist
Årets Bergslagsspel: planer smids i Löa
Bergslagsspelens sommarföreställning går i år under namnet ”Smidda planer”, och äger rum i Löa. Förberedelserna är i full gång, manuset börjar bli färdigställt och kostymerna är på god väg att ta form.
Bergslagsspelens syfte är att berika den norra delen av länet med dans och teater. Här innefattas Noras, Ljusnarsbergs, Hällefors och så Lindesbergs kommun där man i år håller till. Det är det tredje året som man nu arrangerar det här projektet, med sommarläger för barn, workshops inom teater och en teaterföreställning, och turen har kommit till Löa, och närmare bestämt Löa hytta.
Sommarens föreställning har fått namnet ”Smidda planer”, och utspelar sig vid sekelskiftet 1900 i Löa.
– Smidda planer är ett sommarnöje där hemligheter och kärlekshistorier kokas ihop till ett sprudlande lustspel där vi får träffa Greta, prästen, smeden, sångfåglarna och många fler, berättar Stefan Jansson, som är regissör och konstnärlig ledare.
– Det är ett historiskt bygdespel som utspelar sig förr. Dels i nutid 1900, men också 25 år bakåt i tiden. De här personerna
Kajsa Forsberg leder kostymgruppen. Foto: Ida Lindkvist
25 år tillbaka i tiden ska ju vara samma som nu, men med olika skådespelare, så där gäller det att hitta karaktärerna så man känner igen de olika personerna, förklarar Kajsa Forsberg som leder gruppen som arbetar med kostymtillverkningen.
Arbetet med att skapa kostymer startade förra veckan, och ett drygt tiotal dök upp för att vara med och hjälpa till. Igår, vid det andra tillfället, var man några färre men desto mer måna om att komma igång. I historieböcker bläddrade man för att se hur en Bergsman såg ut, liksom kläderna som användes på den tiden.
– Det viktigaste är att man är intresserad. Man behöver inte vara någon skräddare eller något, det räcker att man är intresserad av att skapa tillsammans, och så är det klart att det är bra om man också är intresserad av att sy, ler Kajsa.
– Vi ska både ändra kläder och sy nytt. Det är 30 stycken kostymer till skådespelare, statister och musikanter. Men vi har även fått låna lite kläder från Löa sedan tidigare, och det är bra, säger Kajsa som har lång erfarenhet av sömnad.
Till sin hjälp den här kvällen har Kajsa Ann-Marie Lindkvist som också har en roll i uppsättningen, samt Morteza, Sohrab
Morteza och Sohrab kikar på gamla fotografier tillsammans med Ann-Marie Lindkvist. Foto: Ida Lindkvist
och Hekmat. De tre grabbarna fick tips av sin lärare på SFI i Kopparberg, och tar därmed bussen ner till Lindesberg för att vara med. Sohrab har erfarenhet av att sy, och han fick lära sig den hårda vägen.
– Min lärare i Iran lärde mig. Han gjorde illa mig. När jag gjorde fel så slog han mig i ansiktet, och en gång fimpade han mig på armen, berättar Sohrab och visar upp sina ärr efter en glödande cigarett.
– Jag grät, men jag lärde mig också! Det var svårt, men nu är jag duktig, ler Sohrab
Är man sugen på att vara med och snickra ihop kostymer så finns det plats kvar.
Biljettsläppet av ”Smidda planer” har redan skett och säljs för fullt.
Föreställningarna kommer att vara:
2 juli kl 18.30
3 juli kl 14.00 och 18.30
5 juli kl 18.30, 6 juli kl 18.30
8 juli kl 18.30 samt 9 juli kl 14.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...