Konståret på Fellingsbro galleri invigs med en utställning av två lokala konstnärer - Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll.
Årets första utställning på Fellingsbro Galleri
Fellingsbro Konstateljé bjuder nu in till årets första utställning kallad ”Minnen och fantasi”, där två lokala konstnärer ställer ut sina verk. Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll, båda medlemmar i målarcirkeln Ullermålarna, visar upp sina alster i olika tekniker, bland annat akvarell och olja.
Lördag den 11 januari klockan 11-14 hålls Vernissage för årets första utställning, ”Minnen och fantasi”, på Fellingsbro Galleri. De två konstnärerna Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll ställer ut sina kreationer skapade med olika tekniker.
Utställningen beskrivs som ”En brokig samling av färg och form i närvaro av tid och rum. Gamla och nya minnen ger upphov till inspiration och tankeprocesser som leder vidare till experiment med färg och form.”
Marita Sjösten. Foto: Privat
Marita Sjösten är uppvuxen i Fellingsbro och bor numera i Frövi. Hon har sysslat med olika hantverk och målat i omgångar genom åren. Marita har gått akvarellkurs för Maria Ginzburg i Malingsbo och Håkan Groop på Visingsö. Sedan 2016 är hon medlem i Ullermålarna. Hon har på senare år även utforskat måleri i akryl och olja.
Ulla Rudfjäll. Foto: Privat
Ulla Rudfjäll bor i Frövi sedan början på 1960-talet. Som nybliven pensionär började Ulla måla korgar, vilket sedan följdes av akvarell och porslinsmålning samt olja och akryl. Hon arbetar även med att bränna kasserat glas till tavlor och smycken, samt väver mattor av avlagda kläder och lakan.
Ulla har gått kurser i både akvarell och porslinsmålning och har varit en del av målarcirkeln Ullermålarna sedan 2018. ”Målning och hantverk ger mening och tillfredställelse till pensionärstillvaron.”, menar Ulla.
Utställningen pågår fram till och med den 25 januari och kan ses på lördagar klockan 11-14.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...