Konståret på Fellingsbro galleri invigs med en utställning av två lokala konstnärer - Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll.
Årets första utställning på Fellingsbro Galleri
Fellingsbro Konstateljé bjuder nu in till årets första utställning kallad ”Minnen och fantasi”, där två lokala konstnärer ställer ut sina verk. Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll, båda medlemmar i målarcirkeln Ullermålarna, visar upp sina alster i olika tekniker, bland annat akvarell och olja.
Lördag den 11 januari klockan 11-14 hålls Vernissage för årets första utställning, ”Minnen och fantasi”, på Fellingsbro Galleri. De två konstnärerna Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll ställer ut sina kreationer skapade med olika tekniker.
Utställningen beskrivs som ”En brokig samling av färg och form i närvaro av tid och rum. Gamla och nya minnen ger upphov till inspiration och tankeprocesser som leder vidare till experiment med färg och form.”
Marita Sjösten. Foto: Privat
Marita Sjösten är uppvuxen i Fellingsbro och bor numera i Frövi. Hon har sysslat med olika hantverk och målat i omgångar genom åren. Marita har gått akvarellkurs för Maria Ginzburg i Malingsbo och Håkan Groop på Visingsö. Sedan 2016 är hon medlem i Ullermålarna. Hon har på senare år även utforskat måleri i akryl och olja.
Ulla Rudfjäll. Foto: Privat
Ulla Rudfjäll bor i Frövi sedan början på 1960-talet. Som nybliven pensionär började Ulla måla korgar, vilket sedan följdes av akvarell och porslinsmålning samt olja och akryl. Hon arbetar även med att bränna kasserat glas till tavlor och smycken, samt väver mattor av avlagda kläder och lakan.
Ulla har gått kurser i både akvarell och porslinsmålning och har varit en del av målarcirkeln Ullermålarna sedan 2018. ”Målning och hantverk ger mening och tillfredställelse till pensionärstillvaron.”, menar Ulla.
Utställningen pågår fram till och med den 25 januari och kan ses på lördagar klockan 11-14.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...